Ekonomi

Tarımda, talebe göre üretim dönemi başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı’nda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önemli açıklamalarda bulundu.
Pakdemirli, “Dijital Tarım Pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek, tüketicimiz, esnafımız aradığı kalitede ürünü tedarik edebilecek.”dedi.
Bakan Pakdemirli konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Tarımsal alan bakımından dünyada 17. olmamıza rağmen, tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sırada, dünyada ilk 10’da yer almaktayız.
Dijital Tarım Pazarı aracılığıyla çiftçinin pazarlama imkanı artacak, tüketici de makul fiyattan, kaliteli ürün alacak.

  • DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak.
  • DİTAP ile tarım ürünlerimizin direkt satışı sağlanacak, fiyatların sezon öncesi öngörülebilir olmasıyla ihracat pazarları genişleyecek.
  • DİTAP, üreticilerimize avantaj getirecek, öncelikle girdi finansmanı kolaylığıyla tohum, gübre gibi ürünlerin tedariki sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli , bu sistemi çiftçilerin ürünlerine pazar bulabilmesi, tüketiciler ve esnafın da makul fiyata kaliteli ürüne erişebilmesi için kurduklarını söyledi.
Sistemde ürünler “tohumdan çatala kadar” takip edileceği duyuruldu.
DİTAP üzerinden üretim planlaması da yapılacağı belirtiliyor. Bu sayede fiyatların sezon öncesinden öngörülebileceği, bunun da ihracat pazarının genişlemesine yardım edeceği düşünülüyor.
Bakan Pakdemirli, DİTAP’ın birinci fazında gönüllülük esasıyla sisteme kayıt yapıldığını, alıcı ve satıcıların e-devlet üzerinden sisteme giriş yaptığını açıkladı.
DİTAP’ın sitesi olan ditap.gov.tr de yayına girdi.

Pakdemirli “Çiftçiler, kooperatifler, birlikler, halciler, perakendeciler, tarıma dayalı sanayiler, girdi sağlayanlar, ihracatçılar gibi tüm paydaşlar portalda buluşacak” dedi.
Sistemin ikinci fazında ise hayvansal ürünler DİTAP’a dahil edilecek, hal kayıt sistemiyle entegrasyon sağlanacak, finansal sistemi içeren sigorta yapılması planlanıyor.
İkinci faz, sistemin yeterli kapasite ve derinliğe ulaşmasından sonra açılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu