BölgeGenelKeşanSiyaset

“Taban Hareketi” CHP gönüllülerini 17 Haziran’da Edirne’ye davet etti: “Sorumluluk alma kararlılığındayız”

Edirne CHP Taban Hareketi, “Suskunluğumuzu Bozuyoruz” başlığı ile sosyal medyadan yapılan paylaşımla tüm CHP gönüllülerini 17 Haziran Cumartesi günü, CHP il binası önünde düzenlenecek saat 13:30’da başlayacak basın açıklamasına davet etti.
14 Mayıs’ta gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Edirne’den milletvekili aday adayı olan Mustafa Bezbaş da sosyal medya hesabından geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımda 17 Haziran’ı işaret etmiş, “Demokrasi mücadelesi başlıyor” diyerek tüm partililerin basın toplantısına katılması için çağrıda bulunmuştu.

Sosyal medyada oluşturulan “Edirne CHP Taban Hareketi” gurubundan, “Suskunluğumuzu Bozuyoruz” başlığı ile yapılan paylaşımda, “Hep birlikte başaracağız” ifadelerine yer verildi.

Grubun yöneticisi Ahmet Ziya Yaz hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Sessiz kalmayı doğru bulmuyoruz”

Ülkemiz ve kentimiz için sorumluluk alma kararlılığındayız

“Yoğun ekonomik ve toplumsal sorunların yaşandığı bir dönemde gidilen son genel seçimlerde partimiz ve ülkemiz açısından ne yazık ki arzulanan bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Onun ötesinde cumhuriyetin kazanımları ve demokratik rejimin devamlılığını sıkıntıya sokacak bir tabloyla da karşı karşıya kalınmıştır. Üretimden kopmuş bir ekonomi; demokratik kitle örgütlerinin etkisizleştirilmesi; eğitim kalitesinin gittikçe azalması; olayların olgular değil de algılar üzerinden değerlendirilmesi; devletin tüm olanaklarını kendisi için kullanan bir iktidar anlayışı; toplumun sanattan ve kültürden uzaklaştırılması; umudunu yitiren yetişmiş insan kaynağımız yurtdışına giderken ülkemizin ideolojik bir mülteci akınına uğraması bir çırpıda sayılabilecek genel sorunlar arasındadır.
Bununla birlikte partimiz içinde demokratik süreçlerin çalıştırılmaması; il ve ilçe örgütlerinin tüm CHP’lileri kucaklayan bir duruş sergilememesi; liyakatin göz ardı edildiği hatalı milletvekili aday listelerinin oluşturulması ve sandık güvenliğinin tam olarak sağlanamaması da partimiz açısından yapılması gereken bir özeleştiridir.

Böyle bir tabloda Edirne CHP Taban Hareketi olarak sessiz kalmayı doğru bulmuyoruz. Ülkemiz ve kentimiz için sorumluluk alma kararlılığındayız.
Bu amaçla parti içi demokrasiyi geliştirmek isteyen; ekip çalışmasına ve ortak akla inanan; toplumsal çıkarları kişisel çıkarların önünde tutan; akıldan, bilimden ve emekten yana olan; dürüst, geçmişi temiz ve siyaset ahlakını savunan tüm CHP gönüllülerini suskunluklarını bozarak Edirne CHP Taban Hareketi’nin demokrasi yolculuğuna çağırıyoruz.”

Partilileri Edirne’ye davet eden Bezbaş, Keşan’dan araç kaldırılacağını da duyurdu

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekilli Genel Seçimleri’nde Edirne’den CHP milletvekili aday adayı olan Mustafa Bezbaş da geçtiğimiz günlerde sosyal medyasında yaptığı bir paylaşımda 17 Haziran’ı işaret etmiş ve partilileri Edirne’ye davet etmişti.

Bezbaş, bir diğer paylaşımında da, il başkanlığı önünde yapılacak basın toplantısına parti içi demokrasi isteyen tüm Cumhuriyet Halk Partilileri beklediklerini, 17 Haziran’da Keşan’dan saat 11.30’da Emniyet Müdürlüğü karşısından otobüs kaldırılacağını kaydetti.

Mustafa Bezbaş, Edirne’de her geçen gün oyları eriyen Cumhuriyet Halk Partisi’nde özeleştiri yapılamadığını; ‘genel merkezin tamamında, milletvekili ve belediye başkanını seçecek kalitede üyemiz yok’ anlayışının hakim olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Faik Öztrak, Özgür Özel, Ali Öztunç, Veli Ağbaba’yla tartışmalarımız, ön seçimi savunalar hakkında aşağılayıcı sözler söylemeleri nedeniyle idi. Kriter uslu çocuk ol koltuğu kap, çalışma, üretme terleme, üyeye dokunma, genel merkezi öv, istediğini al. Üye delegeyi, delege ilçe il başkanını seçebilir ama milletvekilini ve belediye başkanını seçemez. Cumhuriyet Halk Partisi, acilen korunaklı genel merkezden çıkıp halkın içine sokağa dönmeli. Gençlerin partimize daha fazla katılması için seçilen aday 2 dönem ya da 3 dönem milletvekili ve belediye başkanlığı yapabilir. Sonrasında üye olarak partisine hizmet eder, seçim kaybeden istifa eder hükmü gelmelidir. Biz ne yaşanırsa yaşansın partide mücadele edeceğiz ve kimin genel başkan, kimin belediye başkanı olacağıyla ilgilenmeyeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu