EkonomiGenelGündemSiyaset

Milletvekili Akalın: “500 TL çıktığı gibi değerini kaybedecek”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, 500 TL’lik banknotların piyasaya sürüleceği haberleriyle ilgili değerlendirmede bulunduğu açıklamasında, “İster 500 isterse 1000 TL’lik banknotlar basılsın yine de tıpkı 200 TL’nin şu günlerde hiçbir değerinin kalmadığı gibi 500 TL’nin de bir değeri kalmayacaktır.” dedi

Uzun zamandır gündemde olan 500 TL’lik banknotların ve 5 TL’lik madeni paraların basılmasında sona yaklaşıldığını, duyuruyu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in yapacağının söylendiğini belirten Akalın,Ülkenin ekonomisini düzeltemeyince çareyi para basmakta buluyorlar. Bunların hepsi geçici çözümlerdir. 500 TL çıktığı gibi değerini kaybedecek. Türk parasının değer kaybetmesi banknotların alım gücünü düşürdü. Yeni ve daha büyük değerli banknotların basımı gündeme geldi. Şu anda en büyük madeni para 1 lira ve en büyük kağıt banknotta 200 TL’dir.
200 TL’lik banknot 1 Ocak 2009’da ilk kez tedavüle çıktı. 2009-2017 yılları arasında enflasyonun tek haneli rakamlarda tutulabilmesi mümkün olduğu için yeni banknot ihtiyacı da yaşanmadı. Ancak, doların 24 TL’ye dayandığı bugünlerde yeni banknotların piyasaya sürüleceği ve tanıtımını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in yapacağı belirtildi.” şeklinde konuştu.

“200 TL gibi 500 TL’nin de değeri kalmayacaktır”

İktidarın bir an önce ekonomik politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Akalın, “İster 500 isterse 1000 TL’lik banknotlar basılsın yine de tıpkı 200 TL’nin şu günlerde hiçbir değerinin kalmadığı gibi 500 TL’nin de bir değeri kalmayacaktır. Çünkü burada esas olan ekonomiyi düzeltmek ve 200 TL ile bile temel ihtiyaçlarımızı rahatlıkla karşılayabilmektir. Eğer biz şu an Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek banknotuyla temel ihtiyaçlarımızın %2’sini bile karşılayamıyorsak yerine gelecek olan 500 TL’de 1 yıl içerisinde aynı değere kavuşacaktır. Biz 500 TL ile de hiçbir şeyimizi karşılayamayacak hale geleceğiz. İktidar artık bir an önce ekonomik politikalarını gözden geçirmeli, geçici çözümler bulmak yerine ekonomiyi topyekûn kalkındıracak bir politika geliştirilmeli.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu