Gündem

SP İlçe Başkanı Köseler: “Gerçek gündem saptırılıyor, halkın siyasilere güveni kalmadı”

Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler, ülke ve bölge gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündeminin saptırıldığını ve tarım ülkesi olan bir ülkede ucuza meyve yemenin hayal olduğunu dile getiren Köseler, OSB konusunda ise somut adımların atılması gerektiğine vurgu yaptı.
Ekonomiden tarıma, eğitimden yerel yönetime farklı konularda açıklamalarda bulunan Köseler, şu ifadeleri dile getirdi:

“Gerçek gündem saptırılıyor”

“Türkiye’nin gerçek gündemi ‘insan’ olmalı. Hak, adalet, ekonomi bunlar olmalı. Kısır tartışmalarla gündemi değiştirmemek gerekiyor. Çünkü açıkça söylemek gerekirse, halkın siyasilere güveni kalmadı. Bu güveni sağlamak için halka biz varız, yöneticiniziz havasını vermek gerekiyor. Sadece kısır kavgalarla karşılıklı söylemlerle giden bir gündemi artık halk istemiyor. Kısır çekişmelerin sonucunda değerler var herkesin bir değeri var. Bu ülke yüzde 99’u Müslüman bir ülke bugün solcu bir parti de kafasındaki düşüncesini söyleyebilir ama karşıdakinin değerlerine hakaret etmek kaydıyla. Yoksa karşıdaki sağ düşünce ona gayriihtiyari bir tepki koymak zorunda kalıyor.”

“Gündemin odağı insan olmalı”

“Mesela, başörtüsü tartışmaları. Bu artık tartışılmamalı. Bunu herkes kabul etmeli, herkes istediği şekilde giyinebilir ve istediği şekilde yaşayabilir. Kimse bunun karşısında durmamalı, onun için de böyle kısır çekişmeler olunca bu sefer gündem saptırılıyor. Onun için günden sadece insan olmalı insana odaklı olmalı.”

“Tarım alarm veriyor, somut adımlar atılmalı”

“Güzel bir haftaya beklenen yağışlarla başladık, Allah veriyor da Kullar biraz bu konuda sıkıntı var. Yağmurlar yağışlar çiftçiye yaradı, artı susuzluğun giderilip barajların dolacağına dair Allah’ımıza hamd ediyoruz. Fakat ceplerimiz hala yanıyor. Tarım alarm veriyor. Sadece çiftçi değil diğer vatandaşlara da bu yansıyor ve yansıyacak. Olumsuzlukların giderilmesi için birçok çalışmalar yapılıyor; fakat somut bir şeyler ortada yok. Özellikle en çok beklenen proje OSB hakkında açıklamalar yapılıyor; ama hala da hayata geçirilemedi. Yine de çalışmalar yapılıyor, geçen gün Ticaret Odası başta olmak kaydıyla Ankara’da birçok ziyaretlerde bulundular. Bir şeyleri ortaya koymak için herkes mücadele ediyor fakat bunları acilen hayata geçirmek gerekiyor.”

“Devlet halktan kopuk”

“Devletin halktan kopuk olmaması gerekiyor, devlet şu anda halkın içerisinde olmalı dertlerini dinlemeli ve tepeye bu konuyu aktarmalı. Bir zamanlar kendi kendine yeten tarım ülkesi Türkiye, bugün tarım ithalatı ve tarımı terk edilen çiftçileri, dolayısıyla da en yüksek sebze ve meyve fiyatlarını konuşuyor. Tarladan çıkan mahsul halka kat ve kat olarak dönüyor. AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan dahil böyle bir sıkıntı olduğunu anlattı. Onun için bunu acilen çözmeleri gerekiyor.
Özellikle esnafımız bu durumdan da muzdarip oluyor pazarcısı, dükkan sahipleri halen işlerin ve ceplerin boş aldığından bahsediyor artık bir şekilde hep birlikte buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Girdilerin acilen düşürülmesi gerekiyor. “

“Çiftçiler bankaların ağına düştü”

“Bir de çok önemli bir konu daha var, çiftçimizin tüm odalar ile bir eğitime tutulması gerekiyor. Çiftçi ile Odalar ve devlet arasında kopukluk var. Bunu gündeme getirmek lazım, yani sadece tarımda teşvikleri konuşuyoruz ama bunların da yetersiz olduğunu söylemek lazım. Üretime dönük bir çok alanda eksiğiz, bu da devlet ve çiftçi arasındaki kopukluktan meydana geliyor. Girdi maliyetlerinin önlenemez artışları ve elde edilen hasılattan maliyeti bile karşılayamaması nedeniyle tarımı terk eden çiftçilere, salgın nedeniyle de bırakmak zorunda kalanlar eklendi. Bir de banka önlerinde, tarımsal kredi veren kuruluşların oranı düşen çiftçiler de eklenince tarımda kaçış hızlandı. “

“Ucuza sebze hayal”

“Tarım ülkesi Türkiye’de ucuza sebze meyve tüketmek de hayal oldu. Bütün bu faktörlere rağmen yüksek fiyatların sorumlusu olarak pazarcıların veya marketlerin gösterilmesi hayretle karşılanıyor. Aslında bu öyle değil sektör temsilcilerinin ve çiftçilerin tarım alarmı veren çiftçilerin uyarısı her nedense dikkate alınmıyor. Tayyip Erdoğan da bunu dile getiriyor bunu acilen yineliyoruz vatandaşa ucuz sebze meyve gıda olarak geri dönmesini diliyoruz. “

“Helvacıoğlu’nu tebrik ediyoruz”

“Esnafa destek konusunda Keşan Belediyesi, 5 milyonluk yardım paketi açıkladı; ama ne kadar ulaşır ne kadar kendilerine yeterli olur bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz inşallah. Yerel anlamda da hakkını yememek lazım, Sayın Helvacıoğlu’nu, çalışmalarından dolayı ve düşüncesini Keşan’daki hizmete dönüştürülmesinden dolayı tebrik ediyorum, bazı şeyleri güzel şeyleri yapmaya çalışıyor. Bunlar olması gereken şeyler ama daha somut şeyler yapılması gerekiyor. Belediye, iktidarın belediyesi ve bunu da açık söylemek gerekirse iyi kullanıyor Sayın Helvacıoğlu. Kapıları aşındırıyor gidiyor Ankara’ya çalışıyor, onu iyi yapıyor. Bunu tebrik ediyoruz; ama sadece bu yetmiyor. Toprak elimizin altından kayıp gidiyor, bir şekilde üretime dönük şeyler de yapılmalı. Şunu da sormak istiyorum: ‘OSB ile ilgili yapılan çalışmalar buradaki depolama mı olacak yoksa üretime dayalı bir fabrika mı olacak?’ makarna ve salça fabrikası gibi mi olacak? Bununla ilgili, yani burada çalışacak olan elemanların şimdiden yetiştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmalı. Sonra çevre il ve ilçelerden gelecek olan işçileri konuşuyor olmayalım.”

“Sanayide çırak yok”

“Bugün eğitim yapılamıyor, çocuklar gerekli eğitimi alamıyor. Eğer bu süreç daha devam ederse üç beş sene içerisinde yetişecek bir neslimiz olmayacak. Bununa ilgili olarak sahaya ineceğiz, sanayide çırak ve kalfa yetişmiyor. Akademik olarak üniversite mezunları çok birçok üniversite mezunu var ama; işsizlik almış başını yürüyor. Sanayiye kazandıracağımız gençlerimiz yok. Türkiye’ye Afganistan’dan, Azerbaycan’dan, Suriye’den insanlar geliyor ve çalışıyorlar. Yarın öbür gün bu insanlar ülkelerine döndüklerinde çok büyük sıkıntı yaşayacağız. Sanayiye çırak ve kalfa kazandırmak konusunda çalışmalarımız olacak. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu