Haberler

Mahalle sakinleri ‘koruma altındaki’ asırlık binaları kendi yöntemleri ile korumaya aldı!

Keşan’da Anıtlar Kurulu tarafından koruma altın alınan metruk binalar, bağımlıların pansiyonu haline geldi. Koruma altında olan asırlık binalar da yanıp kül olmasın diye mahalleli artık yerinde olmayan kapıların girişlerine taşlarla engel çekti.

Yukarı Zaferiye ve Büyük Cami Mahallelerinde bulunan tarihi yapılar aslında yıllardır can çekişiyor. Her biri 100 yılın üzerinde, hatta kimisi 200 yıla yakın bir süredir yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran, odalarında dededen toruna bir kaç kuşağın anılarını içinde
barındıran evler artık, fuhuş ve uyuşturucu yuvası oldu.Yıllarca içinde yaşayan sahiplerinin Anıtlar Kurulu’nun kararı gereği ‘tarihi yapı’ olması dolayısıyla çivi çakamadıkları evler, onların da binaları terk etmeleriyle metruklaştı. Boş kalan evlere ise önce define avcıları, sonra evsizler ve uyuşturucu bağımlıları geldi. Gelip gidenlerin sayısı arttıkça, zamanla bu yapıların demir kapıları da kimliği belirsiz kişilerce söküldü. İzin olmaksın çivi dahi çakılamayan yapıların girişlerine ise sahipleri ve mahalleliler ‘setler’ ile çözüm buldu.


Çevredeki ağaç parçalarını ve binaların daha önceden yıkılan bazı taşlarını kapı eşiklerine yığan vatandaşlar, evlere girişlerine kurdukları engellerle önlem almaya çalıştı. Hatta bazı binaların üst katlarındaki pencerelere dahi metal levhalar ile korumaya alındı.

Durum böyle olmasına rağmen bölgeye gelen kötü niyetli kişilerin ardı arkası kesilmediğini, polisin her hafta defalarca kontrol ettiği evlerdeki şikayetlerin devam ettiğini belirterek, kalan binalar da yanmasın diye yetkililerden konunun çözümü için ilgi bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu