Genel

SOL Parti’den eski hizmet binası açıklaması: “Yağma ve talanın fitilini ateşleyen belediyedir”

SOL Parti Keşan İlçe Başkanlığı, Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binasının yıkımı ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada 2 gün süren kaosta can ve mal güvenliğinin tehdit altında olduğu ifade edilirken, ” Bu yağma ve talan ucuz atlatılmıştır.” denildi.
SOL Parti yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelerine yer verildi.

“5 Kasım 2021 Cuma günü Avrupa kıyısında olan Keşan için berbat bir gündü. Belediyenin eski binasındaki yağma ve talan her anlamda aczin ve basiretsizliğin göstergesiydi.
Sayın Belediye Başkanı, 08 Kasım günü bu konu ile ilgili yapmış olduğu basın toplantısında sergilediği tavır, davranış ve söylemleri ile bu durumu adeta kabullenmiştir. Eskinin rezilliği bu günün rezilliğini haklı göstermez. Eskilerden ders alınmışsa eskiler işe yarar. Aksi durumda toplumun büyük çoğunluğunu ötekileştiren polemikten öteye gitmez. Keşke sayın başkan evet bu işi beceremedik deyip özeleştiri verebilseydi.
Hele hele Sayın Başkana basın toplantısında sorulan bir soru üzerine bilinen deprem riskine rağmen ”Dükkanlarda kiracılar olduğu için bizde Köşk Düğün Salonunu düğün yapanlara kiraya verdik.” Cevabı tam bir skandaldır.
Ayrıca kiracıların kira borçlarının olması da bu yaşananları haklı göstermez. Kaldı ki yaklaşık iki yıldır Dünya ve ülkemiz COVİT-19 nedeniyle olağanüstü bir süreçten geçiyor. Ama ne yazık ki Sayın başkan gerek Köy Garajındaki, gerekse belediyenin eski binasındaki işyerlerinden evlerine bu pandemi koşullarında zar-zor ekmek götürmeye çabalayan esnaflar adına hiçbir çözüm üretmeden bu işyerlerini böylesi bir zamanda yıktırması haklı bir nedene dayansa da kabul edilebilir bir durum değildir.


Sayın Başkan basın toplantısında Haziran 2021 de kiracılara yapılan tebligatlardan söz ediyor ama polis marifetiyle kiracılara dağıttırılan bir birinden farklı iki tebligatı görmezden geliyor. İlk tebligatta kiracılara 8 Kasım günü şu saatten itibaren işyerini tahliye ediniz deniyor. İki gün sonra ikinci bir tebligat yapılıyor ve bu kez “her ne kadar ilk tebligatta şu tarihte işyerini tahliye etmeniz istendi ise de binanın yıkım ihalesi 16 Kasımda yapılacak ve bina 26 Kasımda ihaleyi alan firmaya teslim edilecek. Boş ve atıl bina yağma ve talana neden olabileceğinden işyerlerinizi 25 Kasım tarihinde boşaltınız” deniyor. Dolayısıyla bu tebligat sonucunda bir çok kiracının işyerini boşaltmamış olması anlaşılır bir durumdur. Ama ne yazık ki belediye gerekli önlemleri almadan kendi personeli ve hurdacıları ile 4 Kasım günü binada belli şeyleri sökmeye başlayınca yağma ve talanın fitilini ateşlemiş oluyor ve sonrası malum.


Sonuç olarak; Ortaya çıkan bu durumun tek sorumlusu belediyedir. Bunun sonucunda bir çok kişinin can ve mal güvenliği tehdit edilmiş, Bu yağma ve talan ucuz atlatılmıştır. Ciddi anlamda kamu zararı oluşmuştur. En önemlisi ise basiretsizlik sonucu ortaya çıkan bu çirkin manzarayı Keşan ve Keşanlılar hak etmemiştir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu