Çevre

Sigaranın zararlarına dikkat çekmek amacıyla konulan “ömürmatik” içini dökeceği günü bekliyor

Keşan’da belediye tarafından sigaranın zararlarını anlatmak için konulan ‘ömür matik’, çöp vitrini oldu. Vatandaşların ısrarla içine çöp atmaya devam ettikleri kutuda anketin sonucu çöplerle belirlenirken, amacı dışında kullanılan ve görüntü kirliliği yaratan kutunun yetkililer tarafından kaldırılmaması şikayet konusu oldu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Keşan Belediyesi tarafından sigaranın sağlığa zararlarını göstermek adına Alparslan Türkeş Meydanı’na Ömür matik’ isimli bir kutu yerleştirilmişti.
Sigara içen vatandaşların bu kutuya izmaritlerini atmasıyla hem çevredeki izmaritlerin kirliliğinden kurtulmak, hem de buraya atılacak izmaritlerin görüntüsüyle, sigaranın sağlığa zararlarını anlatarak bilinç oluşturulmak istenmişti.

Dünyada bir yılda kaç milyon insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğine dair sorulan soruya, sigara tiryakilerinin de bölmelerin üzerinde bulunan deliklere atacakları izmaritler ile katılacakları anketin sonuna gelindi; ancak bu izmaritler ile değil çöpler ile oldu.

Zaman içinde vatandaşların sigara izmaritleri yerine maske, atm makbuzu, kağıt, plastik poşet ve ambalaj artıklarını attığı kutuların ‘8 milyon’ bölmesi, anket sonucunu belirledi.

Geçtiğimiz günlerde artık tamamen dolan bölmenin kapandığını fark eden vatandaşlar, diğer bölmelere halen attıkları çöpler ile oylamaya katılmaya devam etmeleri sebebiyle de ortaya çöp vitrini çıktı.

Şehrin göbeğinde, günün her saati Keşanlılar ve misafirlerinin karşısına çıkan kutu, çevrede görüntü kirliliği yaratırken yetkililer tarafından fark edilip kaldırılmaması veya temizlenmemesi ise şikayet konusu oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu