ÖZEL HABER

Faturalar kara kara düşündürüyor

Her ay yükselen maliyetler ile birlikte faturalarını ödeyen vatandaşlar, son gelen faturalarını anlattı. Ek ödemelerden zamlara, tasarruf çabalarından ödemede yaşadıkları zorlukları dile getiren vatandaşları geçtiğimiz günlerde yaşanan soğuk havalarda yakılan doğalgaz faturası korkusu sardı.

Bu sene geçen seneye kıyasla su, elektrik ve doğalgaz faturalarında artışın yaşandığını söyleyen vatandaşlar, yüksek maliyetlerin zorladığını dile getirdi. Faturalarına yansıyan tutarlıları değerlendiren vatandaşlar şu şekilde konuştu:

Buzdolabı ek vergilere karşı

“TRT payı, fonlar, KDV ve diğer paylar derken, ne derseler ödüyoruz. Bu ay gelen faturam 84 lira; ama evimde devamlı çalışan bir buzdolabı var. Oraya bu kadar, burada şu kadar derken artıyor fatura. Devlet de haklı, vergilerle geçinmeye uğraşıyor; ama garibandan alıyor yüksek vergiyi. Zenginlerin bir çoğu muaf.”

“Kömüre de zam geldi”

“Kömürün tonu 450 lira oldu bu sene. Geçen sene 400 liraydı. Kömürün fiyatı artmaması lazım, aksine düşmesi lazım ama 50 lira zam yaptılar ona da. Bir şey diyemiyoruz, almak zorundayız.” diyerek ısınmak için maliyetler yükselse bile bu şekilde tüketmeye devam edecekleri kaydetti.

“3 faturadan birine gücüm yetiyor”

“Son gelen elektrik faturam 230 lira, çok fazla. Geçen sene 60-70 lira ödüyordum bu sene 200’den aşağı düşmedi. Zor geliyor. 3 tane faturam var ben ancak birini ödeyebilirim.”

Soğuklar geldi, uykular kaçtı

“Bana en son 324 TL geldi. 100 metrekare bir evim var. Geçen sene 650 gelmişti. 3 gün çok soğuktu, kar da yağdı biz de 50 dereceye çıkardık kombiyi. O yüzden bu ay 650 lira bekliyoruz yeniden ama üşüyoruz yine de. Isınmak için 60’dereceye çıkarmak lazım herhalde ama o zaman da fatura bin liraya çıkarı gibi geliyor.”

Hasta olup masraf çıkmasındansa..

“Su da öyle, doğalgaz da öyle, elektrik de öyle. Hepsinde yüzde 25 kadar bir zam var. Git gide yükseliyor. Geçen sene 180 lira ödüyordum, şimdi 280 lira ödüyorum. Havalar da soğuk, yakmasan olmaz. Mecburuz. Hasta olacağız, doktora gideceğiz, daha çok masraf gidecek. Hem sağlığımızdan hem de paramızdan olacağız. “


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu