HaberlerSiyaset

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Arda’dan hükümete çağrı: “Kapalı işletmelerde de HES kodu uygulaması başlatılsın”

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda, “Kapatılan işletmelerde de HES Kodu uygulaması başlatılsın!” çağrısında bulundu.

Edirne’de esnaf ziyaretleri gerçekleştiren ve esnafın sıkıntılarını dinleyen Arda, “AVM, devlet daireleri, toplu ulaşım araçları vb. yerlere HES kodu ile giriş mümkünken; lokanta, restoran, kafe, kantin, kahvehane, kıraathane, internet kafe ve diğer işletmelerin bu imkandan faydalanamaması en masum tabirle <adaletsizliktir!>” dedi.
Kapalı olan işletmelerde de HES Kodu uygulamasına geçilerek, yalnız bırakılan, kefen parasını dahi tüketen esnafın sesinin artık duyulması ve oluşan “adaletsizliğin” ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Arda, “Hükümete çağrı yapıyoruz. Acil olarak bir düzenlemeye gidilmeli. Aksi takdirde ‘esnaf‘ diye bir şey kalmayacak.” şeklinde konuştu.

DEVA Partisi il yönetimi olarak Edirne merkezde ve çevre ilçelerde düzenli olarak esnaf ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Arda şunları kaydetti; “Ziyaretler sırasında esnafımıza ‘hayırlı işler’ dileyerek sorunlarını dinliyoruz. Kendimizi bir çağrı yapmak zorunda hissediyoruz. Özellikle kapalı olan işletmelerde HES Kodu uygulamasının başlatılmasını istiyoruz. Bu iş artık tahammül edilemeyecek bir noktaya gelmeye başladı. Küçük esnafın hali perişan. Alışveriş merkezlerine, devlet dairelerine, toplu taşıma araçlarına, uçaklara otobüslere HES Kodu ile girilebilmesine izin verilirken nedense restaurant, kahvehane, kıraathane gibi diğer işletmeler maalesef kapalı tutuluyor. Bu işletmeleri ekmek teknesi olarak gören ve çalışan milyonlarca insan çok zor durumda. AVM’lere, devlet dairelerine tanınan bu imkanın restaurant, kafe gibi diğer işletmelere tanınmıyor olması en masum tabiriyle bir ‘adaletsizlik‘ meydana getiriyor.
Hükümete çağrı yapıyoruz. Acil olarak bir düzenlemeye gidilmeli. Aksi takdirde ‘esnaf‘ diye bir şey kalmayacak. İnsanlar çok zor durumdalar.”

“Kefen parası diye kenarda köşede saklanan birikimler de bitti”

Bu süreçte esnafa herhangi bir teşvik ve yardımın yapılmadığına da dikkat çeken Kerem Arda; “Geçenlerde rastladığım bir makalede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin pandemi sürecinde dünyada Meksika’dan sonra vatandaşına en az yardım eden ülke olduğunu okudum ve çok üzüldüm. Sosyal devlet olmakla övünen ve sosyal devlet olduğunun her zaman altını çizen, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ mantığını kendine özümsemiş bir devlet olarak bu durumda olmamız beni çok üzdü. Esnafımız, <Kefen parası diye kenarda köşede sakladığımız tüm birikimiz bitti. Bu süreci devam ettirmemiz mümkün değil> şeklinde konuşuyor. Yardımlar, teşvikler ve HES Kodu uygulamasıyla esnaflarımızın ‘acil‘ olarak desteklenmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu