SağlıkSon Dakika

SGK’ya kayıtlı tüm çalışanlar aşılanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama sürecinde hız kazandıracak yeni bir düzenleme duyurdu. Koca’nın Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre artık SGK’da kaydı bulunan her çalışan, aşı olma hakkından faydalanabilecek.

Türkiye’de risk altındaki birçok meslek grubu aşılama sürecine dahil edilirken, genel aşılamadaki yaş sınırı 40’a çekildi. Derken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, süreci daha da hızlandıracak bir duyuru gerçekleştirdi. Aşılama sayısını katlama ihtimali tanıyan bir düzenleme getirildiğini açıklayan Koca, bugünden itibaren tüm SGK kayıtlı çalışanların aşı olabileceğini duyurdu.

E-Nabız çöktü

Sağlık Bakanı Koca’nın bu açıklamalısından sonra birçok insan e-Nabız sayfasına girmek istedi. Aşı olabilmek için randevu sayfasına birçok insan girince, sunucudan kaynaklı çökme yaşandı.  e-Devlet sayfasından da siteye girişler uzun süre yapılamadı

Nasıl randevu alınır?

Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyan vatandaşlar, sistem üzerinden “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından bunu kolaylıkla öğrenebilir ya da aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atarak aşı uygunluk durumlarını öğrenebilirler. Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem sistemden hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor. Eğer vatandaş aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu; sistem üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem sistemde hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu