BölgeÇevreHaberlerKeşan

Temiz Keşan Derneği Başkanı Öztürk’ten BES açıklaması: “Helvacıoğlu, çarpıtılmış bilgilerle halkı yanıltıyor”

Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’ne kurulması planlanan ve Keşan Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy çokluğu ile kabul edilen Biyokütle Enerji Santrali imar planı düzenlemelerine askı süresinde itiraz dilekçesi veren STK’lardan biri olan Temiz Keşan Derneği’nden bugün yapılan açıklamada, BES’in çevreye etkilerinden bahsedilerek, 11 Haziran 2021 Cuma günü itiraz dilekçelerini görüşmek üzere olağanüstü toplanan Keşan Belediye Meclisi Toplantısı’nda konuşan Başkan Helvacıoğlu‘nun tavrı eleştirildi.

“Helvacıoğlu, çarpıtılmış bilgilerle halkı yanıltıyor”

Temiz Keşan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk tarafından yapılan açıklamada, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun da Temiz Keşan Derneği’nin üyesi olduğu ancak proje konusunda halkı yanılttığı ve çevreye karşı duyarsız tavırlar sergilediği öne sürülerek, şu ifadelere yer verildi:
“11 Haziran 2021 Cuma günü yapılan Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis toplantısında onayı verilmiş Paşayiğit Biyokütle Enerji Santrali hakkında Derneğimizin de üyesi olan Keşan Belediye Başkanı sayın Mustafa Helvacıoğlu, çarpıtılmış bilgilerle halkı kandırma yoluna gitmiştir. Bulunduğu makamı nedeni ile Keşan adına karar verme mercii olan üyemizin, geleceğimizi tehdit eden böylesine bir projeyi yanlış bilgilerle vatandaşlarımıza masum gösterme çabası ile çevreye olan duyarsız tavırları Temiz Keşan Derneği olarak bizleri üzmüş ve gerçeklerin anlatılması adına bir açıklama yapmak zorunda bırakmıştır.

“Önemi henüz tam anlaşılamamış yeni bir mücadele başlıyor”

“Derneğimizin, Çevre ve Ziraat mühendislerinin yapmış oldukları teknik araştırmaların ve görüş aldığımız diğer bilim insanlarının çalışmaları ışığında ortaya çıkan gerçekleri anlatmak bizim görevimiz ve vicdani sorumluluğumuzdur.” diyen Öztürk, yeni bir çevre mücadelesinin başladığına şu sözlerle kayıt düştü:
“Bugün bizler bu açıklamayı yaparken; önemi henüz tam anlaşılamamış yeni bir mücadelenin başladığını buradan herkese duyurmak isteriz.
Açıklamalarımı sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun şahsım adına söylemiş olduğu ve kıymetli derneğimizi hiçe sayarak beni kendi siyasi çukuruna çekmeye çalışmasından bahsetmeyerek, bilimsel gerçekler üzerinden yapacağım.”

“Sayın Gergin, zaten olması gereken budur”

11 Haziran’da gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin‘in derneğe yönelik eleştirileri olduğunu belirten Öztürk; “Meclis Üyesi sayın Nehir Gergin’in, ‘Ben de Temiz Keşan Derneği’nin bir üyesiyim. Bana sormadılar, bilgi vermediler.’ sözlerine cevap vermek isterim.
Nehir Bey, 2016 yılında Kurulan ve 2353 üyesiyle Trakya’nın en büyük derneği olan Temiz Keşan Derneği’nin Kurucu eski Yönetim Kurulu üyesidir. Derneğimizin kuruluşundan bu yana hava kirliliğinden, Keşan’a doğalgaz getirilmesi konusunda yapılmış birçok etkinlik ve çalışma da etkin bir şekilde görev almıştır. Benim o dönem üyesi olduğum Temiz Keşan Derneği’nde bizlere de hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadan bu süreçlerin tamamı yürütüldü. Sayın Gergin, zaten olması gereken budur. Üyeler, yönetimleri bunun için seçer ve yetki verir. Sizin söylemiş olduğunuz yönetim biçimi hiçbir Dernek veya Oda’da görülmemiş ve görülmeyecek bir yöntem biçimidir.”
dedi.

“İtirazımız bilinçli olarak yapılmıştır”

Helvacıoğlu‘nun, askı sürelerinin bitimine dakikalar kala itiraz edilmesinin bilinçli bir adım olduğunu öne sürdüğünü hatırlatan Öztürk; “Sayın Başkan’ın; ‘Şikâyet yokken nereden talimat geldiyse askı sürelerinin bitmesine dakikalar kala bilinçli bir şekilde itiraz edildi’ suçlamasına istinaden şunları söylemek isterim: Bizler dernek olarak halkımızı doğru bilgilendirmek ve olabilecek en az hata ile harekete geçebilmek için aklıselim hareket etmeyi her daim tercih etmişizdir. Buradan söylüyorum; yaptığımız her itiraz gibi bu itirazımız da vicdanımız ve geleceğimiz olan evlatlarımızın bizlere talimatıyla bilinçli olarak yapılmıştır.”

“Aslanlar gibi talimat verin de ihmal ettiğiniz göreviniz daha fazla vicdanları sızlatmasın”

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu‘nun 11 Haziran’da toplanan olağanüstü Meclis’te yaptığı konuşmada, “İnşaat ruhsatı olmadan başlamış bir inşaat süreci varsa hemen talimat veriyorum, aslanlar gibi ceza kesilecek” sözlerini hatırlatan Öztürk, Helvacıoğlu‘na şöyle seslendi:

“Sayın Başkan, siz hemen hemen her gün geçtiğiniz yoldaki koca yapıları görmüyorsanız, fark etmiyorsanız, kusura bakmayın ama sorumlu olduğunuz bölgeden bihabersiniz demektir. Ayrıca geldiğiniz günden beri belediyenin asli görevlerini vatandaşa lütufmuş gibi sunmanız insanların aklıyla alay etmekten öteye gitmemiştir. İnşaatı devam eden ve millet iradesinin hiçe sayıldığı bu kaçak yapı için aslanlar gibi talimat verin de ihmal ettiğiniz göreviniz daha fazla vicdanları sızlatmasın.”

“Temiz Keşan Derneği olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz”

Biyokütle Enerji Santrali konusunda halkın yanlış bilgilendirildiğini ifade eden Öztürk, açıklamasında başlıklar halinde şu bilgilere yer verdi:

“İddia 1; Türkiye genelinde 400’den fazla Biyokütle Enerji Santrali vardır.

Yanlış; Türkiye’de Belediyelerin evsel nitelikli atıklardan elektrik üretimi, Biyogaz, Biyokütle, Aktif yakma tesisleri, Pasif yakma tesisleri ve Biyometanizasyon tesisleri de dahil olmak üzere 400’den fazla işletme vardır. Proje tanıtım dosyası sunumundan bu yana bilmediğimiz başka bir başvuru yoksa bölgemize yapılması planlanan özelliklerde ki bu tesis Türkiye’nin 11. tesisidir. 10. Tesis Şanlıurfa’da yer almaktadır.

İddia 2; Tesisin inşaat ve üretim aşamasında 60-70 Paşayiğitli vatandaşımıza iş imkânı sağlanacaktır.

Kıymetli hemşerilerim; Proje Tanıtım Dosyası’nda inşaat aşamasında 20 kişi, işletme aşamasındaysa 16 kişi çalışacağı ifade edilmektedir. Lakin hali hazırda süren inşaat çalışmasında ifade edilen 20 kişiden sadece Paşayiğitli 2 arkadaşımız vardiyalı bekçi olarak görev yapmaktadır. Buna ek olarak; Paşayiğit muhtarımızın süreçle alakalı olarak basında beyan etmiş olduğu işsizlik sorununun çözümünün bu olmadığı da çalışan sayısı ile görülmektedir. Ve yine dosyada ifade edilen işletme aşamasında çalışacak 16 kişiden büyük bir çoğunluğunun teknik ve firma personeli olacağı da göz önünde bulundurulduğunda Paşayiğit halkından kaç vatandaşımız gerçekten istihdam edilecektir?

İddia 3; Firma kapasite arttırımına gitmemiş bununla ilgili olarak da EPDK’dan istemiş olduğumuz belgeler elimizdedir.

“Bu konuyla alakalı olarak da; Projenin ÇED yönetmeliği kapsamındaki yeri ek 2 listesinde bulunan “Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir” görüşü sayın Valimizin imzası ile firmanın kapasite artışına gittiği ve Valilik izni ile ÇED’e gerek olmadığı belgeleri de bizim elimizde bulunmaktadır. Edirne İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ve Valiliğin bu dosyayı kabul etmesi ve bu izni verebilmesi için; askı süresinin bitmesi, kesin imarın çıkması, yapı ve inşaat ruhsatlarının alınması gerekmektedir. Lakin firma daha askı süresi bitmeden, yapı ve inşaat ruhsatlarını almadan kaçak inşaata başlamış bulunmaktadır. Valiliğimizin vermiş olduğu bu izin belgesi kapasite artışı için EPDK’ya sunulacak belgelerden yalnızca biridir. Firma şu an belgeleri toplama aşamasındadır. EPDK’ya henüz yapılmış bir başvuru yoktur. Belediyemiz adına EPDK’dan istemiş olduğunuz belge henüz başvuru olmadığı için kapasite artışı ile ilgili görüş yazısı cevap olarak kapasite artışı yoktur ibaresiyle gelecektir. Fakat sizlerin de gördüğü gibi kapasite artışı başvuruları yapılmış olduğu belgelerle göz önündedir.”

İddia 4; Türkiye’nin 24 kurumu bu proje için onay vermiştir. Belediye olarak karşı çıkılamaz ve zaten proje doğrudur. Ben yatırımcı önünde ayağa kalkar düğmemi iliklerim.

“Sayın Başkan; buraya gelen yatırımcı diye tabir ettiğiniz o firma bu milletin ödediği vergilerden verilen teşviklerle iş yapmaktadır. Milletin temsilcisi olan sizler, patronların önünde düğme ilikleyemezsiniz, düğme yalnızca millete iliklenir, millete. Yine, konuşmanız da bahsi geçen ve bu projeye de onay veren 24 Kurum geçtiğimiz günlerde Samsun Çarşamba’da yapılmak istenen Biyokütle tesisinede, Saros’da yapılmak istenen FSRU projesinede, İstanbul’da yapılmak istenen Kanal İstanbul Projesi’ne de izin vermiştir. O zaman sizin için zehir saçan Biyokütle de yatırımdır, FSRU’da yatırımdır, Kanal İstanbul Projesi’de… Onun için mi çıkıp bir şey söylemiyor, STK’ları ikna etmek için BOTAŞ’a götürüyorsunuz. Ama unutmayın aziz milletin bu mücadelesine, bu demokrasisine kimse ama kimse engel olamaz. Bu ülke de karar vericiler gaflet, dalalet hatta ihanet içinde olabilirler. Ama biz asla vazgeçmeyeceğiz, asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü ben biliyorum ki biz bugün yaptığımız bu açıklamalarla geleceğimizi yok eden ve bu projelere onay verenlerin evlatlarının da hayatlarını kurtarmak için mücadele ediyoruz. İşte biz bunun için bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

İddia 5; Tesisten duman çıkmayacak, teknoloji çok ilerledi kirlilik yok.

“Çok kıymetli Keşanlılar, Paşayiğitliler, bugün bizlere masum gibi gösterilen bu fabrika da madem duman çıkmayacaksa o zaman neden bacalara filtreler takılıyor? Neden anlık olarak emisyon takibi yapılıyor? Madem duman çıkmayacak bu kadar masrafa ne gerek var, yapın bacayı gitsin. Ayrıca çevre ve canlı sağlığına zararlı her kirletici gaz gözle görünüyor mu?
Sayın Başkan olmadı, bu sefer dersinize iyi çalışamadınız.”

İddia 6; Tesis hava soğutmalı, bunun için su kullanılmayacak.

“Dersimizi iyi çalışmamız gerekiyor sayın başkanım. Dersimizi iyi çalışmamız gerekiyor. Madem tesis hava soğutmalı, o zaman neden firma ÇED dosyasında üretim aşaması için yer altı suyu kullanılacak diyor. Neden günlük en az 12 ton atık su çıkacak diyor. Ayrıca çıkacak bu atık suyun nereye, nasıl tahliye edilmesi planlanıyor? Belediyenin Paşayiğit mahallesinde oluşan atık suları arıtan bir tesisi olmadığı göz önünde bulundurularak oluşacak atık suları kanalizasyon hattına nasıl verilecek ve nereye deşarj edilecektir?” 

İddia 7; Tesis, Çeltik sapı, Ayçiçek sapı, ağaç kabuğu, ağaç kökü ve buğday sapı gibi tarımsal atıkları yakarak yılda 210 milyon kw elektrik üretecek.

“Kıymetli vatandaşlar öncelikle tesis yılda 120 milyon kw elektrik üretecek ve bunu 2016 yılında çıkan yasa değişikliğini kullanarak, kazan değişimi ile lastikten tutunda, tıbbı atıklara kadar tehlikeli maddeleri yakabilecektir.”              

Temiz Keşan Derneği olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerine vurgu yapan Öztürk, açıklamasının sonunda şunları söyledi:
“Saygıdeğer Keşanlılar, kıymetli hemşerilerim; sizlere anlatılan çarpıtılmış yalanlarla bu tesisin nelere mal olacağını anlamak mümkün değil, biliyoruz. Keşan tarihi bir fırsatı ikinci oylama da kaybetmiştir. Daha da geç kalınmadan, buradan başta Ticaret Odasına, Ticaret Borsasına ve tüm odalar ile Tüm Sivil Toplu Kuruluşlarına, vatandaşlarımıza sesleniyorum; Avrupa’nın bugün terk ettiği, bizlere çok büyük proje diye anlatılan bu tesisin yapılmaması adına herkesi bizimle birlikte mücadele etmeye ve hukuki sürece müdahil olmaya davet ediyorum. Bilmenizi isterim ki; Temiz Keşan Derneği olarak bizler bu sürecin her aşamasını sizlerle paylaşacak ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu