Gündem

Sezonluk işçiler insani hakları için çağrıda bulunuyor ve soruyorlar: “Dışlanıyor muyuz?”

Erikli’de sezonluk çeşitli işlerde çalışan roman vatandaşlar, kaldıkları alanın Keşan Belediyesi tarafından yaşanabilir koşulların sağlanmasını istedi. Tuvalet ve suyun olmadığı alanda mağdur olduklarını belirten vatandaşlar, çekilen örgü duvarlardan dolayı da dışlanmış hissettiklerini söyledi.

Yaz sezonu için sahillere gelen roman vatandaşlar, Erikli ve Mecidiye Sahilleri arasında kalan bölgede yaşıyor. Daha önceki yıllarda kumsalda, son iki senedir de göl çevresinde kendilerine oluşturulan belediyeye ait alanda yaşayan vatandaşlar, zor şartlar altında barınmaya çalışıyor. Elektrik, su ve tuvaletin bulunmadığı kampta kalan erkek, kadın ve çocuk onlarca kişi; bu ihtiyaçlarını da çevrede bulunan ormanlık alanda gideriyorlar.
Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz meclis toplantısında CHP tarafından verilen önerge ile yaşanan sorunlara işaret edilmiş, yaşam standartlarının iyileştirilmesi adına faaliyetler yürütülmesi istenmişti. Önergeye cevap veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise, “Önergedeki ‘Keşan Belediyesi hiçbir şey yapmadı’ ifadesi de enteresan. Geçtiğimiz yıl kendilerini için bir yer oluşturduk. Yer Keşan Belediyesi’nin yeri. Yıllardır gündelik işçilerimize hiçbir hizmet verilmemiş. Mecidiye sahilinde kenarda duruyorlardı, çöplerine atmaya yerleri yoktu. Geldik, kendilerine bir alan oluşturduk. Çitimizi yaptık, 1 hafta içerisinde su bağlanıyor, 3 gün içerisinde elektrik gelecek.” demişti.

“Elektrik, su ve tuvalet problem”

Meclisteki oturumun ardından gözler tekrar roman vatandaşların kalmakta olduğu alana çevrildi. Bölgeye elektrik taşıyacak direklerin geldiği görülen yerde, bu direklerin çekileceği söylenerek kazılan hendek görünümündeki çukurlar dikkat çekti. Aradan geçen zamana rağmen, henüz bölgeye enerji verilmediğini belirterek konuşan vatandaşlar yetkililere hem sitem etti, hem de şu sözlerle çağrıda bulundu: “Burada su sorunumuz var, ikincisi ise tuvalet. Herkes çevrede ihtiyacını gideriyor, sıcak vurdukça kokular geliyor zaten. Çocuklar var burada, onlara hastalık bulaşacak. Koronadan zor geçtik, şimdi de pislikten bulaşacak hastalıklar. Yağmur yağıyor evleri su basıyor; her yer göl oluyor, çoluk çocuk zor durumdayız.”

“Bugün yarın gelecekler diye bekliyoruz, gelen yok”


Önceki yerlerine kıyasla hiçbir şeyin değişmediğini belirten vatandaşlar, öte yandan da geçtiğimiz hafta içinde elektrik hattı çekilmesi için bölgeye elektrik direklerinin geldiğini; ancak o zamandan bu yana herhangi bir kurulum yapılmadığını da söyledi. “Çukur kazdılar, akşam bir çocuk içine düştü. Peki ölseydi ne olacaktı? Çukur kazdılar; ama bugün yarın gelecekler diye bekliyoruz, gelen yok.” diyen vatandaşlar yetkililerin bir an önce buraya el atmaları gerektiğini ifade etti.

“Kavga oldu, adamı öldürüyorlardı”

Kurdukları derme çatma barakalarda sezon sonuna kalacak olan vatandaşların tuvalet sorunu, aynı zamanda güvenlik problemi haline de geliyor. Özellikle de ormanlık alanda ihtiyaç gidermek zorunda olan kadınlar korktuklarını söyleyerek, “Çevrede ışıklandırma da yok. Geçen günlerde bir kadın tuvalet için gittiği çalıların arasında bir erkekle karşılaştı. Burada kavga oldu, adamı öldürüyorlardı. Kadınlar dışarı çıkamıyor, su ve tuvalet istiyoruz.” dedi ve daha önceki belediye yönetimi tarafından da kendilerine verilen su sözünün tutulmadığını ifade etti.

“Bizi dışladılar”

İçeride yaşanan problemlerin yanında, roman vatandaşların kalmakta olduğu barınakların dışarıdan görünüşü konusunda da şikayet var. Çekilen örgüler sebebiyle kendilerini tecrit edilmiş gibi hissettiğini söyleyen vatandaşlar, “Bizi sanki dışladılar” diyerek, şu sözleri kullandı: “Şu yaşadığımız alana bakın, çitlerin dışındaki yaşan ile buradaki yaşantı bir değil. Sağlık diyoruz ama bu kadar dışlanmaya yeter. Başkan köprüye kadar geliyor. Oy almaya gelirken ‘arkanızdayım’ diyordu. Hani neredeler? Sonra yine oy almak için gelecekler, Helvacıoğlu’na ve AK Parti’li, CHP’li MHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerine sesleniyoruz. Oy almakla olmuyor!.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu