GenelTrafikTürkiyeUlaşım

Şehirler arası otobüslerde araç takip sistemi uygulaması başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca uygulamaya alınan şehirler arası otobüslerde araç takip cihazının kullanımına başlandı.
Yeni uygulamayla aracın hızı, şoförün dinlenip dinlenmediği, yolcu indirip bindirme gibi birçok konu denetlenebilecek.

Sistem, Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yürürlüğe girdi. Cihaz ile Bakanlık araçların anlık hareketlerini görebilecek.

Yeni yılın ilk günüyle birlikte, şehirlerarası otobüslerde zorunlu araç takip cihazı kullanımı başladı.
Sistem sayesinde taşıtların konum bilgileri 2 dakikalık aralıklarla Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne (U-ETDS) aktarılacak.
İstanbul’daki yolcu otobüslerinin yüzde 40’ında aktif olan sistemin, yılın ilk 6 ayı içinde yolcu otobüslerinin yüzde 80’ine takılması hedefleniyor.
Uygulamaya geçilen yeni sistemle, yolcu güvenliği ve otobüslerin karıştığı trafik kazalarının önüne geçebilmek amaçlanıyor.

Şehirler arası otobüs şoförü Erhan Elibol, araçlarına yaklaşık 4 gün önce takip sisteminin montaj edildiğini söyledi.

Uygulamayı çok yerinde bulduğunu ifade eden Elibol, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının tüm araçların hareketlerini anlık kontrol edeceğini belirtti.

Bakanlığın, araçlar içerisindeki kameralar yardımıyla, personelin çalışma ve dinlenme saatlerini rahatlıkla denetleyebileceğini anlatan Elibol, “Sistem sayesinde aracın hız sınırı, şoförün kaç saat dinlendiği, çalıştığı, yolcu indirme bindirme hepsi denetlenecek. En önemlisi yolcuların can güvenliği. Bu nedenle bu sistem çok önemli.” diye konuştu.

Şoförlerden Emin Ona ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yaptığı bu çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Araçların artık nerede olduğunun ve hızının kontrol edileceğini dile getiren Ona, kendilerinin de çok memnun olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu