Genel

Sebze fideleri vatandaşın umudu oldu!

Sebze fiyatlarındaki önlenemeyen pahalılık, vatandaşı fide alıp evlerinde yetiştirmeye yöneltti. Etiket fiyatlarının düşmesinden umudu kalmayan vatandaş, “Fiyatlar düşene kadar bahçeme ektiğim ürünler olgunlaşır diye konuştu.


Başta akaryakıt ve gübre olmak üzere tarımda artan girdi maliyetleri, sebze fiyatlarında artışa sebep oldu. Domates, patlıcan, kabak gibi bir çok ürünün etiketleri 15 liranın altına düşmezken vatandaşlar da alternatif arayışlarına yöneldi.


Bahçelerinde veya balkonlarında yetiştirebilecekleri sebzelerin telaşına düşen Keşanlı vatandaşlar, soluğu fide satılan işyerlerinde aldı. Aynı şekilde Keşan pazaryerinde de sebze satılan tezgahların üzerinde de fideler olması dikkat çekti.

“Fiyatlar düşene kadar…”

Sebze fiyatlarının bir türlü ateşinin düşmediğini belirten vatandaşlar, 2-3 liraya alınan fideler ve 8-0 lira arasında fiyatları değişen tohumlar ile daha ucuza ürün yetiştirmeyi planladıklarını ifade ederken “Bir süredir takip ediyoruz ve bekliyoruz. Domatesin mevsimi değil dedik ama şimdi dahi fiyatı 20 lira. En fazla 8-10 liraya düşse o zamana kadar 3 liraya alıp ektiğimiz domatesler olgunlaşır. Buna mecbur kaldık. Fiyatların düşeceği yok” diye konuştu.

“Şartlar bizi evde çiftçiliğe itti”

Bazı vatandaşlar ise, “Pazarda pahalı, manava gitsek yine pahalı, en sonunda kendi sebzemizi ekmeye karar verdik. Zaten marul maydanoz dahi almaya elim varmıyor, ben de ekmeye karar verdim. Bu şartlar bizi küçük çaplı da olsa çiftçi olmaya itti, yarın öbür gün avcı-toplayıcı atalarımız gibi olmaktan korkuyorum” diyerek, ekim yapma kararı aldıklarını ifade etti.
Öte yandan fide satışının yapıldığı yerlerde de yoğunluk yaşandı. Talebin arttığını belirten esnaflar, “Her sene bu zamanlar bir yoğunluk olur. Önceleri hobi olarak dikimler yapılıyordu, geçtiğimiz senelerde de pandemiyle birlikte artış olmuştu. Şimdi ise hepsinden daha fazla yoğunluk var, en çok domates ve biber alınıyor.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu