Gündem

Saros FSRU Limanı için ihaleyi alan firma, mahkeme kararını beklemeden kazıya başladı

Saros FSRU Limanı’nın ÇED iptaline ilişkin açılan davanın mahkeme sonucu gelmeden, ihaleyi alan firma sahaya indi. Bölgedeki bir araziye sahibinin bilgisi dışında girerek, firma tarafından kazma vurulması üzerine, mağdur arazi sahibi suç duyurusunda bulundu.Saros Körfezi‘nde Sazlıdere – Gökçetepe arasına yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara boru hattı projesinde ihaleyi alan şirket, mahkeme sonuçlarını beklemeden araziye ilk kazmayı vurdu.
Bir taraftan şantiyeyi kurmaya çalışırken aynı anda limanın yapılacağı yerde kazıya başlayan firma, kazı yapılan tarla sahibine hiçbir tebligat yapmadan arazisinde çalışmalara başladı.


Arazi sahibinin adına para yatırmadan veya mahkeme tebligatı olmadan başlanılan kazı çalışmaları sonrasında; tarla sahibi Mehmet Zeybek, 24 Kasım Salı günü Keşan Kaymakamlığı aracılığı ile Jandarmaya ve Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulundu.


FSRU Limanı ve Kara boru hattı ÇED Raporunun iptaline ilişkin Edirne İdare Mahkemesi‘ne yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açılmış, iptal davasının bilirkişi mahkeme keşfi, 9 Kasım’da gerçekleşmişti.
Mahkemenin kararını keşif tarihinden itibaren 60 gün içinde vermesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu