GenelGündemSiyaset

Sarıkeçe, Mecliste İYİ Parti’nin ‘evet’ dediği BES kararını değerlendirdi: “Biz de herkes kadar çevreciyiz”

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, son mecliste İYİ Parti’nin ittifak ortağı CHP’den ayrışarak Biyokülte Enerji Santrali’ne onay kararı vermesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kararın kendi gruplarında ve Paşayiğit halkıyla yapılan istişareler sonucunda alındığını belirten Sarıkeçe, “Biz Paşayiğit’i maalesef unutmuşuz” özeleştirisinde bulundu.

Grubumuzdan ağırlıklı olarak ‘evet’ kararı çıktı

Geçtiğimiz hafta Keşan Belediye Meclisi’nden olağanüstü gündem kararı ile geçen ve son günlerde Keşan’da gündem konusu olan Biyokütle Enerji Santrali ve İYİ Parti’nin onay noktasındaki görüşlerini dile getiren Zafer Sarıkeçe, ‘Keşan’da ittifak bitti mi?’ sorularına cevap verdi. Meclise gelen BES önerisi hakkında araştırmalar yapıldığını kaydeden Sarıkeçe, şu ifadeleri kullandı: “Herkes konuşuyor, herkes bir şeyler söylüyor ve haliyle bir kafa karışıklığı mevcut. Ben de İYİ Parti’nin fikirlerini belirtmek isterim. BES meclis gündemine geldiğinde meclis üyelerinin çoğunluğunun konu hakkında bir fikri yoktu, aslında bakarsanız hala da fikirleri yok; çok bilindik ve alışılagelmiş teknik terimler vesaire, bunları bilmememiz kadar da doğal bir şey yok. Herkes işini yapacak. Herkesin kafasında soru işaretleri ve var ve olacak. Bununla ilgili firma mecliste bir sunum yaptı. Oradaki siyasi parti temsilcilerinin akıllarındaki soruları sorma ve bunlara cevap alma fırsatı tanıdı. Toplantının ardından biz de ittifak ortağımız CHP’nin talepleri doğrultusunda ayrıca bir toplantı daha yaptık. Bizlere bir sunum daha burada yapıldı. Sununum sonunda herkes bir karara vardı.
Orada bu projenin onayına evet diyenler de vardı, hayır diyenler de vardı. Bizde de hayır ve evet diyenler vardı. Onların grubundan hayır diyenler çoğunluk olarak çıktı, bu çok doğal. Bizim grubumuzdan da evet kararı ağırlıklı olarak çıktı. Herkesin bir kararı vardır, her partinin bir kararı vardır ve bu grup kararına bir şekilde uymak zorundasınız.”

“Her partinin kendi doğruları ve tabanının sesini dinlemesi gereken zamanlar vardır”

İYİ Parti’nin almış olduğu kararda kimsenin etkili olmadığına vurgu yapan Zafer Sarıkeçe, “Burada ayrıca şunu ifade etmek istiyorum, bu AK Parti’nin bir kararı değil.” diyerek şu sözleri söyledi: “Bizim önümüze getirmiş olduğu bir karar değil. AK Parti ile hareket ettik değil. Burada bizim evetlerimiz ile AK Parti’nin evetleri örtüşmüş olabilir, bundan doğal bir şey de yoktur. Nasıl ki ittifak ortağımız CHP ile ortak görüşlerimiz varsa; zaman zaman bu tür konularda da olabilir. Bence siyasetin güzelliği budur. Onların gruplarının almış olduğu her karar onların doğrularıdır; ama İYİ Parti’nin de doğruları var. Her partinin kendi doğruları ve tabanının sesini dinlemesi gereken zamanlar vardır. Biz de bunları dinlemekle mükellefiz. Ben herkesi tek tek dinledim. Kimseye neden diye sormadım, sadece tek tek hepsini not aldım. Sonuç olarak baktığım zaman, bu projenin geçmesini isteyen tabanımın sesine kulak vermek zorundayım.”

“Paşayiğit halkını maalesef unutmuşuz”

BES projesinin başından bu zamana kadar herkesin bir şeyler söylediğini ve kimsenin Paşayiğit’i dinlemediğine, aslında bu zamana kadar da sadece seçimden seçime gidildiğine de değinen Sarıkeçe öz eleştiri yaptı. “Biz projenin en başından beri, kafamızdaki soru işaretlerinin giderilmesi için Paşayiğit Muhtarımızdan tutun, orada yaşayanlarla birebir görüştük.” diyen İYİ Parti İlçe Başkanı, “Orada yaşayanlarla birebir konuştuk. Burası çok acıdır, o bölgede yaşayan kimseye bugüne kadar fikirleri sorulmamış. Maalesef bu öz eleştiriye kendimizi de katarak söylüyorum. Bizler siyasetçi olarak seçim zamanı o bölgeye gitmişiz, işimiz bitmiş geri gelmişiz. Bugün Paşayiğit’te yaşanan çok büyük rezaletler var. Çöpünden tutun, su sorununa kadar kaderine terk edilmişlik var. Paşayiğit halkını biz maalesef unutmuşuz. Köyken de unutmuşuz, mahalleyken de unutmuşuz. Bu da hayatın bir gerçeği. Demagoji yapmıyorum, orada yaşayanların bize cevapları bunlar. ‘Bugün mü aklınıza geldi?’ diyorlar. ‘Bize sordunuz mu?’ diyorlar. Bence bu sorular dikkate alınmalı. Ben bunu konuya dahil olmuş kişilere de söylemiştim fikrimi, keşke o toplantı masalarına Paşayiğit’ten vatandaşları da alıp ‘Bu projenin olmasını istemiyoruz” deselerdi. Keke Karacaali Köyü’ndeki gibi orada kadını, çocuğu ile birlikte direni ile sopasıyla ‘Biz kömür madenlerini istemiyoruz’ diyen insanların iradesini orada da görseydik. Ama orada tam tersi bir irade vardı. Orada projenin olmasını isteyenlerin iradesi vardı. Biz bu iradeye de saygı göstermek zorundayız. Tamam, Keşan’ın kirlenmesini de konuşacağız; ama en başta Paşayiğit’te yaşayanlar zehirlenmeyecek mi? Benim çocuğum yok mu?” ifadelerini kullandı.

“Bizi bilen biliyor, bilmeyen de kendi gibi biliyor”

CHP olan ittifakları süresince oluşan dedikodulara son meclis kararının cevap olacağını söyleyen Sarıkeçe, sözlerinin devamında şu sözleri kaydetti. “Biz bu kararları alırken, kimseden ders alma niyetinde değiliz. İki yıl önce biz Hasan Karagöz ile birlikte teknede uçağın batırılışını izledik. Biz de herkes kadar çevreciyiz. Bu ülkenin taşından toprağına, yeşilinden mavisine, en az onlar kadar sevdalısıyız. Bazı konularda anlaşamayabiliriz, bu da siyasetin güzelliğidir. Başka yerlere çekilmeyecek. Bizim iyi gide bir ittifakımız olduğuna inanıyorum. Biz iki buçuk yılda, 300’e yakın karar geçirmişiz ittifak olarak, 3 konuda asgari müşterekte birleşemememiz de olacaktır. Bunlar siyasetin güzelliğidir. Ayrıca ‘CHP’nin kuyruğu oluyorsunuz, küçük ortak oluyorsunuz’ gibi iğrenç kelimelere ve dedikodulara da mahal vermemek için biz de bu tür bir parti olmadığımızı ve kendi tabanımızla beraber, mevcut tabanımızı da büyütüp ileride Edirne ve Türkiye siyasetinde bir yere gelmek için çalışmalar yapıyoruz. Kameralarla çok fazla veya şovenist hareketlerle değil ama; inanın göz önünde olmasak da biz burada varız. Bizi bilen biliyor, bilmeyen de kendi gibi biliyor.”

“Başkanın özür dileme erdemi de göstereceğine inanıyorum”

Son olarak son mecliste CHP’li meclis ve katip üyeleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş‘a olan tavırlarından dolayı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nu kınadığını söyleyen Sarıkeçe, “Gündem maddesinin görüşüldüğü oturumun sonralarında meclis katipleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş’a olan davranışlarından ötürü de sayın başkanı kınıyorum. Orada o iki bayana yapılan davranış hiç hoş değildi. Özellikle de bir belediye başkanıysanız. Oradaki üslup ve tavrınızdan dolayı hatanızın belli bir süre geçtikten sonra inanıyorum ki fakına varmışsınızdır. Başkanın özür dileme erdemi de göstereceğine inanıyorum bu konuda kendisine yakışanı yapmasını tavsiye ediyorum. Sonuçta bizler bir gün toprak olup gideceğiz. Kimse kimseye hakaret edip de üzme hakkına sahip değil.” diyerek hatanın çözümü noktasında katip üyelerinden Helvacıoğlu’nun özür dilemesini beklediğini de ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu