Genel

Salim Şen: “Siyasi tartışmalara konu edilmeyecek kadar kıymetli işler yapıyoruz”

Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi’ndeki toplu iş sözleşme görüşmeleriyle ilgili sendika temsilcileri tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Şimdiye kadar maaş konusunda bir anlaşma sağlanamadığını dile getiren Salim Şen, “Belediye Başkanının, bizlere ulaşarak, mecliste görüşülmekte olan su zammıyla, bizim ücret zammının ilişkilendirilmesi bizleri üzmüştür. Hayal kırıklığı yarattı. Bizler siyasi tartışmalara konu edilmeyecek kadar kıymetli işler yapıyoruz.” dedi.

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonu’nda düzenlenen toplantı, saat 12.00 sıralarında başladı. Toplantıya; DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, işyeri temsilcileri ve belediye çalışanları katıldı.

“Anlaşma sağlayamadık”

Toplantı öncesinde basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan Salim Şen, “Toplu iş sözleşmesi, 313 arkadaşımızı ilgilendirmektedir. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 25 Mayıs’ta başladı ve 25 Temmuz itibariyle, 60 günlük süreyi tamamladık. Şu ana kadar herhangi bir anlaşma sağlayamadık. Genel manada yapılan görüşmelerde, sayın belediye başkanının sözlü olarak yaptığı ifadeler oldu. Ama bunları detaylandırıp, hesaba dökecek zamanımız olmadı. Yapmayı planladığımız toplantı, başkan bey tarafından iptal edildi. Üyelerimiz bu konuda, rahatsızlar. Keşan Belediyesi’nde her dönemde yaptığımız toplu iş sözleşmeleri normal süresi içerisinde tamamlanmıyor. 4-5 aylık sürelere sarkıyor. Biz istiyoruz ki, üyelerimizde sabırsızlığa, kırgınlığa ve küskünlüğe yol açmadan biran önce görüşmelerin tamamlanmasını talep ediyoruz. Sürecin bu kadar uzaması bizlerde hayal kırıklığı ve işverene karşı bir üzüntü yaratıyor. Çalışma arkadaşı diye bizlere hitap eden sayın başkanın bu kadar can alıcı sorunu karşısında elini biraz daha çabuk tutmasını ve imkanları zorlamasını bekliyoruz. Ülkede yaşanan şartlara göre, tekliflerle gelmesini istiyoruz.” dedi.

“Asgari ücretin altında kaldı”

Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi’nde çalışanların 5 bin TL civarında bir ücretleri olduğunu ifade eden Şen, şunları söyledi: “Asgari ücret yakın zaman içerisinde güncellendi ve 5 bin 500 TL seviyesine çıkartıldı. Şuanda, asgari ücretin altında kalmış bir işçi grubu var. Toplu iş sözleşmesi yapmadan arkadaşlarımıza yeni asgari ücretin uygulanma zorluluğu var. Bu şartlarda, insanların beklentisinin yüksek olması kaçınılmazdır. Ülkede yaşanan enflasyon ve ücretlerin ne hale geldiği bellidir. Geçtiğimiz yıl, asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu yerde 5 bin TL’lik ücret almaya başlamıştık. Ancak, yapılan iyileştirmeler, asgari ücrette yaşanan artışla birlikte anlamını yitirdi.”

“Teklifimiz enflasyon oranı seviyesinde”

Salim Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ücretler konusunda, teklif taslağı sunduk. Teklifimiz, günümüzdeki enflasyon oranı seviyesindedir. Ülkede, doğruyu söylemediğini iddia ettiğimiz TÜİK’in açıkladığı enflasyon şartlarında bir teklif sunduk. Teklifin çok fazla kırpılmasını istemiyoruz. Yeni yılda yeniden bir asgari ücret oranı belirlenecek. İşverenin bunu göz önüne alarak, uygun teklifler vermesini bekliyoruz.”

“Su zammı ile ile ilişkilendirme üzdü”

Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye Başkanının, bizlere ulaşarak, mecliste görüşülmekte olan su zammıyla, bizim ücret zammının ilişkilendirilmesi bizleri üzmüştür. Hayal kırıklığı yarattı. Bizler siyasi tartışmalara konu edilmeyecek kadar kıymetli işler yapıyoruz. İşçi arkadaşlarımız, 35 derecelik sıcak altında halkımıza hizmet ediyorlar. Siyasi tartışmaların içine çekilmesi doğru değildir. Görüşmelerin normal süreci tamamlandı. Arabulucuyla ilgili talep yazımızı İŞKUR’a göndereceğiz. Arabulucu tayinin ardından görüşmeler devam edecektir. Biz masadan ayrılmadık, masada olmaya devam edeceğiz. Biz, taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Toplu iş sözleşmesi imzalandıktan sonra, ücretlerimiz bir daha asgari ücret seviyesinin altında kalmayacaktır. Böyle bir toplu iş sözleşmesi imzalamayacağız. İşveren böyle tekliflerle gelmeyecek. Asgari ücretin üzerinde bir toplu iş sözleşmesi imzalanacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu