BölgeEkonomiKeşan

Salim Şen: “Helvacıoğlu döneminde bir adım ileriye gidilemedi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 9 Ağustos 2023 Çarşamba günü Keşan Belediyesi’nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası’na üye sözleşmeli işçilerin seyyanen zammın kendilerine yansıtılmadığı iddialarına cevap verecek açıklamalarda bulunmuştu.

Yaptığı açıklamada uygulanan seyyanen zammın sadece memura verilen bir ilave ödeme olduğunu ve işçilerle alakası olmadığı belirten Helvacıoğlu, konuşmasında bundan sonra DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen’i tanımadığını belirtmişti.

DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, basın açıklaması düzenleyerek Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na cevap verdi.

“Derdimiz üyelerimizin haklarını savunmaktır”

Toplu İş sözleşmelerinde yer alan ve konuşulup anlaşmaya varılan seyyanen zammın işçilere uygulanmadığı için geçen hafta belediye önünde basın açıklaması düzenlenip yarım gün süreyle de iş bırakma eylemi gerçekleştirildiğini hatırlatan Şen: “DİSK’te ve Genel İş’te işler siyasetteki gibi yürümez. Bizleri işçiler göreve getirir ve hangi görevi yapacağımıza ya da hangi görevi yapmayacağımıza üyelerimiz karar verirler. Başkan Helvacıoğlu’nun sendikanın yönetimine şirin görünmek gibi kullandığı tabirler doğru değildir. Ben 4. dönemdir genel iş sendikası Trakya Şube Başkanlığı’nı ve yaklaşık olarak altı veya yedi yıldır da Trakya Bölge Temsilciliğini yapıyorum. Bu tip şovlara ihtiyacım yok. Derdimiz üyelerimizin haklarını savunmaktır. DİSK’i takip ediyor olması iyi bir şey. İstihbarat filan aldım gibilerinden cümleler kurmuş ama herkesin bildiği, her yerde yayınlanan kanun çerçevesinde yapılan seçimlerdir. Ayrıca Genel İş’in seçimleri vardır ve DİSK bizim çatı örgütümüz, konfederasyonumuzdur. Bizim buradaki hak arama çabamızı sendika seçimlerinle kalmayıp, belediye seçimleriyle de ilişkilendiriyor. Bunlar doğru doğru şeyler değil.” dedi.

” İşçiye bakış açısını en güzel gösteren cümle”

Mustafa Helvacıoğlu’nun 11 bin 400 liraya çalışmak isteyen bin 400 cv açıklamasına da değinen Salim Şen, şunları kaydetti: “ İşçiye bakış açısını en güzel gösteren cümle bu olsa gerek. Ah çekerek ‘Bu sendika olmasa da ne güzel on bir bin dört yüz liraya ben işçi çalıştırırım ve başım ağrımaz” gibi cümleler içinden geçiriyordur ama öyle yağma yok.  Keşan işçisi uzun yıllardır DİSK’in çatısı altında sendikalı olarak çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla da Sayın Başkan’ın on bir bin dört yüz liraya işçi çalıştırma hayali gerçek olma ihtimali sıfırdır. Bu rakamlar henüz daha ilk maaşını alan asgari ücretlilerde açlık sınırının altında kalmıştır ve hala bu rakamları savunuyorsa ona da söyleyecek çok bir şeyim yok.”

Başkan Mustafa Helvacıoğlu’nun işçilerin sendika zoruyla eyleme getirildiğinin yalan olup baskı yapacak bir durumun olmadığının altını çizen Şen,  her türlü kararın üyelerle birlikte alındığını ve üyelerin kendi istekleri doğrultusunda ailesiyle beraber geldiklerini belirtti.

“İnsanları tehditte varan açıklamalarla korkutacağını zannediyor

Taleplere önderlik eden bir sendika olduklarının ifade eden Salim Şen: “Başkan gelen sayıyı da öğrenip tek tek saymış. Bu cümleyi kurarken tehdit ediyor. Yani bak ben kırk kişinin katıldığını tespit ettim diyor ve bu yaptığı bir tehdittir. Biz başkanın ‘Ya benim çalışanlarım demokratik hakkını kullanmış’ demesini isterdik ama ondan böyle bir şeyi beklemek mümkün değil. Tam aksine insanları tehditte varan açıklamalarla korkutacağını zannediyor. Bu işçiler on yıllardır bu belediyede çalışıyor ve bu sendikanın çatısı altında haklarını arıyorlar. Ne sizin baskınızdan korkarlar, ne de çekinirler. Yukarıdan aldığı mesajları belediyemize uyguluyor diyor. Yukarısı olarak nereyi kastettiği bilmiyorum. Biz genel İş’iz ve nerede bir işçinin haksızlığa uğradığı bir durum söz konusuysa, nerede emeğine saldırı varsa biz oradayız. O iş verenin ne siyasetine ne de anlayışına bakarız. Hiçbir şeyine bakmayız. O işçiler için orada olur, onlarla dayanışma halinde mücadelesini büyütmeye çalışırız. Bizim Sendika olarak ilkemiz bunu emreder. Partisine bakmaksızın üyelerimizin hakları için mücadele ediyoruz. Haklarını verenlere de teşekkür ediyoruz. Toplu sözleşmedeki maddeleri yerine getirmeyen belediye başkanını da en güçlü şekilde protesto etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Mustafa Helvacıoğlu’nun bir takım rakamlarla kendilerini yalanlamaya çalıştığını yönünde iddialarda bulunan Şen, alınan 6 ikramiyenin tam maaş olmadığını ve bu devlet tarafından kamu işçilerine açıklanan 52 günlük ilave olduğunu belirtti.

Salim Şen, maaşların azığından veya çokluğundan ziyade verilmesi gereken zammın verilmemesinden dolayı protesto eylemi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Şuan ki toplu iş sözleşmelerinin eski dönemlerdeki başkanlarla elde edilen kazanımlar olduğunun altını çizen Şen, Helvacıoğlu döneminde bir adım ileriye gidilemediğini ve maddeleri korumaya çalıştıklarını söyledi.

İşçilere uygulanacağı toplu iş sözleşmesinde yazıyor

Salim Şen, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Israrla seyyanen zammın memura verildiğini söylüyor ama devletin memurlar için açıkladığı bir zamdır. Sadece seyyanen zam değil yüzde 17,55 de memura verilmiş bir zamdır. Biz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde memura gelen zamların aynı oranda uygulanacağını söylemiştik. Yani 17,55’in işçilere uygulanacağı toplu iş sözleşmesinde yazıyor. ‘Seyyanen zam sadece memura verilmiştir, işçiye verilmiştir’ demek garip bir şeydir. İlgili genelgeyi okursanız orada açıkça yazmış ve bunun adı seyyanen zam değil ek ödemedir. Biz enflasyon ve refah payı istemiştik. Başkan ‘Biz iki defa yılda zam alsınlar dedik. Yılda bir sefer zam oluyordu. Bu yılbaşında iki kez zam almalarını biz istedik’ diyor. Sözleşme taslağımız dosyanızda duruyordur sayın başkan. Biz size önerdik. Siz bize böyle bir şey önermediniz. Taslağımızda ‘Sayın başkan bu enflasyonist ortamda yılda bir sefer zam bize yetersiz kalıyor,  biz bu zammızı ikiye bölelim temmuzda da bir zam alalım’ dedik. Sizden gelen talep ‘memura gelen olsun enflasyon çok yüksek çıkar ben bunu veremem’ gibi ifadeler kullandınız. Toplu iş sözleşmesinde memura gelene göre çevirdik. Gördük ki onda da vazgeçmenin ya da vermemenin çarelerini arıyorsunuz. Devlet adamlığında bu böyle olmaz. Biz nasıl imzamıza sahip çıkıyorsak her platformda sizlerin de çıkmasını isteriz. kaldı ki seyyanen zam 8.077 TL dediler. Devleti yönetenler ‘hiç yüzde vermiyorum, 12.000 TL seyyanen zam veriyorum’ diyebilirdi. ”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ve belediye başkan yardımcılarının da seyyanen zam aldığı iddia eden ve “Size hak da bize haram mı?” sorusunu yönelten Şen, bu zammın sözleşmede kapsadığı için verilmesi zorunlu olduğunu öne sürdü.

Helvacıoğlu’nun seyyanen zammı veren belediyenin olmadığı yönündeki açıklamalarına da cevap veren Salim Şen, seyyanen zammın Kırklareli Belediyesi tarafından kadrolu işçilere verildiğini aktardı.

“Biz burada kurumlar adına görüşüyoruz”

Mustafa Helvacıoğlu’nun “Bir daha Salim Şen’le görüşmeyeceğim” yönündeki açıklamalarına da değinen Şen: Başkanın konuyu kişiselleştirerek bana döndürmesi çok yakışıksız olmuştur. Biz burada kurumlar adına görüşüyoruz. Sayın başkan belediye başkanı olduğu için belediyeyi temsilen görüşüyor, biz de buradaki 370 işçinin temsilcisi ve sendika başkanı olduğumuz için görüşüyoruz. Böyle bir ifade kullanmasını kabul etmem mümkün değil. Ben 370 insanın sendika başkanıyım ve benimle görüşmediği durumda 370 insanla birlikte karşı karşıya görüşmek durumunda kalır. Sendikalar bunun için vardır. Yine görüşeceğiz.”

“Kendisine bu talebi ilettik”

“Seyyanen zam ile ilgili olarak ek protokol için Keşan Belediyesine bir teklifte bulunduğumuz mu?”  sorusuna da yanıt veren Salim Şen: “Kendisine bu teklifi iletip, Kırklareli örneğini söyledim. Hukukçu arkadaşımıza yapılan ek protokolün örneğini gösterdim. ‘Eğer ki belediyemizdeki bürokrat arkadaşlarımızın bu konuya ilgili tereddütleri varsa protokolle daha güçlendirebiliriz’ dedik. Elbette ki biz de onların koydukları imzadan dolayı bir sıkıntıya girmelerini istemeyiz. Pek çok belediyede bu tip iyileştirmeler yaptık.  Esetçe Belediye Başkanına buradan teşekkür ediyorum. Dedim ya hiçbir zaman biz isim ayırmadık. İyileştirme yapmak için kendisi haber gönderdi. Dün bir ek protokol Esetçe Belediyesi’nde imzaladık. Bir böyle bir bakış açısı var bir de diğer tarafta bir bakış açısı var. Zaten ek protokolle ilgili teklifimizi de yaptık. Niyeti” sorun çözmek değil, 8000 liraları bir şekilde nasıl ödemem gasp ederim niyetiydi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu