BölgeGündemKeşanYaşam

Trakya’nın en büyük pazarlarından olan Keşan pazar yeri için ne dediler?

Pazarcı esnafından pazaryerinin kapatılmamasına tepki! “Söz verdiği gibi pazaryeri kapatılsın..

Keşan’da, 12 Ağustos 2023 Cumartesi günü kurulan halk pazarında rüzgâr nedeniyle şemsiyelerin uçması esnafa zor anlar yaşatırken, bir grup esnaf da pazaryerinin kapatılmamasına tepki gösterdi.

Sık sık gündeme gelen Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde, halk pazarının kurulduğu alanın kapatılması konusu, 12 Ağustos Cumartesi günü esnaf ve vatandaş pazarda rüzgar nedeniyle zor anlar yaşayınca, tekrar gündeme geldi.

Cumartesi günleri geleneksel olarak kurulan halk pazarında havanın rüzgârlı olması hem esnafa hem de vatandaşa zor anlar yaşattı.

Kurulan halk pazarında esnaf tarafından ürünlerini ve kendileri hava şartlarından korunmak için açılan şemsiyeler rüzgarlı havadan dolayı zarar gördü.

Pazardaki bir çok şemsiye rüzgara kapılarak düştü ve zarar gördü.

Rüzgarın etkisiyle uçan şemsiyeler, ürünlerin ve vatandaşların üzerine düşmesi nedeniyle halk pazarında korku dolu anların yaşanmasına da neden oldu.

Bağlanan iplerin rüzgara dayanamaması nedeniyle esnaf bir eliyle şemsiyenin düşmesini engellemeye çalışıp diğer eliyle de satış yapmaya çabalarken, vatandaşlar da şemsiyelerin üzerlerine düşmesi korkusuyla alışveriş yaptı.  

Yıllardır bu durumun çözüme kavuşmasını beklediklerini ifade eden esnaf, kendilerine bu konuda verilen sözlerin tutulmamasına ve pazaryerinin kapatılmamasına tepki gösterdi.

“Başkan, pazaryerinin kapalı olacağını söylemişti

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından hem seçim öncesi hem de seçimden sonra kendilerine pazaryerinin kapatılması sözünün verildiğini hatırlatan esnaf, şunları dile getirdi:
“Pazaryerinin acilen kapatılması lazım. Hem esnaf hem de vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Çadırlar ve şemsiyeler havada uçuyor. Birçok esnafın malzemesi zarar görürken, vatandaşların da alışveriş arabaları parçalanıyor. İnsanların kafalarına şemsiye düşmesi nedeniyle neredeyse ölümle burun buruna geliyorlar ve rüzgâr sebebiyle uçan şemsiyelerin altından insanları son anda kurtarıyorlar. Yaralanmayan insan kalmadı. Başkan, pazaryerinin kapalı olacağını söylemişti. İnsanlar alışveriş yapamıyor. Başkan bu insanları hiç mi düşünmüyor?”

“Çadır bir çocuğa vursa bunun hesabını kim verecek?”

Ürününü korumak için açtığı şemsiyenin rüzgardan uçup kırılması nedeniyle malzemelerinin zarar görmesine isyan eden esnaf: “Seçim zamanı pazaryerinde öyle gezmekle olmuyor. Pazaryerine zabıta ekibini salsın. Şimdi gelip bizim bu zor durumumuzu görerek insanlara konuşma yapsın. Zarar gören terazilerim yerlerde. Pazaryerinde malımızı korumak bir yana, canımızı zor koruyoruz. Çadır bir çocuğa vursa bunun hesabını kim verecek? Bize pazaryeri kapanacak diye söz verdi ve sözünü tutsun. Yarın bir gün oy istemeye gelmesin.” diye konuştu.

“Pazaryerini yapmadığın sürece gideceksin”

Cumartesi pazarının kötü geçtiğine dikkat çeken bir başka esnaf ise Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na seslenerek, şunları kaydetti: “Şemsiyeler havada uçuşup kırıldı. Hala yol yapılıyor. İnsanları düşünmeyip hep cebimizi düşünüyoruz. Sen böyle yapıp, pazaryerini yapmadığın sürece gideceksin.”

“Trakya’da böyle bir pazaryeri yok”

Malkara’dan gelen başka bir esnaf ise: “Bu rüzgârda pazarcılar mahvoldu. Burası hep böyle mi? Malkara’dan geliyorum ve böyle bir şey görmedim. Ben bütün Trakya’yı doluşuyorum ama hiç böyle bir pazaryeri yok. Sözde kapalı pazaryeri.” ifadelerini kullanırken, diğer bir esnaf da; “Birinin canı yandıktan sonra pazaryeri belki yapılır. Şu an zor yapılır. Oyları istemeye geliyorlar ama daha sonra kimse yok.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu