Sağlık

Sağlık Bakanlığı “100 bin” tablosunu her hafta güncelleyecek

Sağlık Bakanlığı illere göre koronavirüs tablosunu açıkladı. Son değerlendirmelere göre Edirne, vaka sayısında Türkiye genelinde 24. sırada yer aldı.

Sağlık Bakanlığı, illere göre koronavirüs tablosunu haftalık olarak açıklamaya başladı. Bakanlık tarafından dün ilk kez kamuoyuna sunulan tabloda her 100 bin kişide görülen vaka sayısı haftalık olarak yer alacak.
8-14 Şubat 2021 arasını kapsayan ilk sayılar Sağlık Bakanlığı internet sitesinde yayınlandı. Grafikte yer alan istatistiksel detaylarda ise çarpıcı veriler ortaya çıktı.

Son verilere göre, 8-14 Şubat tarihleri arasında vaka sayısı her 100 bin kişide Edirne 65 ile 24. olurken, Tekirdağ 55 ile 32., Kırklareli 52 ile 36 ve Çanakkale ise 37 ile 51. oldu.
Türkiye’nin üç büyük şehrinde ise bu veriler, 100 bin kişide Ankara‘da 35,49, İzmir‘de 44,39, İstanbul’da 60,19 olarak gerçekleşti.

Tabloda yüz bin kişide 65 olarak ölçülen değer, İstanbul‘dan da yüksek çıkarken, Marmara Bölgesi’nde ise Kocaeli ve Balıkesir‘den hemen sonra gelmesi ise dikkat çekti.Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre yapılan kıyaslamaya göre de çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Edirne il genelinde yaşayan 407 bin 763 kişiye göre endekslenen değerde günlük ortalama vaka 38, haftalık ortalama vaka sayısı da 268’e denk geldiği görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen haftaki Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada bazı illerde hatta ilçelerde vaka sayılarının az bazılarında fazla olduğunu belirterek vaka sayılarının durumuna göre o illerde İl Hıfzıssıhha Kurullarının alacağı kararlar doğrultusunda il veya bölge bazlı gevşemeler olabileceğini kaydetmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu