Son Dakika

Sağanak yağış tüm Trakya’yı etkisi altına aldı

Edirne’de Subaşı ve Oğulpaşa dereleri taştı
Edirne-Kırklareli kara yolu yükselen dere suyunun sirayet etmesi nedeniyle kapatıldı

Kırklareli’nin Kofçaz ilçesine ulaşımın sağlandığı kara yolu ulaşıma kapandı
Keşan’da kriz masası oluşturuldu, Belediye teyakkuzda

Edirne’de sabah saatlerinde başlayan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar suyla doldu. Sağanak nedeniyle Güney Çevre Yolu’ndaki bir mermer işletmesini su bastı.

Yağmur nedeniyle kentteki birçok alt geçit trafiğe kapatıldı, araçlar su dolu caddelerde ilerlemekte güçlük çekti.

Subaşı ve Oğulpaşa derelerinin debisi arttı

Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinden geçen dere yatağından çıkarak taştı. Taşma nedeniyle dere kenarındaki evlerin bahçeleri suyla doldu.

Kent merkezine yakın Oğulpaşa deresinin de su seviyesi kara yolunun üzerine çıktı. Bu nedeniyle Edirne’den Kırklareli’ne ulaşımın sağlandığı D-20 kara yolu trafiğe kapatıldı. Bu istikametteki akış D-100 kara yoluna yönlendirildi.

Yağış, Meriç ve Tunca nehirlerinin debisini de artırdı.

Tunca Nehri debisi, yatağının daraldığı Sarayiçi Adası’nda oldukça yüksek akıyor.

Tunca’nın debisi saniyede 54 metreküp akış olarak ölçüldü. Meriç Nehri’nin debisi ise 350 metreküp/saniye olarak kaydedildi. 

Hava sıcaklığının 11 derece ölçüldüğü kentte sağanağın yarın ikindi vaktine kadar etkili olması tahmin ediliyor.

Kırklareli’nde taşkında mahsur kalan otomobildekiler itfaiye ekiplerince kurtarıldı

Kırklareli’nde kuvvetli sağanak nedeniyle meydana gelen taşkında mahsur kalan otomobildeki 4 kişi, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Sağanak nedeniyle Kofçaz ilçesine ulaşımın sağlandığı kara yolunun 3. kilometresinin tarlalardan gelen taşkın sularıyla dolması nedeniyle yol ulaşıma kapatıldı.

Yoldan geçmeye çalışan Erol Vardar idaresindeki 39 AN 627 plakalı otomobil, mahsur kaldı. Otomobilde bulunan 4 kişi itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Vardar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 saat mahsur kaldıklarını belirtti. Çok korktuklarını ifade eden Vardar, ameliyat olan çocuğunu Kofçaz ilçesine bağlı Terzidere köyüne götürmek için yola çıktıklarını söyledi.

Hava sıcaklığının 9 derece ölçüldüğü kentte yağışın çarşamba gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kuvvetli sağanak etkili oldu. ( İlker Gürel – Anadolu Ajansı )

Yağış Keşan’da da etkili olmaya devam ediyor

Keşan’da da öğle saatlerinden bu yana etkisini sürdüren yağış sebebiyle bazı yollarda su taşkınları yaşanırken 1 iş yerinde de su baskını meydana geldi.
153 Beyaz Masa üzerinden kriz masası oluşturulan Keşan Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Başkanvekili Nehir Gergin açıklama yaptı.

Zaman zaman elektrik kesintilerinin de yaşandığı şehirde, Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan bir köprü altında yaşanan su baskının giderilmesi için çalışmaları yerinde inceleyen Gergin, “Bir süre daha yağış bekleniyor, vatandaşlarımızı taşkınlara karşı uyarmak istiyoruz. Kriz masamız şu anda iş başında, mesai bitmiş olabilir ama biz halkımızın yanındayız. Bizim için iş bitmiş değil. Şu an bisiklet yolu diye bildiğimiz mevkiideyiz. Buradaki su seviyesi daha yüksekti, düşürmeyi başardık. Vatndaşlarımız 153 üzerinden ihbar edebilir. Tüm teknik imkanlarmızda halkın yanındayız. Şimdiye kadar 1 iş yerinde su basını oldu ve onu halletik. Birimlerimiz çalışmaya devam ediyor.” derken, Başkan Yardımcısı Balcı ise, “Aldığımız bilgilere göre yağış akşam 22.00’ye kadar devam edecek. Acil durum kapsamında kriz masası oluşturduk. Birimlerimiz olarak hepimiz ayaktayız. 153 ve şahsi telefonlarımızdan da ulaşabilirsiniz. Biz her türlü imkanlar ile yanınızda olacağız. İşimizin başındayız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu