Siyaset

Hükümeti eleştiren İYİ Partililer Keşan’dan “Seçime hazırız” mesajı verdi

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve İyi Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, ortak basın açıklaması yaptı.
Ülke ve bölge gündemine ilişkin açıklama yapan İYİ Partililer, pandeminin olumsuz etkilerinden, esnafın yaşadığı problemlere. işsizlikten, olası erken seçimlere ve Edirne Belediye Meclisi’nde yaşanan İYİ Parti-CHP gerginliğine dair bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

“Oturduğunuz sırça köşklerden kalkın”

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Zafer Sarıkeçe, devam eden koronavirüs sürecinin, gerek ekonomik gerekse sağlık yönünden riskli dönemler teşkil ettiğini belirterek, “Başta Genel Başkanımız Sayın Akşener olmak üzere yukarıdan tabana kadar hemşerilerimiz ve vatandaşlarımızın sağlık durumları ve ekonomileri ile ilgili cansiperhane çalışıyoruz. İktidar partisi ‘sorun yok, her şey yolunda’ dese de kazın ayağının öyle olmadığının ciddi bir kitle ile birlikte farkındayız. Kendilerine ‘Oturduğunuz sırça köşklerden kalkın, esnafımızın, çiftçimizin, vatandaşımızın durumunu bizlerle birlikte görün.’ çağrısında bulunmak istiyorum.” dedi.

“Tedbirler yeterli değil”

Sarıkeçe’nin ardından söz alan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ise, korona virüs tedbirlerinin yeterli olmadığını belirterek, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından, İyi Parti’nin salgınla mücadele kapsamında tam kapama önerisini tekrarladı. Konuşmasının devamında Demir, “Ülkemiz korona virüs salgın hastalığı ile karşı karşıya. Çok ciddi bir süreç yaşıyoruz. Tedbirlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Bu hastalık ilk çıktığında Sayın Genel Başkanımızın bir öngörüsü vardı. en az 15 gün ya da 1 ay tam kapama yapıldığı takdirde sorunun büyük bir bölümünün aşılacağı kanaatindeydi. Maalesef tam kapanma yapılamadı. Pederpey tedbirler alınıyor. Ama çözüm için yeterli olmuyor. Pandemi süreci devam etmesine rağmen Genel Başkanımız sahalarda. Esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyor. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını dinliyor ve sıkıntıları TBMM’de grup toplantısında dile getiriyor. Sivil toplum örgütlerinden temsilcileri de davet ederek birebir ağızdan da sorunları aktarıyor ve çözüm arıyor. Muhalefette olan bir siyasi partiyiz. İcraat durumumuz yok ama sıkıntıları aktararak çözüm üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Seçimlere hazırız”

Öte yandan İl genelinde ziyaretlerine devam etiklerini de belirten Demir, “Edirne 95 mahallesi, 253 köyü, 7 beldesi olan bir il. İlçe başkanlarımızla birlikte bölgemizi dolaşarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Köylü milletin efendisidir. Köylülerden o kadar güzel ifadeler dökülüyor ki biz de bu söylemlere göre politikalarımızı oluşturmaya çalışıyoruz. Vatandaş için girdiler çok pahalı. Devlet vatandaşına destek olmalı ki yaralar sarılabilsin. Esnafımızda sıkıntıda. Kira yardımı yapıyor da 750 lira 500 lira kirası olan dükkan var mı? Bu yardımların kabul edilebilir bir tarafı yok. İktidar partisine de sokağa inip esnafı ve vatandaşı dinlemesini tavsiye ediyoruz. Bizim ağızımızdan dinlemektense kendileri sorunları vatandaştan dinlerlerse daha iyi çözümler üreteceklerine inanıyoruz.” derken, olası bir erken seçim hazır olduklarının işaretini de şu sözlerle dile getirdi: “Sayın Genel Başkanımız 2021 yılında bir erken seçim olabileceğini öngörüyor. Teşkilat olarak tüm birimleri ayakta ve zinde tutmaya çalışıyoruz. An itibariyle Edirne genelindeki tüm teşkilatlarımız hazır, sandık görevlilerine kadar tespitler yapıldı. Olası bir seçime hazırız.”

Basın toplantısında Sarıkeçe ve Demir’in ardından sözü İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar aldı. Sözlerine, TÜİK ve işssizlik verileri ile ile başlayan Çakırlar, ekonomi ve güven üzerinden iktidara yüklendi.

“Saray eşrafı, rahat dolaşabiliyor mu?”

“Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartları pandemiye de yorsalar bir yıl önceki işsizlik rakamlarına baktığınız zaman bugün ki ile arasında örtüşme var. Nasıl oluyor da hastalıktan önce %14 işsizlik varken bugün hala aynı rakamlarda durabiliyor. TÜİK rakamlarının doğru olmadığı kanaatindeyim. Sokakta 25 – 30 yaşlarında haline vaktine baktığınızda dilenmek niyetinde olmayan adamların ekmek parası istediğine şahit oluyorum. Sokakta vatandaşın sıkıntısını birebir yaşıyoruz. Saray eşrafından olanların birebir sokağa inip vatandaşın halini görme cesaretini gösterebileceğine inanmıyorum. Bölgemizin iktidar partisinden milletvekili var. Bu kadar rahat dolaşabiliyor mu? Bunlara şahidiz, grup toplantılarında kürsüde dillendiriyoruz. Sayın Genel Başkan her toplantıda bir sivil toplum kuruluşu mensubunu kürsüye çıkarıyor ama o anda yayın kesiliyor. İnsanların konuşmasına engel olarak toplumu nasıl bir demokrat yapıya götüreceksiniz? Dışarıdan gelecek yatırımcıda ülkeye güven duyamıyor.

“Devletin varlığı adaletle mümkündür”

Saros’daki projeye ÇED raporları ve mahkeme yapılamaz diyor ama inşaat orada devam ediyor. Bunu gören batılı örneğin Alman Volkswagen fabrikası gelip buraya yatırım yapar mı? ‘Hukukla başım belaya girdiği zaman ben hangi merciye dayanacağım’ diyecek. Bunun emsalleri de var. Bizim 5’li takımın birtakım işlerini yaptıkları zaman kendi mahkemelerini değil Londra mahkemelerini emsal gösterdiler. Devletin varlığı adaletle mümkündür. Kendi bölgemize baktığımızda sıkıntılı günler geçiriyoruz. Tarım ortada, iyi eğitim almış çocuklar işsiz. Anne – babalar dayanıyorlar ama yapılan istatistik çalışmalara göre gençlerin %60 – 70’i burada ben ekmek de bulamıyorum deyip başka ülkelere gitmenin yollarını arıyorlar. Sizin böyle bir insan kaynağınız, zenginliğiniz var. Bu zenginliği hayata geçiremezseniz çiftçinin düştüğü duruma ülkenin geneli düşecek. Toprakla uğraşan çiftçinin yaş ortalaması 55’in üstünde. 10 yıl sonra ne olacak? Genç kesim yurt dışına gittiğinde kendi ülkende toprak işleyemeyecek hale geleceksin. Şuarada altın var ama üstüne pisliyoruz, aç ölüyoruz diyoruz. Bölgemizin 2 tane kaynağı var. En çok turist alan yerler Antalya, İstanbul, Edirne diyor. Bulgaristan ve Yunanistan’ın kapıları kapaması Edirne’yi ve merkez ilçe Keşan’ı öldürdü. 27 Aralık’ta karar alıp kapatıyorlar. Ocak 1 – 2’de kapatın da yılbaşı alışverişine gelecek olanlardan esnaf 1 ay daha idare etsin. Bunları bile öngöremiyorlar. Kendi tarım ilacını, gübreni, tohumunu yetiştirmek için gayret sarf edersen milli olursun. Aşı konusunda Çin’e bağlı kalmakta yanlış.  12 Aralık dendi olmadı. 22 Aralık dendi olmadı. Muhalefetin öngörülerini kör bir inatla reddediyorlar. 14 gün ya da 21 gün kapatalım. Hastalık kimlerde varsa bilinsin ona göre tedbir alınsın. Etrafımızı sarmış

“Başarısız olan belediye başkanları var. Örneklemek gerekirse kendi ilimin belediye başkanını söyleyebilirim”

Son olarak Çakırlar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan?ı eleştirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “

Millet ittifakı Genel merkez seviyesinde, yani başkanlar seviyesinde çok iyi gidiyor. Vatandaş da görüyor. Mahalli seçimlerde bunu gösterdik. Çok başarılı olan ittifak belediye başkanları var ama başarısız olanlar da var. Örneklemek gerekirse kendi ilimin belediye başkanını söyleyebilirim. 2019 yılı şubat ayında İllerin birer takımı üçüncü ligde oynasınlar diye bir kanun teklifi verdik. İl ekonomisine katkı sağlar diye düşündük. Reddedildi. Sonra bir kararla Edirne bal liginden profesyonel üçüncü lige alındı. Sayın belediye başkanı, televizyonda Sayın AKP ilçe il başkanına, Sayın AKP milletvekili Fatma Aksal’a teşekkür ederim dedi. Oysaki İyi Parti il başkanı ve milletvekilini ağzına bile almadı. Hep söylüyoruz diyoruz ki biz Cumhuriyet Halk Partisi ile Katolik nikahı yapmadık. Bu ittifakın ruhuna aykırı.

“Bütün vatanseverlerin İyi Parti çatısı altında toplanmasını rica ederim”

?Sayın genel başkan seçimin erken olabileceğini söylüyor. İktidar sahipleri ve cumhur ittifakı diyor ki 2023?te yapacağız ama bu ekonomik şartların bunu götürmeyeceğini söylüyoruz. Bu ülkenin kuruluş değerlerine ve rayına oturtabilmek için bütün vatanseverlerin ister sosyal demokrat, ister milliyetçi, ister merkez sağda, ister dindar ne olursa İyi Parti çatısı altında toplanmasını rica ederim. Bakın isteseler de istemeseler kabul etseler de etmeseler de oyumuz yüzde 15?in üzerine çıktı. Hatta bazıları 17, 18 bandına gittiğini söylüyor. Ülkeyi refahına kavuşturacak, Parlamenter sistemi oturtacak zemin hazır oluşmuş un var, şeker var, yağ var artık helvayı yapmak bize düşüyor. Yani biraz gayret sarf etmek lazım. Şunu da söyleyeyim bölgeden bize çok bilgi gelmiyor. Ya şurada şu sıkıntı var, burada sıkıntı var deyin. Bu geldiği sürece biz orada bunları dile getiririz ve keyif duyarız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu