ÖZEL HABER

Rasim Çakır, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’a yönelik eleştirileri değerlendirdi

Keşan FM’in her hafta Çarşamba günleri canlı yayınlanan Bunu Konuşalım programının 7 Ekim’de yayınlanan bölümünün konuğu, CHP 22. ve 23. Dönem Edirne Milletvekili Rasim Çakır oldu.
Köşe Yazarı ve Moderatör Cavit Deniz‘in sorularını yanıtlayan Çakır, yerel ve genel siyaset ile birlikte, bölge tarımı ve ekonomide gelinen son durumu değerlendirerek görüşlerini aktardı.

Deniz‘in, “Uzunköprü’ye bir parti binası kazandırmışsınız ama Uzunköprü Belediyesi partiye ait birtakım varlıkları satışa çıkarmış. Bunu nasıl yorumlarsınız?” şeklindeki sorusuna Çakır, CHP’de belediye başkanlarının ilk defa bu dönem, Genel Merkez tarafından yakından takip edildiğini ve bire bir görevler verildiğini kaydederek şöyle cevap verdi:

“Sayın Genel Başkan, ‘Parayı nereden bulacaksın da yapacaksın?’ diye sormuyor”

“Belediye başkanlarımızın işi kolay değil. Sayın Genel Başkanımız ilk defa bu dönem belediye başkanlarını yakından takip ediyor ve görev veriyor. ‘Bunu da, bunu da yapacaksınız’ diye birebir görevler veriyor. Ama ‘Parayı nereden bulacaksın da yapacaksın?’ demiyor. Pademiden önce Sayın Genel Başkanla yüz yüze bir görüşmem oldu. Bana ‘Özlem başkan ne yapıyor?’ diye sordu. Ben de, ‘Elinden geldiği kadar çalışıyor.’ dedim.
Belediyelerin öz kaynakları maalesef yetersiz ve Ankara’dan, genel iktidarda da iyi niyetli bir yaklaşım göremiyoruz. Belediyelerimiz, seçmene verdikleri taahhütleri yerine getirmek için kaynak yaratmak zorundalar. Satıyor da el altından mı satıyor? Veya bir tanıdığına peşkeş mi çekiyor? Belediye meclisi satılması yönünde karar almış, belediyenin de yapacağı yatırımlarla ilgili ihtiyacı var. Sonuçta Uzunköprü halkının mülküdür ve o mülk bir başka kılığa bürünüp hizmet olarak geri gelecektir. Dolayısıyla satabilir.”

“Uzunköprü’de üniversite mezunu gençler otoparkta fiş kesiyor”

Deniz‘in, Belediye Başkanı Özlem Becan‘ın yakınlarını siyaseten koruduğu ve CHP’li 15 yönetim kurulu üyesinden 11’ini belediyede işe aldığı yönünde iddialar ve eleştiriler olduğunu belirterek, bu konudaki görüşlerini de sorması üzerine Çakır şunları söyledi:

“Konuyu bilmiyorum ama öyle olduğunu zannetmiyorum. Belediyelerin işe aldığı dediğiniz nedir Allah aşkına. Bir belediye başkanının kadrolu personel almaya yetkisi var mı? Yok tabi ki. Şirket üzerinden asgari ücretle çalıştırabiliyorlar. Belediye iş vermiş. Uzunköprü’de üniversite mezunu gençler otoparkta fiş kesiyorlar. Oturup ağlar insan. Kim aldıysa aldı. O üniversite mezunun ihtiyacı var ki herkesin gözü önünde otoparkta fiş kesiyor. Bu sonuç, bırakın o şahısla ilgisini, ülkemiz için utanılacak bir durumdur

“Genel iktidarın temsilcileriyle yerel iktidarın temsilcileri arasında kopukluk var”

Uzunköprü ilçesinin adını aldığı ve UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde de yer alan tarihi taş köprüyü soran Deniz, “Uzunköprü’deki tarihi köprünün onarımını neden yıllardır yaptıramadık? Siyasal bir cezalandırma mı, yoksa güçlü bir siyasal yapımı yok?” dedi

Bu soru üzerine Çakır, kendi milletvekilliği döneminde, Edirne’nin AK Parti Milletvekili olan Prof. Dr. Necdet Budak ile uyumlu bir çalışma ortaya koyduklarını, bölgenin sorunlarını çözmek için birlik içinde hareket ettiklerini belirterek; “Uzunköprü’de uzun bir süredir iktidarı temsil eden arkadaşlarla yerel yönetim arasında bir kopukluk olduğunu gözlemliyorum. İktidarı temsil eden arkadaşlar Uzunköprü’ye hizmet gelmesi noktasında yerel yönetimle birlikte hareket etmiyorlar. Durum böyle olunca belediye başkanının yapabileceği pek fazla bir şey kalmıyor. En fazla gidip iller bankasından borç para alır ve yapacağı yatırım ne ise onu yapar.
Şimdi yeni hazırlanan kanunla belediye başkanlarının o yetkisi de ortadan kaldırılıyor. Yapacağı yatırımı belediye başkanı Ankara’ya sunacak, uygun görülürse parası ödenecek ve yatırım gelecek. Uzunköprü’de de böyle bir durum var.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu