Haberler

Polis, 230 tüp kobra yılanı zehri ele geçirdi

Edirne’de polis ekiplerince durdurulan bir otomobilde 230 tüp kobra yılanı zehri ele geçirildi. Kimyasal silahların ayrıştırılması, kanser tedavisi, doping ve kozmetik sektöründe de kullanılan zehrin piyasa değerinin yaklaşık 6 milyon 430 bin lira olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışma sonrası 1. Murat Mahallesi’nde bir otomobili durdurdu.
Otomobilde yapılan aramada, 230 adet şeffaf renkli cam tüpler içerisinde piyasa değeri yaklaşık 6 milyon 430 bin lira olan kobra yılanı zehri ele geçirildi. 

Olayla ilgili A.C, M.K, N.S, T.A, M.B. gözaltına alındı.Şüpheliler, emniyetteki ifadelerinin ardından çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kobra zehri nedir?

Kobra zehirinin büyük bir bölümü protein ve polipeptitlerden oluşmaktadır. Kobra zehiri, yılanın gözlerinin arkasında yer alan tükürük bezlerinde üretilir. Yılan, avını ısırdığında 8-10 mm civarında olan dişleri ile ısırdığı yara kısmından zehirini içeriye enjekte eder.

Kral kobra zehiri, nörotoksiktir ve saldırdığı kişinin doğrudan merkezi sinir sistemine etki eder. Hızlıca şiddetli bir acı başlar ve zehir bulanık görüş, vertigo, uyku hali ve felç gibi durumlara yol açar. Zehirin etki ettiği ilerleyen dakikalarda kardiyovasküler çöküş meydana gelir ve saldırıya uğrayan kişi komaya girer. Son aşamada ise solunum yetmezliği ile birlikte ölüm meydana gelir.

Kobra zehri ne işe yarar?

Bir insanı kısa sürede öldürebilen kobra zehiri sağlık ve diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Öldürücü özelliği bulunsa da, kobra zehiri günümüzde kimyasal silahların ayrıştırılması, kanser tedavisi, doping ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu