Haberler

Keşan Belediyesi’nden “1 Eylül Barış Günü”nde bin adet zeytin fidanı

Keşan Belediyesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla vatandaşlara bin adet zeytin fidanı dağıttı.

Alparslan Türkeş Meydanı‘nda Saat 14.00’te başlayan törende dağıtım sırasında vatandaşlara günün anlam ve önemini anlatan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, barışın ve sevginin tüm dünyaya yayılmasının herkesin ortak gayesi olduğunu belirterek, ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh diyen Ulu Önderimiz Atatürk‘ün düşüncelerini şiar edinmiş nesiller olarak bizler barışı çok önemsiyoruz. İnsanlığın barışa ve huzura olan hasreti her daim artarak var olacaktır. Herkesin eşit hak ve özgürlüklerle yaşayabildiği bir dünya hepimizin ortak temennisi. Ülkemizde ve tüm dünyada gözyaşının, savaşın olmadığı, sevginin, huzurun egemen olduğu, savaş ve terör olaylarının yaşanmadığı bir dünya yaratabilmek hepimizin mücadelesiyle gerçekleşecek.” dedi.

Helvacıoğlu, “Bugün barışın simgesi olan bin adet zeytin fidanımızı vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleştiriyoruz. <Bugün fidan, yarın nefes> diyerek, Dünya Barış Günü’nde geleceğe miras bırakıyoruz. Keşan Barış Parkı’ndan daha huzurlu bir dünya için tüm insanlığa el ele gönül gönüle mesaj gönderiyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile; dünya üzerinde akan kan ve gözyaşının son bulmasını temenni ediyoruz. Gelecek nesillere, kalıcı barışın tahsis edilmesi ve daha da güzel bir gelecek bırakabilmek ümidiyle, 1 Eylül Dünya Barış Günü‘nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Bugün Barış Bayramı nedeniyle bin adet zeytin fidanı dağıtıyoruz. Keşan’ın toprak yapısına uygun olan, 3 yaşında zeytin fidelerini halka dağıtıyoruz. Bu fideler hem barışa vesile olsun, hem de Keşan’da eski dönemden kalma bir alışkanlık olan zeytin ağacı dikme kültürünü tekrar yaşatma adına dağıtım yapıyoruz. Vatandaşlarımız bahçelerine, tarlalarına bunları ekmesini istiyoruz.” dedi.

Fideleri vatandaşlara tek tek teslim eden Helvacıoğlu, teslim alan vatandaşlara fidelere iyi bakmalarını tembihlerken, bir yandan da sık sık ‘Fidenin ismini ne koyacaksınız?’ diye sordu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu