Siyaset

Pekcan, MUÇEV’in yer kiraladığı sahiller konusunda birlik olma çağrısı yaptı

Keşan FM‘de yayınlanan ‘Bunu Konuşalım‘ programına konuk olan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, kamuoyunda ilk duyulduğu günden bu yana büyük yankı uyandıran sahil kiralamalarını ve Erikli, Mecidiye ile Yayla sahillerinin MUÇEV tarafından kiralaması konularında açıklamalarda bulundu. Pekcan yaşanan süreci baştan anlatarak, Keşan halkının kiralamalara karşı çıkması gerektiğine dair çağrıda bulundu.

MUÇEV de Keşan Belediyesi de taşeronluk yapacak

Kiralamalar konusunda süreci en baştan anlatan Pekcan, “Burası önce Keşan Belediyesi’ne teklif edildi, daha doğrusu Keşan Belediyesi burayı almaya gitti. 5’i mücavir alan olmak üzere 7 yer; 764 bin + KDV’ye Keşan Belediyesi’ne verilmek istendi. Belediye’nin yapacağı da aynı MUÇEV’in yapacağıydı, buraları alıp 3. şahıslara verecekti. Bir fark yok, MUÇEV de Keşan Belediyesi de taşeronluk yapacak.” dedi.

MUÇEV‘in sahillerde kiralamalara ilişkin olarak konuşan Pekcan şirketin iç yapısını anlattı: “MUÇEV, sonu ‘V’ ile bitiyor, ama vakıf değil; MUÇEV bir şirket. Çevre Şehircilik Bakanlığı‘nda çalışan bazı kişilerin de imza yetkisi olduğu görülüyor. Ama sonuç şu, oralar kiralanacak. Erikli’de neredeyse yer kalmıyor, Yayla’da girilebilen bir liman arkası vardı o da bunun içinde hatta Erikli’de suyun içinde aquapark bile var. Bu durumda Erikli ve Yayla’da denize girmek isteyenler para verecekler, çok küçük bir alan kalır belki. Dışarıdan gelenler para vermeden girebilecek bir yer bulamayacaklar buna İtalyan Koyu da dahil. Gelinen nokta şu sahiller gidiyor!”

“Herkesin sesini korkmadan çıkarması lazım”

Sahil kiralamaları ile halkın sesini yükseltmesi gerektiğini belirten Recep Pekcan, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası‘nın karşı duruşundan dolayı kendilerine teşekkür ederek şunları kaydetti: “Esnafın durumu çok daha kötü. Ticaret Odası’ndaki arkadaşlarımı kutluyorum, konuya duyarlılık gösterdiler ve dahil oldular. Sahilde bir şeyler satmaya çalışan insanları bir kenara bırak, ticaret yapan insanlar da artık bir şey yapamayacaklar ve turizm ölecek. Dışarıdan günübirlik gelenler gelmemeye başlayacak. Sahilde insan kalmayacak. Esnaf batacak. Aynı şey Yayla’da da olacak. Buna karşı duruşta bir problem var, aynı şey FSRU‘da da var. Bir bağırdık, İYİ Parti İlçe Başkanımız da bağırdı fakat bunula ilgili başkaları da var. İlk açıklama Temiz Keşan Derneğinden geldi. Arkasından Keşan TSO‘dan geldi. Bununla ilgili bir birlik oluşturulması lazım. Mesela muhtarlarımız var. Erikli muhtarımız neredeyse yok sayıldı. Erikli ile ilgili bir şey görüşürken çağırmadılar bile.”


KTSO‘nun ve derneklerin karşı çıkmalarının yanında diğer sivil toplum örgütlerinin ve odaların da katılması gerektiğini belirten Pekcan, “Mesela Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Esnaf odaları var. Gidecek yer herkesin yeri, herkesin sesini korkmadan çıkarması lazım. İllegal bir şey yok. Sahillerimizi koruyoruz.” dedi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu