Haberler

Temiz Keşan Derneği, FSRU’da hukuk mücadelesi başlatıyor

Temiz Keşan Derneği yöneticileri, 17 Şubat 2020 Pazartesi günü gerçekleştirilen basın açıklamasında, Saros Körfezi’nde kurulması planlanan FSRU Limanı (Sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve yeniden gazlaştırma terminali) konusundaki süreci değerlendirdi ve bu konuda dava açacaklarını belirterek, Keşan kamuoyuna birlik olma çağrısında bulundu.
12 Şubat 2020 Çarşamba günü eski yönetimden görevi devralan yeni yönetim adına basın açıklamasını; Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özge Kuru Tutal ve Genel Sekreter Deniz Kalfa Günay yaptı.
Saat 12.30 sıralarında başlayan açıklamada, dernek olarak; bölgede; çevreye, hayvana ve insana verilecek her türlü zarar, ziyanın karşısında olunacağı ve temiz Keşan, temiz insan, temiz toplum temasıyla halkın, her konuda bilgilendirileceği kaydedildi.

Toplantıda ilk olarak konuşan Öztürk,  son günlerde Keşan gündeminde sıkça yer alan MUÇEV’in Saros sahillerindeki kiralamaları  konusunda, “Asıl sahibi halkımız olan sahillerimizin kiralanması ve halka ücretli sunulması konusunda yapılacak itirazlar ve açılacak davalar için öncelikle avukatlarımızın konuyu derinlemesine incelemesi adına <Bilgi Edinme Dilekçesi> vererek sürecin tüm aşamalarını en sağlıklı şekilde öğreneceğimizi, takipçisi olarak her aşamasına müdahil olacağımızı tüm kamuoyuna ve vatandaşlarımıza söylemek isterim.” dedi.

Saros’da, Sazlıdere ve Gökçetepe arasında kurulmak istenen FSRU projesi hakkında, halkın bugüne kadar net olarak bilgilendirilmediği konusunda endişeli olduklarını belirten Öztürk, şunları söyledi:
“Yaşanan son gelişme olarak bilirkişilerin ÇED raporunda neleri olumsuz olarak gördüğünü kısaca söylemek istiyorum; öncelikle bu bölgelerin 1. dereceden deprem bölgesi olması mevcut ÇED raporunun yeterli bilimsel verilere dayandırılmamış olması; yer seçiminin hatalı olması; doğal sit alanında ki tescil çalışmalarının henüz tamamlanamamış olması; kıyı alanları yönetim planlarının hazırlanmadan sürecin tamamlanamayacak olması; İmar Kanunu’na aykırı olması; bu bölgenin Anayasal güvence altında olması; FSRU ve doğalgaz gemilerinin gaz kaçağı olması durumunda alınan güvenlik önlemlerinin yetersiz olması; tam 222 adet kuş türünün neslinin tehlikeye girmesi; çıkacak hafriyatın nereye atılacağı konusunun belirsizliğinin olması; doğalgaz boru hattının geçeceği toprakların değerinin altında kamulaştırılması ve mevcut toprağın verim kaybı, nem kaybı ve canlı bakteri kaybı yaşayarak mahsul verimliliğini düşürerek sebze ve meyvelerin fiyatlarının artacak olması; ve son olarak kurulacak tesisler için açılacak alanların, malzemeleri taşıyacak kamyonların geçiş yolları da dahil olmak üzere yapılacak olan ağaç katliamının belirsizliğinin olması..
Şimdi bu gerçekler göz önüne alındığında; doğaya, hayvanlara ve insanlara verilecek zararların hiçe sayılarak bu projenin yapılmak istenmesi tam anlamıyla bir vahşettir. Sonucun değişmesi ve projenin iptali için yüzlerce insan geçtiğimiz günlerde itiraz dilekçeleri ile tepkilerini dile getirdiler. Verilen itiraz dilekçeleri sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği cevap merakla beklenmektedir. Lakin Avukatlarımızın ve yönetimimizin yapmış olduğu incelemeler neticesinde bu tür emsal davalarda göz önünde bulundurulduğunda Bakanlığın dilekçelere vereceği cevabın yasal dava açma süresinin bitişinden sonraya bırakılacağı tarafımızca ön görülmektedir. İtirazların yapıldığı son günün devamında dava açmak için 60 gün olan yasal süremiz hızla geçmektedir.
Yine bu süreç devam ederken 13 Şubat Perşembe günü açıklanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Kalkınma Programı’nda Tedbir 490.2 bendinde <Doğal gazda, kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğinin arttırılması amacıyla LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi yani FSRU gemisi temin edilecek ve FSRU bağlantı sistemleri tamamlanacaktır.> Şeklinde bir madde ile ödenek ayrılarak yer almıştır.
Biz Temiz Keşan Derneği olarak artık beklemek yerine harekete geçmeyi ve ivedilikle bu süreci yasal zemine oturtmayı sağlamak amacıyla bölge halkımız adına davamızı açıyoruz.  Bu süreçte Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Ziraat Odası başta olmak üzere tüm Sivil Toplum Kuruluşları’nı, örgütleri ve dernekleri bu dava sürecine müdahil olmaya çağırıyoruz. Bu insani ve toplumsal bir görevdir. Bu sorumluluktan kaçarak, bu süreci yok sayarak bir yere varamazsınız.
Temiz Keşan Derneği olarak bizler bu süreci yönetecek ve takip edecek mesleki yeterliliğe sahip yönetim ve üyelerden oluşmaktayız. Bu süre zarfında davaya dahil olmak isteyen lakin bilgi, birikim veya imkanı olmayan odalarımız, derneklerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız olsun herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Yönetimimizde de görev alan Hukuk birimimiz, Ziraat Mühendislerimiz, Mimarlarımız, İnşaat Mühendislerimiz ve Çevre Mühendislerimiz yani kısacası Derneğimiz her konu hakkında yardım etmeye ve bilgi vermeye hazır bir şekilde görevlerinin başındadır. Bu dava milli bir davadır. Bugün sessiz kalmak ve bu süreci yok saymak yarın evlatlarımızın yüzüne bakamayarak utanç duymamıza neden olabilir. Herkesi, bölgemiz için vicdanlı olmaya davet ediyoruz.


FSRU iskelesi için dava itirazlar devam ederken buraya ödenek ayrılması dolayısıyla basın toplantısı düzenlemek ihtiyacını gördüklerini belirten Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özge Kuru Tutal, “İmar yapmak aslında yerel yönetimlere ait, ancak bu turizm bölgelerinde Turizm Bakanlığı?na ait bir yetki. Belediye bunun ilanını yaptıktan sonra, 60 gün içinde bunun davasının açılması gerekir ya da itiraz yapılır ve itiraz yapılır ve ondan sonra cevap beklenir. Bu cevap olumsuz gelebilir, hiç cevap da verilmeyebilir. İdarenin 60 günlük cevap verme süresi var, eğer bu süre içinde idare olumlu veya olumsuz cevap vermezse 60 günden sonra süre kaldığı yerden işlemeye başlar. Usül olarak süremizin bitmesini bekliyoruz sadece. Temiz Keşan Derneği olarak davamızı açacağız.” dedi.
Konuşmasının devamında destek beklediğini belirten Tutal, “Menfaati ihlal edilen olarak dava açma yetkisine sahibiz. Önce Belediye Başkanlığımızdan, oda, parti ve vatandaşların davaya dahil olmasını gönülden talep ve rica ediyoruz. Çünkü bu hepimizi ilgilendiren bir konu. Keşan halkı olarak ne kadar güçlü birlik olarak hareket edebilirsek o kadar başarılı bir sonuç alabileceğimize inanıyoruz.
” diyerek Keşan halkının davaya sahip çıkıp destek olması gerektiğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu