Keşan

Pazaryeri konusunda Millet İttifakını soru yağmuruna tutan Helvacıoğlu, komisyon kararının da geçersiz olduğunu savundu

Keşan Belediye Meclisi’nin 4 Mart 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen Mart Ayı Olağan Toplantısı’na da 4 Şubat Toplantısı’nın ilk oturumunda olduğu gibi “pazaryeri” tartışmaları damga vurdu.
Toplantının ilk gündem maddesi olarak görüşülen konu şu cümle ile karara açıldı: “Mevcut Pazaryeri Üst Kapaması ile Eski İtfaiye Alanına Kapalı Giyim Pazarı ve Otopark Yapımı Projesi ile ilgili; Kredi alınması halinde Belediyemizin Mevcut Bütçe Durumunun görüşülmesi, kredi yapısı uygunluğunun değerlendirilmesi ve kredi marifeti ile yapılması dışındaki alternatiflerin sunularak yeni kurulacak bir komisyonda değerlendirilmesi için gelecek meclise bırakılması hususunun karara bağlanması.”

Pazaryeri konusu 4 Şubat Meclis gündemine de 2. Madde olarak şu ifadelerle taşınmıştı: “Mevcut Pazar yerimizin üstünün kapatılması, sokaklarda tezgah açan özellikle giyim sektöründeki pazarcı esnafımıza ve Keşan Pazarına çözüm olmayacağı düşüncesiyle, Eski İtfaiye alanında kapalı bir giyim pazarı oluşturmak ve mevcut Pazar yerimizin üstünün kapatılmasına kaynak yaratmak amacıyla, yapılacak yeni yatırımların ve yatırım kaynakları hususunun Meclisimiz tarafından görüşülerek karara bağlanması.”

Şubat ayında Meclis’te gerginliğe neden olan madde yaklaşık 40 dakikada görüşülmüş ve karşılıklı atışmalara dönüşen oturum ?saygısızlık? tartışmalarına sahne olmuştu.
Dün gerçekleştirilen Meclis toplantısında da pazaryeri konusu yine 40 dakikayı aşkın süre görüşüldü.

Keşan Belediye Meclisi 4 Şubat 2021 Toplantısı

Gelinen süreçte; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun pazaryeri projesi için Belediyeye ait olan ve Yeni Mahalle’de bulunan 21 dönümlük arsanın değerlendirilmesini teklif etmesi, CHP’li üyelerin ise arsa satışına karşı çıkarak kredi kullanılmasını önermesi tartışmaları alevlendirdi.

Dün gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’nda konu üzerindeki görüşlerini, hazırlanan bir sunum ile kürsüde anlatan Helvacıoğlu, geçmiş dönem belediyenin projeleri olan Belkoop ve Atakent örneklerini vererek, “Şimdi ne değişti de kredi dayatması yapılıyor?” diye sordu.

“Düz bir karar verilmiştir”

Helvacıoğlu, İmar Komisyonu’nun pazaryeri projesinin kredi ile yapılması raporu verdiğini belirterek, “İmar komisyonumuz bugün geçtiğimiz ayda aldığımız kararı şahsımıza ilettiler. Oylayacağız ve ben kararı sizlerin takdirine bırakacağım. Olumlu – olumsuz olarak yorumlamıyorum çünkü herkese göre farklı bir yorum var işin içinde. Şahsım ve grubum adına planlamanın yetersiz olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun da Keşan halkı adına doğal bir istek olduğunu düşünüyorum. Düz bir karar verilmiştir. Kapalı giyim pazarının hangi projesi için imar komisyonun kredi kararı verdiğini de kendilerine sunacağım. Başkanlığın hazırladığı projeye mi yoksa başka bir proje var mı? Kredi dışında neler var? Kredi dışında ‘yap, işlet, devret modelleri’ var. Kredi dışında az önce önerge verdiğimiz gibi toplu konut alanlarımız Belkoop – Atakent modellerini niye görüşmüyoruz diye soracağım. Bu belediyemiz Belkoop ve Atakent’te çok tecrübe kazanmış. Halkımıza bin 388 tane daire kazandırmış.
Projelerin kredi ile yapılması kararını içeren imar komisyonu raporunun bir kez daha gözden geçirilmesini temenni ediyorum.”
dedi.

Komisyonlar laf olsun diye toplanıyor

İlgili maddenin Şubat ayı toplantısında İmar Komisyonu’na havale edildiğini; Belediyenin bütçe yapısının ve kredi durumunun göz önünde bulundurulması için grup başkanlarının ve ilgili birim yetkililerinin de toplantıya davet edilmesini beklediklerini aktaran Helvacıoğlu, “Birlikte tartışalım, netice alalım istedik. Üzülerek ifade etmek istiyorum imar komisyonu daha inceleme yapmadan öyle bir karar vermişler ki geçen meclisin ardından 2 gün sonra kıymetli İlçe Başkanı arkadaşımız Recep
Pekcan’ın olumsuz söylemleri ile CHP grubunda konu zaten karara bağlanmıştı. CHP grubu ortağına bile sormadı. Nasıl bir karar verdilerse İmar Komisyonu’na neden havale ettik, neden tartışmaya koyduk o zaman. İmar komisyonu’nun raporu bu açıklamadan sonra nasıl gelmeliydi sizce? Bize saygıyı öğretmeye çalıştılar geçen ay oysa ortağına bile sormadan karar verdiler. Komisyonlar laf olsun diye toplanıyor kıymetli hemşerilerim. Çünkü çoğunluk karar veriyor bundan emin olun şahitlerim var. Bundan sonra komisyonları ekranla takip etmeyi önereceğim. Lafa gelince demokrasi naraları atanları kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”
şeklinde konuştu.

“30 senedir Keşan’ı yönettiniz biz hala pazaryerini konuşuyoruz. 7 senedir pazaryerinin üstü açık 3 senenin de hesabını soruyorsunuz ‘Neden kapatmıyorsunuz’ diye. Ben yapmak istediğimiz projeleri ve kredi marifeti ile yapılması dışındaki alternatifleri kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.” diyerek bazı değerlendirmelerde bulunan ve CHP kanadına sorular yönelten Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Diyorum ki; ‘Gelin hatayı hep beraber düzeltelim.’ Çok amaçlı pazaryeri değil çok amaçlı meydan projesi olarak bugün tarihe geçelim ama yeniden gözden geçirelim. 19 milyon 551 bin liraya mal edeceğiz yeni pazaryerimizin kapanmasını. 19 milyar artı KDV. Ne kadar büyük paralara geldi biliyor musunuz o günün hataları. O dönemde 26 milyon kredi almışız 10 milyon lira da faiz ödemişiz.”

Eski İtfaiyenin olduğu alanla ilgili Millet İttifakı ile proje çatışması yaşadıklarını dile getiren Helvacıoğlu, “Zafer Sarıkeçe Başkanım 6 milyona çözerim diyor. Recep Başkanım bir başka proje sundu. İnşallah gönlümüze göre olur. Bu projenin kredi kullanarak olmayacağının bütçe yapısını inceleyerek anlayalım istiyoruz. Gelin 2’inci maddeyi bir daha gözden geçirelim, Keşan Belediyesinin geleceğini sağlıklı bir şekilde tartışalım.” diyerek, hafta içinde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretleri kapsamında
İller Bankası’nda görüşmeler yaptığını, Keşan’ın kredi yapısını öğrendiğini kaydetti ve mevcut pazaryerinin kapanmasının KDV’lerle beraber 50 milyon liraları bulacağını vurguladı.

“Olumsuz karar çıkarsa 30 bin eve mektup göndereceğim”

Görüşülen maddede olumsuz bir sonuç alınması durumunda; “Keşan’da 30 bin tane eve bir bir belge, mektup göndereceğim. Keşan halkı belediyenin durumunu bilsin diye. Bütçenin %82’si genel giderlere gidiyor sevgili hemşerilerim. %18’i hizmete kalıyor. Biz ancak bütçenin %18 ile hizmet gerçekleştiriyoruz. Kredi çekilirse bu belediye bir A4 kağıdı dahi alamayacak duruma gelir. 2 pazaryeriyle uğraşır durur ve gelecek döneme de borç gelir.” diyen Helvacıoğlu, görevde olduğu 24 ayda Keşan Belediyesi’nin 24 milyon tasarruf ettiğini ve hükümetten 25 milyon da hibe desteği aldıklarını belirtti.
Keşan Belediyesi’nin biten kredisinin bulunmadığını; 2021 yılında 7 milyon, 2022 yılında 5 milyon, 2023 yılında 4 milyon kredi ödemesi olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, İmar komisyonunun kredi kararı alırken Belediyenin borç durum raporları incelemediğini öne sürerek, “Neden hızlı bir şekilde karar verdi? Neden bunları ilçe başkanın kararına bıraktı? Neden komisyon olarak incelemedi? Neden tartışmadık biz bunları? “ diye sordu.

“Nerede bu evler? Nerede bu paralar?”

Geçmiş dönem belediyenin projesi olarak yapılmış Belkoop ve Atakent modellerini örnek gösteren Helvacıoğlu, “Gelin arsamıza böyle bir şey yapalım. Kaynak üretelim. Vatandaşlarımız da 210 tane beklediği evlerini alsın. Şimdi ne değişti de “satamayız” diyorsunuz?
Belkoop’ta 688 adet, Atakent -1’de 532 adet, Atakent – 2’de 168 adet ev yapmışız. Toplamda bin 388 tane daire yapmışız. Çok güzel vatandaşımız ev sahibi olmuş. Belkoop arsasından %35 pay almış belediye, 485 adet daire parası gelmiş. Belediyenin 485 tane evi olması lazımdı. Nerede bu evler? Nerede bu paralar? Nerede diye soruyorum, biri bana açıklama yapsın. Mali hizmetler müdürüm bile cevap veremiyor. Şu an satılmasın kredi alınsın diye dayatılan projenin %20 küçüğü.
Bir kişi de desin ki; Bu paralar bütçeye girdi.” şeklinde konuştu.

Mevcut pazaryerinin neden kredi ile yapıldığını da soran Helvacıoğlu, sunumunu şu ifadelerle sonlandırdı:
“Yayla Arıtma neden kredi ile yapıldı? GÜNEKAB çöp rehabilitasyon için neden kredi alındı? Altyapı için neden kredi alındı? Çöp arabaları için neden kredi alındı? Atık su arıtma var onu da zaten devlet yaptı daha kredisi başlamadı. Bakın dikkatinizi çekecek bir belge göstereceğim. Hani diyorsunuz ya sattırmayız diye bu 21 dönümlük arsa için; Mimarlar Odasına proje çizdirmek için yazı yazılmadı mı? İşte belgesi. Çok eski bir tarih de değil daha 2 yıl olmamış.
Ama sonrasında 14 milyonluk SSK borcu haczi nedeniyle proje rafa kalktı.


Başka ilginç bir konuyu daha gündeme getireyim; zamanında bu belediyede borca karşılık arsalar satılmadı mı? Alacaklara karşılık arsa satılmadı mı? 2004 yılından bu yana üzerine 700 daire yapılabilecek 94 adet mülk satılmadı mı? Sadece 100. Yıl Pasajı’nda 23 adet işyeri satılmadı mı? Bugünkü toplam rayiç değerleri ile planladığımız iki projeyi öder. Şimdi geçmişte tüm bu; yap, işlet devret modelleri, borca karşılık arsa satışları, Belkoop gibi toplu konut projeleri yapılmış ve denenmişken, bugün ne değişti de kredi dayatması yapılıyor? Biz halkımıza gideceğiz. Referandum yetkimiz var. Bu önemli projeleri öz kaynaklarla mı yapalım, yoksa kredi çekip belediyemizi ve vatandaşımızı faiz yükü ile borçlandıralım mı diye soracağız. Bunu anketler ve kamuoyu araştırmaları ile de güçlendireceğiz.”
Toplantıda, Helvacıoğlu‘nun sunumunu ve sözlerini tamamlamasının ardından grup sözcüleri konu hakkında görüş bildirdi.

Tümer: “Her zamanki gibi rakamlar doğru değil”

CHP Meclis Grup Sözcüsü Feridun Tümer; “Bunların hepsine cevap vereceğiz ama meclis yeri değil. Hastalık bu kadar artmışken insanları buradan uzun tutmaya hakkımız yok. İller Bankası’na olan borçlarımızı söylediniz ama her zamanki gibi rakamlar doğru değil. ‘Erikli için yılda 12 milyon ödeyeceğiz’ dediniz. 5 yılda 60 milyon yapıyor bu da doğru değil. Erikli ile ilgili yüzde kaçla borçlandınız Sayın Başkanım? Ocak ayının 20’sinde yüzde 12 ile değil yüzde 1’le borçlandınız. İller Bankası’nın rakamlarını 116 milyon olarak verdiniz matematik bilen insanlarız biz de İller Bankası’ndan rakam aldık. Dediğiniz gibi bir faiz çıkmıyor bir-iki İlçe Başkanımız o açıklamayı yapmadan önce biz zaten mecliste fikrimizi söylemiştik ve bu İmar Komisyonu grup başkanların katılımıyla birlikte toplandı. Riyaset makamı sizsiniz. Komisyon bu projelerin kredi marifeti ile yapılmasını uygun gördü. Oy çokluğu ile oy birliği ile değil. Diğer arkadaşlar da başka bir yöntem koydular. Biz bunu oylarız.”

“Çağırın Sayıştayı, müfettişler incelesinler”

Helvacıoğlu’na cevaben; “Meclis karar merci, herkes Keşan’ı düşünüyor bir tek siz düşünmüyorsunuz Keşan’ı.” diyen Tümer, “Eskileri konuşarak bugüne bir fayda sağlayamayız. 2 yıldır konumuz pazaryerinin üstünün kapatılması. Eski İtfaiyenin orası için bir proje hazırladınız. Millet İttifakı’nda da bir proje gelir imar komisyonu sıkı çalışır değerlendirir kısa sürede sonuca varır. Gençlik Merkezi, Nikah Salonu diyorsunuz proje 4 katlıdır, 3 katlıdır da bizim tırnağımız 2 katına yetiyordur. 2 katına kredi alırız. 10 milyona mal eder yarın öbür gün üstünü de yaparız. Biz hastayı kurtarmaya çalışıyoruz siz burun estetiği yapmaya çalışıyorsunuz. Derdimiz pazarcı esnafının bir an önce yollardan kurtulması. Manipilasyon yapmaya gerek yok. Bunlar geçmiş, biz önümüze bakalım. Rakamları lütfen çarpıtmayın gerçek rakamları koyalım onlar üzerinden konuşalım. 2 ayda ne değişti? Erikli suyu kredi faizinin yüzde kaç ile hesaplıyorsunuz? Geçmiş döneme ait konuştunuz, ben de CHP Grup Sözcüsü olarak diyorum ki; çağırın sayıştayı, müfettişleri incelesinler. Plan bütçe komisyonu var bu işi sakız gibi uzatmanın bir anlamı yok.”

Gergin: “Millet çözüm bekliyor”

Tümer‘in ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin; “Hangi işi uzatıyor, hangi işi uzatmıyoruz ben anlamış değilim. Feridun bey, ‘Meclis yetkilidir, biz reddimizi verelim konu da kapansın’ diyor. Biz de diyoruz ki; konuyu çoğunluk olmanızdan dolayı böyle kolayca kapatmayın çünkü millet çözüm bekliyor. Bunu dediğimiz zaman da cevap; ‘Biz çözüme varız, kapatılsın pazaryeri, itfaiyenin oraya da proje yapılsın’ diyorlar. İtfaiyenin oraya ilk başta önerilen projeden çok pahalı gerek yok denerek 1 kat eksiltelim dediler. Tamam 1 kat eksiltelim dedik. Geçen hafta Manifaturacılar Odamız bizi topladı baktık ki orada 2 kat daha eksiltilmiş. Kaldı geri 1 kat.
Bu 1 kat projeyi 6 milyon liraya yapıyoruz’ dediler. Arsaya yazık günah. Yapmayalım onu o şekilde hiç gerek yok siyasette kimin kazanacağına.” şeklinde konuştu.

“Ankara siyaseti yapmayalım, Keşan siyaseti yaparak çözüm üretelim”

Gergin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada Ankara siyaseti yapmayalım canı gönülden söylüyorum Keşan siyaseti yaparak çözüm üretelim. İmar komisyonu pazaryerinin kapatılması ile ilgili çalışarak katkı sundu. İtfaiye konusunda yetersiz bir çalışma olduğu aşikar. Her yerde çoğunluğun dediği doğrudur diye bir mantık yok. Feridun bey iktidarı eleştiriyorsunuz iktidar çoğunluk. O zaman her şeyi yapsın. Fikir alışverişi nerede? Ortak görüş, aklın yolu nerede? Faiz, faiz, faiz. Kullanmayalım faiz. Kredi kullandığımız da kim kazanıyor? Rolleri değiştirdiğimizi varsayalım. Başkanlık sizde, meclis bizde olsun. Seçim döneminde pazaryerini kapatmak ikimizin de projesiydi. Geldik meclise, ben çoğunluk grup sözcüsü olarak size deseydim ki kredi kullanın kabul edecek miydiniz? Faiz ödeyelim diyecek miydiniz? Demeyecektiniz. Çünkü aklın yolu bir. Kullanacağımız krediyi kullandık. Finansal kaynaklar farklı yerlerde vardır. Bir tanesi de kredi kullanmaktır. Erikli’de kullandık. Önümüz de 3 yıl daha var. 3 yıl içerisinde başka yerlerde kredi kullanmamız gerekebilir oraya saklayalım. Deprem, sel, baskın olur ne yapacağız? Bunları düşünüp deprem toplanma alanlarımız nerede Sayın Başkan diye soruyorsunuz ya. Allah korusun bir deprem oldu vatandaşın yarasını sarmak için kredi almamız gerekti ne yapacağız? Nasıl ödeyeceğiz? Bırakın biraz akçe kenarda kalsın. 19 yılın birikimlerini tüketmişsiniz diyorsunuz belediyenin de olmayan daha kasaya girmemiş birikimini ipotek altına almaya kalkıyoruz. Bunu grup olarak doğru bulmuyoruz. Aceleye getirmeyelim. Biz fazlayız demeyelim. Kredi kullanılırsa bugün siyasette kazanırız belki ama kaybeden Keşan olur. “

Lofçalı: “Komisyon kararına saygılı olmamız gerekiyor”

Madde üzerinde görüş bildiren İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı ise; “İYİ Parti grubu olarak vakit kaybetmeden pazarcı esnafının sorununun çözülmesinde yanayız. Bu konu ile ilgili komisyon kurulmuştu ve grup başkanları da komisyona katıldı. Çıkan komisyon kararına saygılı olmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu kararın geçerli olmasından yanayım Başkanım.” şeklinde konuştu.

“Kurulan komisyon usulsüz, kredi alma kararı geçersizdir”

Coşkun Lofçalı‘nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Nehir Gergin, İmar Komisyonu’nun usulsüz olduğunu ifade ederek, “Kurulan komisyon usulsüzdür. Kurulan komisyon ne yönetmeliğe, ne belediyeye ne de meclise uygun. Geçen mecliste aynısını söyledim. Burada yapılacak işe komisyonun yetkisi yok. Bu iş zaten oradan döner. Bu devlet sahipsiz değil. Kurdum komisyonu, aldım kararı yok öyle bir şey. Müfettişi, mahkemesi, hukuk, devlet var. İmar komisyonu hiç bir maliyete bakmadan verdiği kredi alınsın kararı zaten geçersizdir Coşkun bey. Geçerli olmayan bir şeyi oylayacağız.” şeklinde konuştu.

Grup sözcülerinin konu hakkındaki görüşlerini bildirmesinin ardından madde oy çokluğu ile red edildi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu