Haberler

Online Buluşmalar’ın konuğu Aksal, TOKİ beklentileri ve pandemi süreci hakkında önemli bilgiler verdi

Her hafta farklı bir konuk ile süren Online Buluşmalar’da bölgenin seçilmiş siyasi temsilcileri yerel basının sorularına cevap vermeye devam ediyor.

Siyasetten ekonomiye, sağlıktan eğitime pek çok konuya dair soruların yöneltildiği ve bölgenin sorunlarının ele alındığı Online Buluşmalar‘ın 9 Ocak 2021 Cumartesi akşamı canlı yayınlanan bölümünün konuğu AK Parti Edirne Milletvekili TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı Dr. Fatma Aksal oldu.

Saat 20.00’de başlayan ve Zoom üzerinden gerçekleştirilen “Online Buluşmalar”, Kesanonline.com’un Facebook ve Youtube hesapları üzerinden de canlı yayınlandı.
Keşan gazetecilerinin karşısına geçerek yaklaşık 2 buçuk saat boyunca sorularını yanıtlayan Aksal; gerek bölge, gerekse de ulusal ve uluslararası konulara da değindi. Yayından öne çıkan konu başlıkları ise şu şekilde kayıtlara geçti:

“Gıda İhtisas OSB bu dönemde hayata geçecek”

“Gıda ihtisas OSB Trakya da ilk ve tek olacak ve tüm Türkiye’ye hitap edecek. Verimli topraklarımız var. Su kaynaklarımız var. Dünyada tarım ürünleri üretiminde 7. Gıda üretiminde 26. Sıradayız. Üretiyoruz ama işleyip satamıyoruz. Katma değer katmak çok önemli. Ayrıca Keşan güzergâh olarak çok iyi bir konumda. Bir tarafı İstanbul bir tarafı Avrupa’ya açılana kapı. Daha önce düşünülmüş ama bir türlü çözülememiş. Seçim döneminde ilk takip edeceğim proje OSB dedim. İlk ziyaretimi de Tarım ve Orman Bakanına yaptım. Durumu anlattım. Çok değerli bir proje dedi ve görüşmemizden bir ay sonra projenizi onaylıyorum dedi. Kendisini de çok teşekkür ederim. Son olarak valimizin başkanlığında müteşebbis heyeti kuruldu. Süreç ilerliyor. İnşallah bu dönemde hayata geçecek.”

“Hızlı tren ile Edirne-İstanbul arası 1 saate düşecek”

Hızlı tren Edirne için Cumhuriyet tarihinin en büyük projesidir. Edirne ulaşımı çok kolay olmayan bir il. İstanbul’a yakın olduğu için havayolunun karlı çalışması çok zor. Edirne için ideal olan hızlı trendir. Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüştüğümde çok önemli, takip edelim dedi. Projenin şuan Kapıkule ile Çerkezköy arası yapılıyor. En kısa sürede de Çerkezköy ile Halkalı bağlantısı yapılacak. Hattın yaklaşık% 25’i tamamlandı. Hiçbir aksaklık yok. Çalışmalar devam ediyor. Hızlı tren projesi tamamlandığında Edirne İstanbul arası 1 saate düşecek ve Edirne İstanbul’un bir semti haline gelecek. Bu projeye sadece İstanbul ulaşımı olarak bakmamak gerekiyor. Bu hızlı Tren Londra’dan Pekin’e kadar giden projenin bir parçası. Demir ipek yolu projesiyle hem insan taşımacılığı hem de yük taşımacılığı yapılacak.”

TOKİ müjdesi yakında

“TOKİ için çok ciddi bir beklenti var Keşan’da. Ak parti olarak her yıl 100 bin tane TOKİ konutu sözümüz var Türkiye genelinde. Geçen yıl Lalapaşa ve Edirne merkezde başladık. İnşallah bu dönemde Keşan’da başlayacağız. TOKİ için ilk önce yeri hazırlamanız gerekiyor. Keşan’da da bir imar çalışması vardı.  Belediye tarafından yapılan bu imar çalışmaları bitti. Hem Yenimuhacir hem Esetçe hem de Yenikarpuzlu için çok yakında inşallah TOKİ müjdesi vereceğiz.”

İklim koruma kanunu

“Yıllardır küresel ısınmadan bahsediliyor ama hayatımıza idrak etmeyince çok ciddiye alınmıyor. Ben Edirne merkezde alarm boyutunda olduğunu düşünmüyorum ama dikkatli olmazsak sıkıntı yaşayabiliriz. Tarımda damla sulamalara geçmemiz gerekiyor. Suyu daha tasarruflu kullanmamız gerekiyor. İklim koruma kanunu çalışmalarının devam ediyor, teklifi henüz meclise gelmedi”

“Edirne’yi kazanacağız”

İnşallah önümüzde ki dönemde Edirne’yi kazanacağız. Biz hizmet her zaman yerelde başlar diyen partinin mensuplarıyız. Genel siyasette büyük işler yapıyorsunuz ama insanın günlük hayatına dokunan hizmetleri belediye eliyle yapıyorsunuz. Daha önce Enez, Meriç, İpsala Belediyeleri bizdeydi. Bu ilçeleri kaybetmememize üzüldük ama bunun yanında Keşan gibi büyük bir ilçemizi kazandık. Keşan, bölgenin de merkezidir. Mustafa başkanımda çok çalışıyor. Bizim de desteğimizle Edirne’ye ve tüm bölgeye örnek olacaktır.” Şeklinde konuştu.

Edirne hala çöp, çamur, çukur içinde

“CHP, ‘Atatürk’ün partiyiz’ diyor. İstanbul il başkanları Atatürk demekten imtina ediyorum diyor. Teşkilatlarında kadınlar konusunda yaşanan olaylar gerçekten kabul edilemeyecek olaylar. Tabi ki farklı partiler olacak yeter ki hizmet etsinler. Ben vekil olduğumda her belediyeye hizmet edeceğim dedim. Biliyorsunuz Edirne’nin çok ciddi bir alt yapı sorunu var, içme suyu sorunu var. Çeşmelerden kirli su akıyor. Altyapısı bu kadar kötü olan belki de başka bir il yok. Destek te verdim Edirne belediyesine ama gittiğinizde Edirne hala çöp, çamur, çukur içinde. Bizim Edirne belediyesin ve diğer belediyeleri almak istememizde ki en büyük amaç bölgeye hizmet etmek. Başka illere gittiğimde gerçekten üzülüyorum.  Osmanlı’ya başkentlik yapmış ilin gerçekten bu kadar kötü yönetilmesi beni çok üzüyor.”

“Normale dönüş Nisan’dan sonra”

“Dünyayı ve ülkemizi etkileyen hiç kimsenin tahmin etmediği covid 19 süreci yaşıyoruz. Ekonomik olarak belli kesimler çok fazla etkilendi. Birileri ülkeyi tamamen kapatalım, birileri açalım diyorlar ama bunun ekonomik bir boyutu var. Çok gelişmiş ülkeler bile bu işin altından kalkamıyor. Bugün Amerika’da bile covid tedavisi paralı. En yakın arkadaşım İtalya’da inanın ilaç bulamadılar. Birinci hedefimiz bu krizi sağ salim atlatmak. Onun için belli kısıtlamalardan belli sektörler etkileniyor. Biz çok ciddi destek verdik bugüne kadar. 45 milyon TL nin üzerinde sosyal koruma kalkanı adı altında vatandaşımıza para dağıttık. Edirne’ye de 200 milyon TL üzerinde bir destek geldi. Vatandaş haklı olarak açılmasını istiyor ama iki ucu keskin bıçak. Uzaktan eğitim yüz yüze gibi olmuyor, esnaf ekonomik olarak zor durumda açalım diyoruz ama açtık bir baktık vaka sayıları tavan yaptı. Ölüm haberleri hemen hemen herkesin ailesine yakınlarına dokundu. Ben umudunu aşıya bağlayanlardanım. İnşallah aşılamayla birlikte daha rahatlayacaktır. Okullar için Şubat 15 konuşuluyor. O gün geldiğinde tekrar değerlendirilecektir. Hepimizin arzusu bir an önce normale dönmek. Bu ayın ortası aşılama çalışmalarına başlıyoruz. Nisan, mayıs gibi bir nebze de olsa normale döneceğimizi tahmin ediyorum.”

Keşan pandemi sürecini iyi yönetti

“Keşan süreci iyi yönetti. Devlet hastanesinde bazı pandemi servisleri kapandı. Bütün hastanelerde bir aşılama programına geçilecek. Keşan devlet hastanesinde de bir program yapıldığını biliyorum. Sağlık çalışanlarından başlamak üzere aşılma çalışmalarına geçilecek.”

Kesilen ağacın çok daha dikeceğiz, yasal olmayan bir durum yok”

Doğa hepimiz için çok kıymetli ama yaşam standartlarımız, beklentilerimiz değişiyor. 5 yıl önce Keşan’da doğalgaz yoktu. İyi ki geldi hava kirliği çok yüksekti. Bu doğalgazın bir şekilde bölgeye ulaştırılması gerekiyor. Oda talep ediliyor. Bizim doğal gaz arz güvenliğini sağlama gibi zorunluluğumuz var. Basında yansıtıldığı gibi değil. ÇED süreci işledi. 2019 Nisan ayında ÇED olumlu raporu alınıyor. Daha sonra 26 Şubat 2020 tarihinde Edirne idare mahkemesi kararı durduruyor. Danıştay da Edirne kararını iptal ediyor. Bazı siyasilerin söylediği gibi yasal olmayan bir şey yok. Çevreye tabi ki birazcık zarar veriyor. Çok fazla ağaç kesilecek diyorlar. Kesilen ağacın çok daha fazlasını o bölgeye dikeceğiz. Her gün arabaya biniyoruz. Oda çevreye zarar veriyor. Bir tercih yaptığımızda artasını eksisini değerlendirdiğimiz de bu projenin bölgeye artı olacağına inananlardanım. Bir kamulaştırma yapılıyor orada mağdur olan vatandaşlarımız varsa bizzat görüşebilirim ve takipçisi oluruz bana kimse bu konuda gelmedi.”

“En kolay yol kooperatif kurmaları

“Her zaman markalaşmanın önemine dikkat çekiyoruz. Aynı ayakkabı üretiyorsun üzerinde bir marka varsa belki 10 katına satıyorsunuz.  Değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Satır etten ten sonra bamya da tescillendi. Burada bizim roman kardeşlerimiz 5 dönüm yer istiyorlar ama bu işin belli yolu var. Şuan için toprak reformu gündemde değil. Belli dönemlerde toprak reformu gündeme geliyor. Bir Köy için bu yapılmaz. Şuan an için en kolay yol bir tane kooperatif kurmaları. Hazineden ucuza yer kiralayın, ondan sonra da belki mülkiyet konusu gündeme gelir. Yani devlet öyle kolay kolay herkese malını mülkünü vermiyor tabi ama çok ucuz rakamlarla kooperatif ile hazineden yer kiralayabilirler. Maalesef Türkmen muhtarı buna çok yanaşmadı her türlü desteği vereceğimi söylememe rağmen. Üreticileri kooperatif kurarlarsa belki, satın alma imkanları olur ama onun haricinde devletin şuan onlara 5 dönüm arazi verme durumu yok. Ben yine buradan Türkmen köyüne ve Özellikle muhtara çağrı yapmak istiyorum. Bu işin en kolay yolu kooperatif kurmaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu