EğitimGündem

Okullarda temizlik personeli sıkıntısı devam ediyor!

Uzun bir sürenin ardından koronavirüs gölgesi altında açılan okullarda temizlik personeli sorunu devam ediyor. 45 okul bulunan Keşan’da son takviyeler ile 35 kişi daha alınsa da her okula toplam 1 kadrolu temizlik görevlisi bulunmadığını belirten Eğitim Sen Keşan Örgütlenme Sekreteri Mustafa Lodos “1 temizlik görevlisi ile sağlıklı bir temizlik nasıl yapılabilir? Mümkün değil.” dedi.

Keşan’da Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul, ortaokul, lise ve diğer eğitim birimleri dahil 47 kurum bulunuyor. Bu kurumlarda görevli 33 kadrolu temizlik görevlisi bulunurken, 24 okulda kadrolu temizlik görevlisi bulunmuyor. Temizlik görevlisi açığının giderilmesi amacıyla, İŞKUR aracılığıyla, okullara 35 kişi alındı.
Eğitim Sen Keşan Örgütlenme Sekreteri Mustafa Lodos, vakalar nedeniyle, bugüne kadar birkaç sınıfın kapandığını ve öğrencilerin iyileşmesinin ardından yeniden eğitim-öğretime devam edildiğini ve sonrasında, takviye yapılsa da okullarda temizlik görevlisi sayısının halen yetersiz kaldığını belirterek yaşanan sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

“Her kuruma bir 1 görevli bile düşmüyor”

Keşan’daki eğitim kurumlarında görevli 33 temizlik görevlisinin bulunduğunu ifade eden Mustafa Lodos, “Her kuruma, 1 kadrolu temizlik görevlisi dahi düşmüyor. Salgın hastalıktan bahsedildiği bu süreçte, yetersiz bir kadro olması okullarımızı zor durumda bırakıyor. İlçemizde, aynı bina içerisinde ve aynı bahçe içerisinde ilkokul ve ortaokullarımız eğitim-öğretimini sürdürüyor. İlkokul ya da ortaokulda kadrosu bulunan 1 temizlik görevlisi her yerin temizliğini yapmaya çalışıyor. Okulların en az 3 katlı ve 2 bin metrekare kapalı alana sahip olduğu düşünülürse, sağlıklı bir temizlik nasıl yapılabilir? Mümkün değil.” dedi.

Devletin bütçesinden yeterli pay ayrılmaması nedeniyle kadrolu temizlik görevlilerinin sayısının düşük kaldığını ve mevcut çalışanların da 2-3 kat daha fazla performans sergilemek zorunda kaldığını ifade eden Lodos, bu şartlarda okullarda gerekli hijyenik şartlarının oluşmadığına dikkat çekti.
Temizlik personeli eksiğinin giderilmesi amacıyla, İŞKUR aracılığıyla, 35 geçici personelin alındığını belirten Mustafa Lodos, buna rağmen okullarda personel anlamında yetersizliğin devam ettiğini vurguladı.

Bazı sınıflarda öğrenci mevcudu 30’a çıktı

Okullarda sınıf mevcutlarında düzensizlik yaşandığını ifade eden Lodos, sözlerini şöyle tamamladı: “Veliler, bazı okulların daha iyi eğitim verdiğini düşünmesi nedeniyle, buralarda belli bir yoğunluk yaşanıyor. Yığılma yaşanan okullarda birinci sınıfların öğrenci mevcudu 30’a kadar çıkmış durumda. Ama sınıf mevcutlarının AB standartlarına göre, en az 20 olması gerekiyor. Eğer adil şekilde bir öğrenci dağılımı yapılmış olsa, sınıflarımızda çok fazla kalabalık oluşmayacaktı. Bir öğretmenin verimli bir eğitim verebilmesi için 20 kişi olması gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu