Haberler

Müftü Yiğit, 3 Aylar’ın önemini anlattı

Halk arasında üç aylar diye bilinen ve içresinde kandil geceleri olan ,Recep Ayı ile başlayıp, Şaban ve Ramazan Ayı ile son bulan ‘kandiller geçidi’ mübarek Üç Aylar ile ilgili Keşan ilçe Müftüsü Mehmet Yiğit açıklamalarda bulundu.
3 Aylar’ın önemini belirten Yiğit, yaptığı açıklamada, “Hicri takvime göre kutlanan ve içresinde mübarek kandil gecelerini barındıran üç ayların ilki 25 Şubat 2020 salı günü başlıyor. Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip kandilini 27 Şubat Perşembe akşamı kutlayacağız. Tüm camilerimizde akşam namazından sonra programlar yapılacak .İlçe Müftülüğü programı ise merkez İki Minareli Çarşı Camii’nde yapılacak.
Recep Ayı’nın 27. gecesi olan Miraç Kandili 21 Mart’ta ,Şaban Ayı’nın yarısı gecesi olan Berat Kandilİ, 07 Nisan’da kutlanacak. Bu sene Ramazan Ayı’na 24 Nisan cuma günü başlayacağız inşallah. Kadir Gecesi 19 Mayıs’ta, Ramazan bayramı ise 24 Mayıs pazar günü idrak edilecek.” dedi.

Üç Aylar’ın önemini Hz. Muhammed’ (SAV)’ın sözleriyle örnekleyen Yiğit, “Peygamber efendimiz bu aylara ulaştığında şöyle dua ederdi: Allah’ım, Receb’i ve Şaban’ı bize bereketli kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.
Aynı duayı bizler de yapalım.Oruç sıhhattir buyuran peygamberimizin yolunda gitmek her Müslüman için önemli bir ödevdir. Bu nedenle dileyen kardeşlerimiz bu mübarek aylarda bol bol oruç tutabilir.Yüce Allah bundan sonraki hayatımızı daha güzel işler yaparak değerlendirmeyi cümlemize nasip eylesin.İbadetlerimize ağırlık verelim,eksik olan görevlerimizi tamamlamaya çalışalım,günahlarımızın affı için yüce Allah’a yalvaralım. Rabbim üç ayları tüm kardeşlerimiz için hayırlı ve bereketli eylesin ” diyerek insanları camilerde buluşmaya davet etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu