Haberler

MUÇEV, ulusal basının da gündeminde..

MUÇEV (Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Limited Şirketi)’in, Saros Sahilleri?nde yaptığı kiralamaların ardından, MUÇEV’in alt kiracılarının sahil bölgelerinde yavaş yavaş yerleşmeye başlamaları ve yaptıkları düzenlemeler, özellikle kendi alanlarını tel örgülerle çevirmeleri ve bu bölgelerde denize girilen alanlarda vatandaştan şezlong ve şemsiyeler için ücret istenmesi bölge halkını, yazlıkçıları çileden çıkarmıştı. Şehri yönetenlere, özellikle Keşan Belediyesi’ne yönelik tepkilerini yüksek sesle dile getiren vatandaşlar, bu duruma çare aramaya başladı.
Yaşanan gelişmelerin sonrasında, sosyal medya üzerinden sahil kiralamalarına dolayısıyla MUÇEV’e tepkilerin her geçen arttığı gözlendi.

“Nedir bu MUÇEV?”, “Kimdir bu MUÇEV’i yönetenler?”, “MUÇEV vakıf mı, şirket mi?”, “Nasıl oluyor da, ticari bir şirket olan MUÇEV’in yönetiminde eski kamu bürokratları, devlet memurları ve işadamları yer alabiliyor?” soruları gündeme gelmeye başladı.
Muğla merkezli şirket son günlerde, turizm bölgesi olan Muğla ve çevresindeki kiralamaların ardından adını, farklı kıyı bölgelerinde yaptığı kiralamalarla da duyurmaya başladı.
Edirne’nin Keşan İlçesi’ne bağlı, Saros Körfezi’ne kıyısı olan köylerdeki 13 ayrı araziyi de pazarlık usulü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kiralayan MUÇEV, alt kiracılar arayarak buraları hızla devretmeye başladı.
Son olarak Antalya bölgesinde de aynı şekilde kiralamalar yapan MUÇEV, her geçen gün kamuoyunu daha çok meşgul eder hale geldi, tepkiler her geçen gün arttı.
Erikli, Yayla ve Danişment sahillerinde yaşayan vatandaşlar, sahillerdeki alanların yaklaşık %70?inin MUÇEV tarafından kiralandığını ve %30 kadarının kendilerine kaldığını belirterek, “Yıllardır evimizin önünde denize girdiğimiz sahiller artık ücretli mi olacak? Durum böyle olursa, denize girebilmek için yeni yerler aramak zorunda kalacağız.” sözleriyle endişelerini dile getirdi.
Keşanonline olarak, 8 Şubat 2020 tarihinde yaptığımız bir haberde; “Keşan kamuoyunu meşgul eden, siyasi hesaplaşmaları da beraberinde getiren ve şakası olmayan bir konumuz var; MUÇEV..” demiştik.
Yine MUÇEV’in kendi bölgesi olan Muğla’da dahi çeşitli eleştirilerle anıldığını, o gün yaptığımız haberde örnekleriyle aktarmıştık.

MUÇEV rüzgarı Keşan?da sert esiyor

Takvimlerin 22 Ağustos 2020’yi gösterdiği bugüne geldiğimizde, MUÇEV’in artık ulusal gündemi de meşgul ettiğini ve pek çok soruya cevap arandığını görüyoruz.

CHP Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu da konu hakkında açıklamalarda bulunmuş, konunun takipçisi olacağını belirterek MUÇEV’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sormuştu.

Son olarak KRT Kanalı’na canlı yayında açıklamalarda bulunan İYİ Parti Antalya Milletvekili Av. Feridun Bahşi de, kendi Youtube kanalından yaptığı paylaşımda; “Antalya’dan Keşan’a kadar Türkiye’nin en değerli kıyılarının kanunsuz bir şekilde MUÇEV adlı şirkete peşkeş çekilmesini KRT TV ekranlarında bir kez daha dile getirdik.” dedi.

MUÇEV konusunda Keşan gündemine düşen son gelişme ise dün yaşandı.
Keşan Kent Konseyi öncülüğünde, 21 Ağustos 2020 Cuma günü, Cumhuriyet Meydanı’nda saat 11:00 sıralarında bir araya gelen Saros sevdalıları, sahillerin MUÇEV’e kiralanmasına tepki üzerine hazırladıkları 3.500 imzalı bireysel dilekçeyi, Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere, Keşan Kaymakamlığı’na teslim etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu