Haberler

Saros sevdalıları, Keşan Kent Konseyi öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapıyor

MUÇEV kiralamalarına karşı toplanan 3500 dilekçe, Keşan Kaymakamlığı'na teslim ediliyor..

KEŞAN Online paylaştı: 21 Ağustos 2020 Cuma

Keşan Kent Konseyi öncülüğünde Keşan Cumhuriyet Meydanı’nda 21 Ağustos 2020 Cuma günü saat 11:00 sıralarında bir araya gelen Saros sevdalıları, sahillerin MUÇEV’e kiralanmasına tepki üzerine hazırlanan 3.500 imzalı bireysel dilekçeyi, Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere, Keşan Kaymakamlığı’na teslim etti.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı açıklamada, Saros Körfezi’nde; Erikli, Danişment, Yayla ve Mecidiye sahillerinde 11 ayrı yerin Saros ve Keşan’da yaşayan halkın ve Keşan Belediyesi’nin haberi olmadan MUÇEV adlı şirkete kullanım ve ikinci şahıslara kiralama hakkının verildiğini hatırlatarak şunları söyledi;

“İtirazların önünü kesmek için, ilgili yönetmeliğin 65. maddesi iptal edilmiş”

“Değerli çevre dostları, yaşam savunucuları, güzelliklerden yana olan dostlar.. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi genel anlamda Trakya, özel anlamda Keşan ve çevresi ciddi bir tahribat ve saldırı altındadır. Aylardır bu tahribata karşı mücadele veriliyor. Önce <Sazlıdere – Gökçetepe arasında liman> dediler.. Yasal sürece girdik, iptal ettirdik, tanımadılar, ikinci bir ÇED süreci başlattılar. Devamında 5 köy; <Karacaali, Altıntaş, Çobançeşme köyleri arasında 840 hektarlık alanda patlatmalı kömür çıkaracağız> dediler, buna karşı direnildi. Diğer taraftan, şu an Beğendik’te 230 hektar alanda kuvars (mıcır) çıkaracaklarmış, yeni başlattılar, 3 gün önce Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandı.
Ama en önemlisi ve en keyfi olanı; hukuk tanımayan, adalet tanımayan, Türkçesi hiçbir şey tanımayan uygulama bu MUÇEV uygulamasıdır. Yani Saros’un, MUÇEV Turizm Limited Şirketi’ne peşkeş çekilmesidir. Bu bir işgaldir, yağmadır, talandır.. Neden?
Nedeni şu: Muğla Ortaca Belediyesi, Danıştay’a dava açıyor. açılan dava; <Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmeliğin 65’inci Maddesi…> Ne diyor bu 65. madde; kıyı ve sahil şeritlerinde yapılacak düzenlemeler… ve Danıştay 14. Dairesi bu maddeyi iptal ediyor. Bugüne kadar bizlere cevap verilmemesinin nedeni de ortaya çıkmış oluyor.
6 Nisan – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında, gerek kurumsal gerek bireysel anlamda yüzlerce dilekçe, Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. O gün bugündür cevap bekliyoruz. Henüz daha gelmedi. Bugün de yaklaşık 3000 civarında dilekçe klasörler halinde teslim edilecek. Bunlara da cevap gelmeyeceğini biliyoruz, çünkü cevap verecek halleri yok.

“MUÇEV ulusal ve yerel basının gündemindedir”

Söz konusu yönetmeliğin 42. maddesi, bu tür yerlerin kimlere, nerelere, nasıl verileceğini de tarif ediyor. Belediyelerden başlıyor, özel bütçeli idarelerden ve bu anlamda oluşturulmuş vakıflardan, kamu yararına derneklerden söz ediyor ama şirketlerden söz etmiyor. Bu bir şirkettir. İhalesiz hiçbir biçimde bu şirkete bu yerler peşkeş seçilemez, verilemez.
Ama ne yazık ki; Antalya’dan Saros’a kadar, Trakya’ya kadar bütün kıyılar bu şirkete peşkeş çekiliyor, bu şirket tarafından yağmalanıyor.
<Bu şirketin yöneticileri kimlerdir?> sorusunun yanıtını Cumhuriyet Gazetesi’nde, Sözcü Gazetesi’nde, Birgün Gazetesi’nde ve yerel gazetelerde merak edenler okuyabilir, çünkü çarşaf çarşaf yayınlandı bunlar. Bugün MUÇEV ulusal ve yerel basının gündemindedir. Ne pahasına olursa olsun bunu başaracağız ve bu saldırıyı geri püskürteceğiz, ben buna inanıyorum. Bunun kurumsal önderliğini yine her zaman olduğu gibi Kent Konseyi olarak biz devam ettireceğiz. Ama doğru olanı, güzel olanı Erikli’de oluşmuş olan halk inisiyatifi ve Yayla’da benzer şekilde oluşturulmuş olan halk inisiyatifidir. Onların sürecin doğal unsurları olduğunu herkes bilmelidir. Kent Konseyi bunun sadece kurumsal öncüsüdür.”

Saros Körfezi’nde; Erikli, Danişment, Yayla ve Mecidiye sahillerinde 11 ayrı yerin Saros ve Keşan’da yaşayan halkın ve Keşan Belediyesi’nin haberi olmadan MUÇEV adlı bir şirkete kullanım ve ikinci şahıslara kiralama hakkının verilmesi ile ilgili Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde onlarca bireysel ve kurumsal dilekçe verildi. Yasaya göre 15 gün içinde yanıt verilmesi gerektiği halde bu dilekçelere halen yanıt gelmedi. Şimdi de Erikli ve Yayla sahillerinde yazlık sahibi sakinlerin MUÇEV’in sahilleri kiralaması ile ilgili toplamış oldukları 3 bin 500 adet bireysel dilekçe 21.08.2020 Cuma günü saat 11.00’de Atatürk Parkı Yanı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere dilekçeler Keşan Kaymakamlığı’na teslim edilecektir.?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu