GündemSiyaset

Milletvekilliği için önseçim veya temayül isteyen İYİ Partililerin hedefinde Çakırlar vardı

İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı’nda tansiyon düşmüyor. Mazbata töreninde başlayan gerginlik ilçe başkanı belirleme süreci ve milletvekilliği seçimlerine sıçradı. İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’a sitem ederek yüklenen partililer, bir sonraki gene seçimler öncesinde ‘ön seçim’ istedi.

Geçtiğimiz günlerde Edirne’de uzun bir süre faaliyetlerine ara veren İYİ Parti’de yeniden atamalar yapılmış. Keşan İlçe Başkanlığı’na ise Ahmet Kılavuz getirilmişti. Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ile İl Başkanı Serpil Tütüncü’nün katıldığı toplantıya, Keşan Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyeleri davet edilmezken, İlçe Başkanı Kılavuz konuyla ilgili olarak önce “İşleri olduğundan gelemediler” derken; İYİ Partili meclis üyelerinin “Çağırılmadık” açıklamasının ardından da “Haber vermeyi unuttum” demişti.
Suların durulmadığı İYİ Parti’nde bugün partinin eski ilçe yöneticileri ve kurucu üyeleri ile meclis üyeleri bir araya gelerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. İYİ Parti Edirne İl Kurucu üyeleri, büyük kongre delegeleri, Keşan Belediye Meclisi’nin İYİ Parti’li üyeleri ile birlikte, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı’nın geçmiş dönem yönetimlerinde yer alan isimlerin de katıldığı basın toplantısına Yİ Parti Edirne İl Başkanlığı Kurucu Üyesi Yaşar Çomer, İYİ Parti Büyük Kongre Delegesi Gökhan Yılmaz, İYİ Parti Edirne İl Disiplin Kurulu Başkanı Selim Karasu, Keşan Belediye Meclisi’nin İYİ Parti’li Üyeleri Zafer Topçu, Coşkun Lofçalı ve Hakan Gürel, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı Kurucu Üyeleri, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı’nın geçmiş dönem yönetimlerinde yer alan isimler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İYİ Parti Edirne Eski İl Başkan Yardımcısı Gökhan Yılmaz yaptı. İYİ Parti’de son yaşanan olaylar ve devamında yaşananlar ile ilgili açıklama yapan Yılmaz, “11 ay önce Keşan ilçe teşkilatında yaşanan toplu istifalar ile yaşananlar daha sonrada Edirne il teşkilatında yaşanan ve merkez ilçe başkanının darp edilmesi ile yaşanan olaylar neticesinde Edirne İYİ Parti il teşkilatı genel merkezin aldığı karar uyarınca 9 Mayıs 2022 tarihinde toptan kapatılmış ve üç ayı geçkin süre neticesinde 28 Ağustos tarihi itibari ile yeni görevlendirmeler kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu süreç neticesinde görevlendirilen başta il başkanı olmak üzere atanan 9 (5 i tekraren) ilçe başkanına görevlerinde başarılar diliyoruz.” sözleriyle süreci anlattı.

Konuşmasına devam eden Gökhan Yılmaz, açıklamasını şu sözlerle sürdü: “İYİ Parti, evveliyatında başta genel başkanımız Meral Akşener’in önderliğinde Türk milliyetçilerinin büyük bir parti içi demokrasi arayışı neticesinde kurulmuş, karşılaştığı bütün engellemelere, iftiralara rağmen teşkilatlanmış ve Türk siyasi hayatında yer alarak sürdürülmekte olan tahterevalli siyasetini kırmış bir siyasi partidir. Siyasi partilerde parti kapatmalara ve görevden el çektirmeler teşkilatlar ve partililer tarafından çoğu zaman hoş karşılanmasa da zaman zaman genel merkezlerce mecburi nedenler ile uygulanmaktadır. Edirne genelinde de aynı esas ile tekrar bir görevlendirme yapılmıştır. Burada rahatsızlık yaratan kısım esastan ziyade uygulanan usuldür.”

“Çakırlar partililerden kaçtı. Ekrem Demir’in baskısına boyun eğerek onun verdiği isimler ile yetindi”

Yılmaz daha sonra partinin yeniden görevlendirme sürecini anlattı. Partinin tekrar yapılandırması sırasında Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın görevlendirildiğini belirten Yılmaz, “Burada yanlış Teşkilatı belirleme yetkisini alan Orhan Çakırlar’ın üç ayı aşkın süre içerisinde Keşan’a hiç gelmemesi ve teşkilatlardan kimse ile görüşmemesidir.” diyerek şöyle devam etti: “Hatta kendisi gibi seçilmiş olan belediye meclis üyelerinin bile fikrini almamıştır. Oysa yaşanan sıkıntılar neticesinde kapatılan bir teşkilatın tekrar kurulmasında teşkilat mensupları ve görevleri devam eden parti organları ile “Benden mi benden değil mi?” ayrımı yapmadan görüşülmeli ve kapsayıcı bir teşkilat oluşturulmalıdır. Ama yaşananlar göstermiştir ki; dört senede dört kez teşkilat mensupları ile bir araya gelmeyen Orhan Çakırlar yine partililerden kaçma yolunu seçerek görevden alınmış ve kongre hesaplarına şimdiden başlayan Ekrem Demir’in baskısına boyun eğerek onun verdiği isimler ile yetinmiştir. Bizler Orhan Çakırlar’ı ne yapmak istediğini görüyoruz; kendi deyimi ile “Kendilerine çok sıkıntı yaratmayacak” kişilere yetki verip ikinci dönemi için dikensiz bir gül bahçesi yaratma gayreti içerisinde bulunmaktadırlar. Bunun içinde en iyi yolu kendisinin baskısına boyun eğecek, dediklerine harfiyen uyacak ve siyasi tecrübeden yoksun ve anlattıklarına harfiyen inanacak kişileri göreve getirmektir.”

“Partimizi Çakırlar’ın vekillik hedeflerine ve onun iş birlikçilerinin basit siyasi hesaplarına kurban etmeyiz”

“Orhan Çakırlar’ın unuttuğu tasfiye ettirmek isteği kişilerin birçoğunun üyeliği milletvekilliği genel seçimlerinde öncedir, yani kendinden öncedir. İYİ Parti’nin zor günlerinde bu partiyi kurmuş ve zorlu politik mücadeleden geçmiş bizler partimizi Orhan Çakırların vekillik hedeflerine ve onun iş birlikçilerinin basit siyasi hesaplarına kurban etmeyiz. Onun gibi de her sıkıştığımızda dönüp arkamızı gitmeyiz.

“Görüşülmeyecekler listesi ile baskı..”

“9 Eylül tarihinde yapılan mazbata töreninde yaşananlar gerek İYİ Parti camiasında gerekse vatandaşlarımız tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır. Keşan Belediyesi’nin İYİ Partili belediye meclis üyelerinin toplantıya davet edilmemesi ayrı bir ayıp, akabinde söylenen yanlış ayrı bir ayıp olmuştur. Saygı değer vatandaşlar bizler bu davetin niye yapılamadığını biliyoruz. Çünkü Orhan Çakırlar ve Ekrem Demir bu arkadaşlarımıza adeta görüşülmeyecekler listesi vermekte ve kendilerine büyük baskı oluşturmaktadırlar. Aksi durumda bir ilçe başkanının her sıkıştığında yanlış konuşması sonucunu doğurur ki bunu o arkadaşımıza yakıştıramayız.

“Önseçim veya temayül ile genel merkeze talepte bulunalım”

“Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener ve ekibinin memleket sathında yaptığı çalışmalar her İyi Partili gibi bizlerde de büyük mutluluk yaratmaktadır. Genel başkanımızın yaptığı özverili çalışmaların vatandaş nezdinde büyük karşılık bulduğu görülmekte vatandaşlarımız adeta partiye akın etmektedir. Buradan partimize yeni üye olan ve yeni görev alan arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz. İYİ Parti memleketin beşeri kaderini değiştirmiş ve iktidara yürüyen bir parti olmuştur bu güne kadar. Gelin bundan sonra da bu kutlu yürüyüşe hep birlikte destek olalım. İYİ Partiyi iki kişinin siyasi ikballerinin aracısı olmaktan çıkarmak için göreve yeni gelen bütün teşkilatlar hep beraber bir çağrıda bulunun. Yaklaşan genel seçimler öncesinde milletvekilliği sıralamasını önseçim veya temayül ile yapılması yönünde genel merkeze bir talepte bulunalım. Kabul göreceğini umut ettiğimiz bu talep doğrultusunda da delegelerimizin kararı ile genel başkanımızın emeklerinin hırsızlığını yapmaktan ziyade ona katkı sunacak, onunla birlikte ayakkabı eskitecek vekilleri yollayalım içimizden.”

“Bizi yok sayan bir zihniyet ile karşı karşıyayız”

Toplantının devamında söz alan Yaşar Çomer, basın toplantısını birinin ya da birilerinin isteğiyle yapmadıklarının altını çizerek, “Bu basın toplantısının düzenlenmesi için aylar önce karar verdik. Partimizin il ve ilçe teşkilatları Genel Başkanımız tarafından kapatıldı ve 4 ay kapalı kaldı. Kapatılmadan önce Sayın Orhan Çakırlar ve onunla birlikte çalışan Sayın Ekrem Demir, bu olayları sadece karşıdan seyretti. Kendisine Keşan’da sıkıntılar olduğunu ve büyümeden çözülmesi gerektiğini iletmeme rağmen, Sayın Ekrem Demir ‘Sana gelmeyeceğim de kime geleceğim’ demesine rağmen ne aradı ne de sordu. Çünkü bizim düşündüğünüz gibi düşünmüyordu. Teşkilatlar görevden alındıktan sonra maalesef Genel Başkanımıza ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımıza doğruları anlatmadılar. Sayın Orhan Çakırlar, Keşan’da sıkıntılar varken hiç oralı olmadı. Sıkıntısı olan hiç kimseyle görüşmedi. Bizi burada yok sayan bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Aslında Keşan’da bu partiyi kuranlar bizleriz. Şunu herkesin bilmesini isterim ki; Sayın Orhan Çakırlar 1800 oyla seçim kazandı. Edirne ve ilçelerinde en çok oyu Uzunköprü, sonra da Havsa verdi. Ancak Uzunköprü’de de sorun olduğunu bilmekteyiz.” dedi.

“El mi yaman bey mi yaman görürüz”

Herkesin bir oyu olduğunu dile getiren Çomer, şunları söyledi; “Benim de bir oyum var, diğer arkadaşlarımın da bir oyu var. Bunlar bizi karşılarına almakla kendilerini ne zannediyorlar. Madem ki kendilerine çok güveniyorlar, Edirne’de bir ön seçim yaparız, şimdi yaptıkları teşkilatları da arkalarına alarak hepsi sandığa girer ve el mi yaman bey mi yaman görürüz. Bizim bunlarla bundan sonra uğraşacağımız çok şeyler var. Yol yakınken gelsinler orta yolu bulalım. Biz bu işlerde çok yıkandık, kurulandık. Karşılarında çocuk yok. İl Başkanı Zafer Topçu’yu aramış. Zafer Topçu da, Gökhan Yılmaz ve Yaşar Çomer isimlerini vermiş. Ama ne oldu? Bu süreçten de Allah’ın izniyle alnımızın akıyla çıkacağız. Biraz uğraştıracaklar ama istediklerimizi el birliği ile, partimiz ve vatandaşlarımız için elde edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

“Şaşkınlıkla izliyoruz”

Daha sonra İYİ Partili Meclis Üyesi Hakan Gürel konuştu. Sözlerine ‘İlçe Başkanımızın açıklamalarını şaşkınlıkla izliyoruz” diyerek sözlerine başlayan Gürel, “Bir gün ‘işleri vardı’ oluyor, ertesi gün ‘haber vermeyi unuttuk’ oluyor. Keşan halkı bizi meclise göndererek unutmadı, Keşan halkı ve İYİ Partili dostlarımıza teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz Cumartesi günü, bir partili arkadaşımız beni aradı. ‘Bu kırgınlıkları bitirelim. İlçe Başkanımla görüştüm’ dedi. Tamam dedim. Ondan sonra aynı günün gecesi İlçe Başkanımızı aradım, konu ile ilgili bilgisi olmadığını söyledi ve ‘Kendisine vazife edinmiş’ dedi ve telefonu kapattım. Bunu da kamuoyuna bırakıyorum”

“Bu siyasilere yapılan saygısızlıktır”

Gürel’in ardından İYİ Partili Meclis Üyesi Coşkun Lofçalı söz aldı. İlçe Başkanı belirlemede İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın etkin rol aldığını ve bu süreçte kimseye danışmadığını belirten Lofçalı, önce “Partimiz 4 ay kapalı kaldı, biz 3 meclis üyesi olarak partimizin kapandığını vatandaşa görevimizi yaparken hissettirmeden, partimizin bayrağını ayakta tuttuk ve atlattık. Bu süreçte İlçe Başkanı’nın atanma görevini Orhan Çakırlar’ın aldığını öğrendik; fakat sayın vekilimiz Keşan’a hiç gelmedi. Bize de konuyla alakalı nezaketen de olsa bir şey sorulmadı. Sorulsaydı bir büyüğümüz olabilirdi, kaynaştırıcı biri olabilirdi diyecektik; ama bize danışılmadı. Yok sayıldık. Mazbata törenine de çağırılmadık. Bu arkadaşımızın tecrübesizliğinden de kaynaklanabilir, gerçekten de unutmuş olabilir; ama kurulum sürecindeki bu nezaketsizlik hepimiz tarafından ‘bilerek çağrılmadık’ konumuna düştü.” derken, daha sonra da Çakırlar ve ön seçim konusunda da şu ifadeleri kaydetti: “Keşan her zaman Edirne siyasetine yön vermiştir, İl Başkanını Keşanlılar seçer, il yönetimlerine gireriz, milletvekilliğinde çok büyük rol oynarız. Bu, Keşan’ın yetiştirdiği siyasilerin özgüvenidir. Bir milletvekilinin görev alıp, kimseye sormadan ilçe başkanı atamasının bir örneğine daha çok zor rastlanır. Bu da siyasilere yapılan bir saygısızlıktır. Keşan, siyasi kaderini kendisi belirlemesi gerekiyor. Önümüzde genel seçimler var, partimizde aday olmak isteyenler çok. Eğer ön seçim sandığı önümüze getirilirse, kendisi de bunun altında kalmaz. Partimiz de bir adım öne çıkar. “

İYİ Parti İlçe Kurucu Üyesi Ruhi İstek’in Orhan Çakırlar’a sitemi ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu