GündemSiyaset

Eleştirilerin hedefindeki Çakırlar, partililerine cevap verdi

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, dün kendisini eleştirilen partililere cevap verdi. Partililerin görüşlerini demoktraik bir şekilde dile getirdiğini belirten Çakırlar, ilçe başkanlığı seçimine karşı gelen sitemlere, “İstemiyor olmak, genel başkanımızın verdiği karara saygısızlıktır” derken, “Ufak olsun benim olsun’ mantığıyla bakılırsa parti büyümez” diye konuştu.

“Saygı duyarım”

Geçtiğimiz gün İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı seçimi üzerinden Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’a sitem eden İYİ Partililer, bir sonraki seçimler için temayül veya ön seçim istemiş, ve “Partimizi Çakırlar’ın vekillik hedeflerine ve onun iş birlikçilerinin basit siyasi hesaplarına kurban etmeyiz” demişti.
İYİ Partili üyelerin dün yaptığı basın toplantısı ve kendisine yönelik eleştiriler hakkında konuşan İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, partililerin düşüncelerini paylaşmasını olumlu bulduğunu belirterek, “Partilerde böyle bazı şeyler zaman zaman olur, kardeşlerimiz de düşüncelerini paylaşmışlar. Onlara saygı duyarım. Fikirlerini söylemişler, demokratik bir ortamda beyan etmişler. Partimizde herkes konuşacak ve fikirlerini söyleyecektir. Önemli olan kırgınlık olmasın, gücenmeler olmasın. Bunlar bütün siyasi partilerde de var. Biz hür düşünceyi savunan insanlarız. Demokrasinin kurum ve kuruluşlara yerleşmesini istiyorsak da bu böyle olur. Teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Kardeşlerimiz de önce tüzüğü okusunlar”

Genel seçimler öncesinde temayül veya önseçim isteyen partililerin göndermelerine yanıt veren Çakırlar, “Göndermeler yapmışlar. Yapacaklardır. Özellikle milletvekilliği seçimleri yaklaştıkça, içlerinden aday olmak isteyenler olacaktır veya olmayacaktır. Bunları bilmiyorum. İyi de ettiler, kamuoyuna paylaştılar; kamuoyu da gereken saygıyı gösterecektir.” derken, bir sonraki seçime aday olmak isteyen partililer için ise, “Aday olmak isteyen arkadaşlarımız da nasıl arzu ediyorlarsa, partinin tüzüğü var bu tüzük de nasıl öngörüyorsa öyle yapılır. Eğer tüzük ön seçim istiyorsa ön seçin yapılır, yoksa ‘o olsun, bu olsun’ demekle de olmaz bu iş. Kardeşlerimiz de önce tüzüğü okusunlar, sonrasında bu doğrultuda karar alınır. ” ifadelerini kullandı.

“Ufak olsun benim olsun’ mantığıyla bakılırsa parti büyümez”

Dün bir araya gelerek ortak açıklama yapan İYİ Partililer’in hedefindeki ki bir diğer konu da ilçe başkanlığı seçimiydi. İlçe başkanı atmalarına müdahale ettiği yönünde eleştirilen Orhan Çakırlar, şöyle konuştu: “İlçe Başkanlığı seçimi konusunda x şahsını, x ilçesinde alsak, y ilindeki y şahıs da ‘Keşke ben olsaydım, o yeterli değil’ diyerek bir takım savlar sunacaktır. Daha iyi yapacağını söyleyecektir. Partinin tüzüğü gereği kongreler olacaktır, arkadaşlarımız bu kongrelere hazırlanırlar. Ekiplerini kurar ve seçime girerler, kazanırlarsa istediklerini hayata geçirirler; kazanamazsa da kazanan arkadaşlara yardım ederler. Buradaki arkadaşımız da uzaydan gelmedi. Partinin bir önceki yönetiminde bulunmuş, ilçe başkan yardımcılığı yapmış bir kardeşimizdi. Beraber çalıştıkları biriydi. Çalışkan biri ve geldiği günden beri de en az 150’den fazla üyelik yaptı. Parti de böyle büyür. ‘Ufak olsun benim olsun’ mantığıyla bakılırsa parti büyümez. Basın toplantısını yapan kardeşlerimizden biri olsaydı, fesih mi çıkacaktı? Böyle bir anlayış olabilir mi? Onu istemiyor olmak, genel başkanımızın verdiği karara saygısızlıktır. Bir de şunu görmek lazım, 2018 seçimlerinde başarılı olsaydılar, Edirne ilinde en az oy alan ilçe Keşan olmazdı. ‘Ufak olsun benim olsun’ mantığı doğru bir mantık değildir. Ama arkadaşlarımıza teşekkür ederiz, hür düşüncelerini dile getirmenin ne kadar saygıdeğer bir tavır olduğunu bir milletvekili olarak söylüyorum. Bana saldırırlarsa saldırırlar, doğru mudur? Bilmiyorum bunu da zaman gösterecek.”

“Genel başkanının verdiği karara da saygı duymak zorundalar”

Son olarak, Keşanlı parti üyeleri ve meclis üyelerinin Keşan’ın sorunlarına odaklanmalarını isteyen Çakırlar, “Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Oradaki arkadaşlarımız ve meclis üyelerimiz bana bu eleştirileri yaparlarken, Erikli’de insanların bu yaz toz içinde olması ve neden burasının halen yapılamadığını sorgulamaları lazım. Ben bunları dile getiriyorum. Kaç kere Saros Körfezi’ni dile getirdim? Keşan’daki arkadaşların bunları anlatması lazım. Beni sevmek zorunda değiller; ama partinin tüzüğü ve genel başkanının verdiği karara da saygı duymak zorundalar.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu