Gündem

Meclis’te “yönetim usulü” ve “saygısızlık” tartışmalarının yaşandığı sırada basına müdahale!

4 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen ve 2 buçuk saate yakın süren Keşan Belediye Meclisi Şubat Ayı toplantısı, tansiyonun yer yükseldiği gergin dakikalara sahne oldu.
Karşılıklı devam eden tartışmalar ve uzayıp giden atışmalarla, oturumun sonlarına doğru ipler iyice gerildi ve toplantı meclis üyelerinin kürsü önünde gelmesi ile sonlandı.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu bu dakikalarda kameralara dönerek “yayını kesme” uyarısı yaptı.
Kesanonline olarak gerçekleştirdiğimiz canlı yayınımıza da bu uyarının hemen ardından Keşan Belediyesi görevlilerince müdahale edildi ve yayınımız kesildi. Ki bu ilk defa olmamış, daha önce de denenmişti.
Canlı yayından çıkmak zorunda bırakılsak da kameramız toplantının bu dakikalarını da görüntülemeye devam etti.

Keşan Belediye Başkanı ve CHP’li meclis üyeleri arasında giderek alevlenen tartışmalara AK Parti’li bazı meclis üyeleri de dahil oldu.

Meclis’in 2. gündem maddesi olan, “Mevcut Pazar yerimizin üstünün kapatılması, sokaklarda tezgah açan özellikle giyim sektöründeki pazarcı esnafımıza ve Keşan Pazarına çözüm olmayacağı düşüncesiyle, Eski İtfaiye alanında kapalı bir giyim pazarı oluşturmak ve mevcut Pazar yerimizin üstünün kapatılmasına kaynak yaratmak amacıyla, yapılacak yeni yatırımların ve yatırım kaynakları hususunun Meclisimiz tarafından görüşülerek karara bağlanması.” görüşülürken gündeme gelen “yeni pazaryeri için kaynak tartışmaları” ile başlayan karşılıklı atışmalar; “söz vermeme”, “söz kesme” ve “saygısızlık” söylemleri üzerinden daha da hararetlendi.

Toplantının sonuna doğru “dilek ve temenniler” bölümüne geçildiği sırada Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Süleyman Gürsel Paçaman‘ın, söz isteyerek; “Başkanım sizden ricam olacak. Lütfen bu konuşmayı yarıda kesmeyin, tepki olmadan ‘saygı’ çerçevesinde dinlemenizi rica ediyorum. Bu mecliste ve daha önceki meclislerde ortaya koyduğunuz bir takım iddialar ve doğrudan geçmiş belediye başkanlarımıza hatta son 30 yılı dile getirerek ifade ettiğiniz tırnak içerisinde söylüyorum ‘saygısızca’ söylemler, bir çok meclis toplantısında sizinle beraber seçilerek meclise giren üyelere bir takım “saygısızca” söylemleriniz, tepkileriniz ne yazık ki devam ediyor. Bizim arzumuz, dileğimiz, temennimiz budur.” ifadeleri üzerine Mustafa Helvacıoğlu; ‘Saygısızlığı hangi çerçevede tutuyorsunuz’ Size göre saygısız ne demek? Bunun hukuksal olarak kayıtları alınıyor. Saygısız lafına hukuk karar versin. Sen karar veremezsin. Sana ‘Hadi oradan’ dersem saygısızlık olur.’ şeklinde konuştu.

Tartışmaların giderek sertleşmesi üzerine Helvacıoğlu, “Belediye’nin buradaki yüzünü Keşan halkına gösteremem. Toplantıyı kapattım” sözlerinin devamında sesler daha da yükselmeye devam etti.

Ardından ilk olarak CHP’li Meclis Üyesi Alaaddin Öztürk ile AK Parti’li Meclis Üyesi Müslim Çekiç arasında meclis sandalyelerinde tartışmalar alevlendi. Taraflar karşılıklı atışmaya devam ederken, CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Dinç ayağa kalkıp başkanlık kürsüsü önüne gelerek “Sevgili Başkan bu meclisi yönetemiyorsun. Toparlayıcı olmak lazım” sözleriyle Helvacıoğlu‘na seslendi.

Helvacıoğlu ise “Ben işimi biliyorum” diyerek karşılık verdi. Bu ana kadar halen devam etmekte olan canlı yayınımız ise belediye personeli tarafından kesildi -ki bu daha önce de denenmişti. O sırada yayını izleyen izleyicilerimiz, yayının neden kesildiğini gerek telefon açarak gerek mesaj atarak sordu ve duruma tepki gösterdi.
Canlı yayın bitirilse de, devam eden tartışmaları görüntülemek üzere kameramız kayıttaydı.

Peki bu dakikalarda neler oldu?

Giderek tansiyonu yükselen meclis, diğer meclis üyelerinin de kürsüye gelmesi ile iyice gerildi. CHP’li Öztürk‘ün Helvacıoğlu‘na, “Burası babanın çiftliği değil ki, yönetmeliğe göre yöneteceksin.” sözlerine Helvacıoğlu, “30 yıldır babanızın çiftliği olmuş, hazmedemiyorsun” diyerek karşılık verdi. Ardından AK Parti’li Meclis Üyesi Çekiç ikili arasındaki diyaloğa, “Nasıl isterse öyle yönetecek başkan, onu millet seçti herkes saygı duyacak. Öyle bir şey yok, artistlik yapma. Biz bu adamın arkasındayız” sözleri ile katıldı. Bu sırada diğer partililer ise Çekiç‘i oradan uzaklaştırdı.

Çekiç, salondan çıkarılırken bu kez de Helvacıoğlu ile meclisin katip üyeleri CHP’li Özlem Uybaş ve Banu Saygı arasında tartışma başladı.
Mecliste oluşan gergin ortamdan rahatsızlıklarını belirten Uybaş ve Saygı‘ya Helvacıoğlu‘nun “Başınız ağrıyorsa gelmeyin kızım” demesi üzerine, Saygı, “Banu Hanım ve Özlem Hanım diyeceksiniz, kızınız değiliz biz sizin” dedi. Uybaş ise “Bağırmanıza gerek yok, düzgün konuşmayı öğrenin” diye karşılık verdi.

Sözlü atışmalarla kürsüde devam eden tartışmayı yatıştırmaya çalışan Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı‘nın “Arkadaşlar lütfen, bütün Keşan bizi seyrediyor” sözlerinin ardından üyeler salonu yavaş yavaş terk etti.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu