Genel

Mecliste Saros konuşuldu! Komisyon kurulması teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

Saros FSRU Doğalgaz aktarım limanı projesi 17 Temmuz Cumartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Meclis Araştırması Önergesi, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Keşan’a bağlı Sazlıdere Köyü sahilinde inşaatı halen devam eden Saros FSRU Limanı’nın olası etkilerinin ve körfezin karşılaştığı risklerin belirlenerek alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi için Meclis Araştırması Önergesi için CHP adına Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Grubu adına Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Edirne Milletvekili Fatma Aksal konuştu.

FSRU ile ilgili olarak komisyon kurulması konusundaki öneri üzerine ilk olarak CHP adına Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, söz aldı. Konuşma sırasında Gaytancıoğlu ve Fatma Aksal arasında zaman zaman karşılıklı atışmalar yaşandı.

Gaytancıoğlu: “11 farklı bilim uzmanı ‘olmaz’ diyor”

Gaytancıoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı. “Bakın bu görüntüye, buraya gitmediyseniz gidin. Burası dünyanın kendi kendini temizleyebilen ender körfezlerinden bir tanesi, gerçi şimdi ocağına incir ağacı dikiyorsunuz ama burası için Kaptan Cousteau ne demiş biliyor musunuz? “Kızıldeniz’in kuzey versiyonu.” Burada 144 çeşit balık var, 78 tür deniz bitkisi var, 34 tür deniz süngeri var. 2010 yılında da Bakanlar Kurulu “özel çevre koruma bölgesi” ilan etmiş, şimdi de burada bakın greyderler çalışıyor. Bir liman yapılıyor, bu liman neden yapılıyor? Çünkü buraya bir doğal gaz limanı projesi çizilmiş, planlanmış. İşte, tek adam rejimiyle yönetilen ülkede gelinen nokta budur.Bakanlar Kurulu “özel koruma bölgesi” ilan ediyor, doğal SİT alanı ama bir kişi diyor ki: “Biz orayı söz verdik, bir ülke var finansör, Katar ülkesi, onun gazını biz gemilerle buraya getireceğiz. Gemilerin ismi de FSRU. Yani FSRU gemilerine gaz dolduruluyor, gaz İskenderun’a getiriliyordu, şimdi, Saros’a da getirilecek. Yani bu kendi kendini temizleyebilen bölgedeki kumsal yağma ediliyor şu anda, talan ediliyor.” 
Peki, bölge halkı ne yapıyor? Bölge halkı, bakın, göresiniz diye söylüyorum, 170 bin tane imza topluyor. Yani “olmaz” diyor ve bakın, pandemi koşullarında yapıldı bu, herkeste 1,5 metre mesafe, 170 bin tane imza böyle sergilendi. Yani biz, kurallara uyarak bir eylem yaptık. Buraya 100 binleri yığabilirdik. Geçen hafta da Keşan’da bir eylem yaptık, fazla kalabalık tutmadık, ona rağmen ses… Bulamadık değil, getirebilirdik, getirmedik ama karşı tarafta, tam 7 kilometre ilerisinde bir fay hattı var. Yani fay hattının olduğu yere siz liman yapmaya çalışıyorsunuz. Deprem bilimciler diyor ki: “Ya, olmaz bu proje, fay hattı var. Yazık, günah.” İklim bilimciler “olmaz” diyor, ziraat mühendisleri “olmaz” diyor, hukukçular “olmaz” diyor, 11 farklı bilim uzmanı “olmaz” diyor.” 

Aksal ve Gaytancıoğlu arasında karşılıklı atışmalar

Katar’a söz verdiğiniz için Katar’ın gazı Avrupa’ya satılacak ya bu güzelim doğayı katlediyorsunuz, 10 bin tane ağaç kestiniz, 10 bin tane. Hani siz her yeri yeşillendiriyordunuz.” Okan Gaytancıoğlu’nun konuşmasına devam ettiği sırada araya Fatma Aksal “Kaç tane diktik orada” diyerek girdi. Gaytancıoğlu, ise bu sözlere Dikilen mikilen bir şey yok” şeklinde Aksal’a yanıt veriyor. Devamında Aksal, da “Vallahi yalan, ayıp ayıp. diyerek karşılık verdi ve devamında şu sözleri kaydetti:

“Oradan sataşma yapmayın. Şimdi, biz ne istiyoruz? ÇED olumsuz raporu çıktıysa hukuk görevini yapsın. Hukuk ne yapıyor? Görevini yapmıyor. Yargı ne demiş? ‘Olmaz’ demiş ‘ÇED olumsuz’ demiş. Halk ‘Olmaz’ diyor ama siz gereğini yapmıyorsunuz. Yürütmeyi durdurma kararı bir türlü çıkmıyor yani hukuk işlemiyor, adalet yok. Burada usulsüzlük var, bu usulsüzlüğü yapan herkes sorumludur arkadaşlar. Merak etmeyin, CHP iktidarında hukuk sonuna kadar işleyecek ve bu yapılanlar, bölgeye yapılan ihanetlerin her birinin hesabı yöneticilerden ve herkesten sorulacak çünkü bu doğa kendi kedini temizleyebilen bir yer burası. Buradan Keşan Kent Konseyi yöneticilerine çok teşekkür ediyorum, Saros çevre gönüllülerine teşekkür ediyorum. Bölge halkına rağmen siz bunu yapmaya çalışıyorsunuz ama bir süre başarılı olursunuz, sonunda, doğruyu söyleyen, doğruyu yapan her zaman başarılı olur. Siz kısa günde bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz, çevreye yazık ediyorsunuz, gelecek nesillere yazık ediyorsunuz; buradan dönün diyorum. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”  

Sıdalı: “Sarıkeçe ve teşkilatı projeyi durdurmak için mücadele ediyor”

Gayatncıoğlu’nun ardından İYİ Parti Grubu adına Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı söz aldı. Sıdalı, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve Keşan Kent Konseyi ile konu hakkında görüştüklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı Saros Körfezi’ne BOTAŞ’ın “Yapacağım.” diye tutturduğu Doğal Gaz Limanı ve Kara Boru Hattı Projesi’nin sebep olduğu ve olacağı yıkımı yakından takip ediyoruz. Biz Ankara’da oturup ahkâm kesmiyoruz. Mart ayında İYİ Parti heyeti olarak yaptığımız Edirne ziyaretinde projenin vahameti, yaratacağı tahribat hakkında yerinde bilgi aldık, Keşan Kent Konseyiyle görüştük. İYİ Parti Keşan İlçe Başkanımız Zafer Sarıkeçe ve teşkilatı projeyi durdurmak için mücadele ediyorlar, etmeye de devam edecekler ancak konu doğa ve çevre olunca bir anda gözler kör, kulaklar sağır. Maviyle, yeşille, İstanbul’la, Saros’la ne hesabınız var sizin, gerçekten anlamak mümkün değil.  Saros Gemi İskelesi, müsilajda da tecrübe ettiğimiz gibi telafisi imkânsız bir felaket yaratacak. Bunu yalnızca biz söylemiyoruz, bilirkişi raporları, akademik çalışmalar da aynısını söylüyor. Keşanlıların yıllarca mücadelesinden sonra 1’inci ÇED raporunu iptal eden Edirne mahkemesi de söylüyor. Bakın, iptalin ardından on beş gün geçti, hâlâ inşaat devam ediyor yani adalet tecelli etti ama devletin kurumları Türk milleti adına verilen kararı uygulamada dahi maalesef yetersiz kalıyor. Nerede kaldı hukukun üstünlüğü? Birkaç yıl sonra Saros Körfezi acil eylem planı hazırlamak zorunda kalacağız biz. İnanın önlemek kurtarmaktan daha az maliyetli. Bir kez daha Saros Körfezi’ni yok edecek projeden bir an önce vazgeçilerek acilen rehabilitasyon çalışmalarının başlatılması gerektiğini dile getiriyorum

“Saros Körfezi, hiç şüphesiz hepimiz için çok kıymetli ve değerlidir”

Daha sonra sözü Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Edirne Milletvekili Fatma Aksal aldı. Saros Körfezi’ne zarar verecek bir projenin karşısında ilk önce Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, partililerin ve Edirnelilerin olacağını savunan Aksal, konuşmasına şöyle başladı: “Hiç şüphesiz Saros Körfezi, ekolojik, doğal ve tarihî özellikleriyle ülkemizin ve dünyanın en özel deniz alanlarından bir tanesidir. Doğduğum ve doyduğum yer olan Keşan ilçe sınırları içinde yer alan Saros Körfezi, hiç şüphesiz hepimiz için çok kıymetli ve değerlidir. Projeyi her aşamasında yakından takip ediyoruz. Hiç şüpheniz olmasın ki Saros Körfezi’ne zarar verecek bir projenin karşısında ilk önce Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, partimiz ve Edirneliler olur. Ama Saros FSRU Projesi’ni konuşacaksak gerçekler üzerinden konuşmamız gerekir. Bir defa Saros FSRU Projesi, iddia edildiği gibi bir liman projesi değil bir iskele yapım projesidir. FSRU denilen şey, sıvılaştırılmış doğal gazın muhafaza edildiği, yeniden gazlaştırma ünitesine alındığı bir yüzer depolama tesisidir. Stratejik önemdeki enerji arz güvenliği, bütün gelişmiş ülkelerde bu tesislerde sağlanmaktadır. Yanı başımızdaki Yunanistan, Avrupa Birliğinin desteğiyle, ülkemize 70 kilometre mesafedeki Dedeağaç’ta bir FSRU projesi inşa etmektedir. Nedense kimsenin sesi bu projeye çıkmıyor ama herkes Türkiye’deki projeye sesini çıkartıyor, maalesef, ilimizin vekili de dâhil olmak üzere. Projenin Saros Körfezi’ne yapılan FSRU projesiyle ülkemizin doğal gaza dayalı enerji üretim ve sanayi tesislerinin ve konut doğal gaz tüketiminin en fazla olduğu Trakya’nın doğal gaz arz güvenliği sağlanacak ve enerjiye yeni bir giriş noktası oluşturulacaktır. Çanakkale ve İstanbul boğazlarındaki gemi trafiğinden kaynaklanan kısmi kısıntı, kesinti durumları ortadan kalkacaktır. Saros FSRU Projesi’nin yapımının tamamlanması, ülkemizi, Balkanlar ve dünya doğal gaz ticaretinde etkin bir olma hedefine bir adım daha yaklaştıracaktır.”

“Sadece bir gösteri için Keşan’a gitmiyorum”

Saros FSRU İskelesi Projesi’nin inşaat işlemlerinin dayanağı 25 Haziran 2020 tarihli ve 5922 Karar sayılı ÇED olumlu kararıdır. Edirne İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı, 15 Haziran 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lehine Danıştay tarafından oy birliğiyle reddedilmiştir. Doğal gaz boru hattı güzergâhına dair 38 genel müdürlük düzeyinde ve 30 yerel idare düzeyinde olmak üzere toplam 68 kamu kurum ve kuruluşunun görüş, öneri ve izni proje sürecinde alınmıştır. Yapım sürecinin deniz ekosistemine olası etkileri hidrobiyologlar tarafından izlenmekte ve işletme sürecinde de bu izlemler devam edecektir. Çevreci bir perspektifle yürütülmekte olan proje kapsamında 5 bin ağaç taşınmış, 100 bin orman fidanı ve 100 bin zeytin fidanı bölgeye dikilmiştir. Görmeyen vekillerimiz varsa kendilerine bölgeye gidip görmelerini tavsiye ederim. Projenin, başta bölgemiz olmak üzere, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Ben Keşan’da yaşıyorum, sadece bir gösteri için Keşan’a gitmiyorum.”

Konuşmaların ardından Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Limanı’nın olası etkilerinin ve körfezin karşılaştığı diğer risklerin belirlenerek alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi amacıyla verilmiş olan (10/4458) esas numaralı Meclis Araştırması Önergesi’ oylamaya sunuldu.

Komisyon kurulması AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu