Spor

Kulüp Başkanı Gergin’den Keşanspor’un SGK borçları için eski yöneticilere çağrı

Keşanspor’un önceki dönemlerden kalan SGK borcunun, eski yöneticilerden tahsil edilmesi yoluna gidildi. Keşanspor Başkanı Nehir Gergin; kulübün geçmişte görev alan yöneticilerine 1 milyon TL’yi bulan borç sorunun çözümü için toplantı çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

26 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu”na göre, Spor Kulüpleri Dernek statüsünden çıkarılarak anonim şirket statüsüne dönüştürebilmesi yolu açıldı. Bu kapsamda; Spor Kulüpleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredildi. Yeni yasanın ardından önceki dönemlerden kalan borçların, geçmiş dönemlerde yöneticilik yapmış kişilerden tahsil edilmesi yoluna gidildi. Keşanspor Kulübünün faizi ile birlikte 1 milyona yakın borç için, önceki dönem yöneticilerinin adreslerine gerekli bilgiler gönderilmeye başlandı.

Hukuki yaptırımlar ile ilgili olumsuzluklar yaşanma ihtimali var”

Kulübün önceki dönemlerden kalan SGK borçları, eski yöneticilere ve her bir yönetim grubuna tekabül eden miktarda tahakkuklar gönderildiğini ifade eden Keşanspor Kulübü Başkanı Nehir Gergin, “15 gün içinde borç ödenmezse çeşitli hukuki yaptırımlar ile ilgili olumsuzluklar yaşanma ihtimali var.” diyerek, “Mevcut yönetimi hukuken bağlamıyor; ama Keşanspor’un geçmiş dönemdeki yöneticilerine böyle bir işlem başlatılması sebebiyle bir aracılık yapmak istedik. Tahminlerimize göre geçmiş yıllarda yöneticilik yapmış 160-170 kişiye şu anda ibranameler yollanıyor. Biz bu kişilerin kim olduklarını bilmiyoruz. Geçmiş yıllardan bize bir karar defterinin gelmemiş olması sebebiyle kimlerin yöneticilik yaptığını bilmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Borç kulübün borcu olmaktan çıkıp, geçmiş yöneticilerin borcu oldu”

Konunun çözümü için geçtiğimiz haftalarda İl SGK Müdürlüğü’ne bir ziyarette bulunduklarını; ancak ismi geçen kişilerin bilgilerin paylaşılmadığı yönünde cevap aldıklarını belirten Gergin, ilgili kişileri bir araya getirmek için toplantı hazırladıklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Biz de bu kişileri bir araya getirmek istiyoruz. Bu sebeple 19 Ekim Çarşamba günü saat 20.00’de Keşanspor Düğün Salonu’nda bir toplantı planladık. Konu önemli, bu çağrıyı dikkate alınmazsa o dönemde yöneticilik yapan kişilerin mağdur olma ihtimali var. ‘Bu borç kulübün’ denirse, önümüzdeki günlerde mağduriyet yaşayabilirler. Çözüm üretmek, en azından doğru bilgi vermek adına bu toplantıyı düzenledik. Borç kulübün borcu olmaktan çıkıp, geçmiş yöneticilerin borcu oldu. Kulübü bağlayandan fazlası şahısları bağlıyor. Çünkü kulüp hesabında hatrı sayıda bir para yok, mal varlığı yok, haciz konulabilir bir şey yok. Mevcut yönetim olarak bizim mağduriyetimiz 1 olursa, eski dönem yöneticilerin mağduriyeti çok daha büyük olur. Bu konuya dikkat çekmek ve duyarlılık gösterilmesini istiyoruz. Kimsenin canının yanmasını istemeyiz. Yöneticilerimizi bir araya getirelim istiyoruz.”

“Her yönetime düşen rakam farklı”

Başkan Gergin, toplam borcun faizi ile birlikte 1 milyon TL’ye yakın olduğunu belirterek, açıklamasında şu sözlerle devam etti: “Rakamı biliyoruz; ama tek tek kim olduklarını bilmiyoruz. Borçlar, kulübün profesyonel ve amatör liglerden gelen borçlarını içeriyor. Her yönetime düşen rakam farklı. Kulübün de hesaplarına haciz konuldu. Biz de şu an dernek hesaplarında işlem yapamıyoruz; ama esas büyük olan şahıslara rücu edilmiş durumda. Mevcut yönetim olarak biz geçmişteki vergi borçlarını yapılandırdık ve ödüyoruz, bu yüzden şimdiki yönetimden kimseye herhangi bir yazı gitmeyecek. Davalarımız vardı, eski çalışanlarımızın alacakları vardı. Birini ödedik, diğerini de iyi niyetle halletmeyi planlıyoruz. Geriye bir tek SGK borçları kalıyor. Bu SGK borçları da son çıkan spor yasası ile birlikte herkesin kendi dönemindeki borç, o kişinin şahsına devlet tarafından rücu ediyor. Bunu konuşmak içinde çarşamba günü olacak toplantıya eski yöneticilerimizi davet ediyoruz. Nasıl çözüm üretileceği konusunu masaya yatırmak istiyoruz. Toplu olursak daha kolay çözülecektir. Ben yöneticilerimizin duyarlı olacaklarına inanıyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu