Ekonomi

KOSGEB İstihdam Kredisi ile 10 kişiye daha istihdam sağlandı

Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde, 4 işletmeci daha KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamındaki İstihdam Kredisi ile 10 kişilik istihdam sağladı. İşverenler tecrübelerini anlattı.

Konuyla ilgili dün basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç, İstihdam Kredisi’nden faydalanan Mahmut Kaymaz, Oğuz Erdinç, Sedat Dönmez ve Abdul Selim Duman katıldı.

“Tüm sektörleri kapsıyor”

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın kapsamı hakkında bilgilendirmede bulunan Tunç, “İstihdam Kredisi tüm sektörleri kapsıyor. Bu krediden faydalanmak için firmaların SGK ve vergi borcu bulunmaması gerekiyor. Kişi başı 125 bin TL, sağlanacak ilave istihdam kadın ise ayrıca 10 bin TL veriliyor. İşletmelerimiz maksimum 5 kişi ve 675 bit TL’den faydalanabiliyor. Burada ödeme sistemi de faizsiz, 2 yıl ödemesiz, 2 yıl sonra da 2 yıl vadeyle ödeme olanağıdır. Yararlanma koşulları kapsamında; iş veren 2019 net satış hasılatı 75 bin TL ve üzerinde olması gerekiyor. 2021 yılı ortalaması da aktif olarak devam etmesi gerekiyor. Faydalanabilecek işçilerde de, 40 yaşının altında, son 3 yılda 180 günden fazla sigortası olmaması, meslek lisesi, 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu şartlarını taşıyor olması gerekiyor. Bugün kadar KOSGEB desteği ile toplam 7.5 milyon TL üzerinde finansal kaynak sağladık. Piyasada da 70’in üzerinde istihdam sağlandı. Bu krediye başvurular hala devam ediyor. Başvuru, 10 ekim 2022 tarihinde kadar online olarak devam ediyor.” dedi.

“10 kişi daha istihdam edildi”

Tunç’un ardından söz alan Mahmut Kaymaz, İstihdam Kredisi kapsamında 5 eğitimciyi bünyelerine katarak istihdam sağladıklarını söyledi. Oğuz Erdinç de, faydalandıkları İstihdam Kredisi ile 1 ziraat mühendisini işletme bünyesine kazandırarak istihdam sağladıklarını kaydetti. Krediden faydalanan Serhat Dönmez, işletmesinde 1 kişiyi daha istihdam etmekten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederken, Abdul Selim Duman ise işletmesinin üretim departmanına 2 kişini katarak, İstihdam Kredisi ile Keşan’ın istihdamına katkıda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu