Ekonomi

KOSGEB, 2020 yılı desteklemelerini açıkladı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik, KOSGEB destekleri ile COSME Türkiye Projesi hakkında bilgi verilmek amacıyla düzenlenen toplantı 5 Şubat 2020 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
KOSGEB Edirne Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Talip Aydın, üyelere KOSGEB’in girişimciler için düzenlediği destekleri anlattı.

“Hedefimiz 6 milyon TL barajını geçmek”
KOSGEB’in geçen yıl 5,5 milyon TL’ye yakın destek verdiğini belirten Aydın, “Verdiğimiz destekleri bir tık daha ileri taşıyıp, 6 milyon barajını geçmek istiyoruz” dedi.
KOSGEB destekleri ve COSME Türkiye Projesi ile ilgili güncel bilgileri paylaşan Aydın, KOSGEB’in 2 ayrı girişimcilik desteği bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi; “KOSGEB olarak geleneksel girişimcilik desteğimiz ve bir de ileri girişimcilik desteğimiz var. Geleneksel Girişimcilik Desteği’nde sadece hizmet sektöründe yer alan firmalar bu desteği alıyor. İleri girişimci programımızda da imalatçı firmalar bu destekten faydalanıyor. 2 destek hakkındaki en büyük farklılık; Makine, Tesisat ve Yazılım Desteği. Bu destek teknoloji sınıfına göre farklılık gösteriyor. Tutarı düşük ve orta yüksek teknoloji sınıfına ait firmalar 100 bin TL’lik destekten faydalanıyor. Orta ileri teknoloji sınıfına ait firmalar 200 bin TL’lik destekten faydalanabiliyor. İleri teknoloji sınıfına ait firmalar ise 300 bin TL’lik destekten faydalanabiliyor.” 

“KOSGEB desteklerinde neler var?”
Her 2 destekte de, ortak destek kalemlerinin yer aldığını belirten Aydın“Kuruluş Desteği olmak üzere ilk kuruluş desteği şahıs firmalara veya işletmelere 5 bin TL destek sağlanabiliyor. Anonim veya limited şirket olan firmalar da kuruluş desteğinden faydalanabiliyor. Bunların dışında Performans Desteği var. Bu da aslında personel desteği demek. Hem birinci hem ikinci yılda çalıştırdıkları personel sayısına bağlı olarak değişkenlik gösteren destek kalemimiz mevcut. Birinci yılda 3 kişi, ikinci yılda 4 ya da üzeri kişi çalıştırırsa girişimcinin erkek olması halinde 20 bin, kadın olması halinde 25’er bin TL’lik desteklerden faydalanabiliyorlar. Bu destek kalemi hem ileri girişimcide hem de bireysel girişimcide ortak destek kalemi oluyor. Hali hazırda KOBİ Finans Bank Kredi Desteğimiz var. Bundan girişimcilik desteğinden eskiden yararlanan tüm firmalarımız, haricinde şu anda girişimcilik desteğinden faydalanan firmalarımız da bu kredi desteğinden faydalanabiliyor. Girişimcilik Desteği’ne başvuran firmalar, kuruldan geçtikten sonra kredi desteğinden faydalanabiliyorlar. Eğer girişimcinin kredi limitinde herhangi bir sorun yoksa erkek olması halinde 50 bin, kadın olması halinde 70 bin TL tutarından faydalanabiliyorlar. Girişimci önce bankaya başvuru yapıyor, daha sonra banka dosyayı bize yolluyor, girişimcinin bizden faydalandığını veya faydalanacağını onaylıyoruz. Akabinde dosyayı bankaya geri gönderiyoruz. Banka da bu krediyi müşterisine faydalandırıyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu