Haberler

Komşu ilçelerin “Pazara almama” tutumlarına çözüm arayışı sürüyor!

Korona virüs tedbirleri dolayısıyla alınan kararların gevşetilmesine rağmen başka şehirlere gidemeyen Keşanlı pazarcıların durumu şehirler arası krize dönüştü. Belediye, oda ve esnaf arasında yapılan toplantıda ‘son iki hafta’ uyarısı yapıldı.Ülke genelinde etkili olan ve şehirlerin İlçe Hıfzıssıhha Kurulları tarafından karşılıklı alınan kararlar doğrultusunda Keşan, Malkara, Şarköy ve Gelibolu pazarcılarının diğer şehirlere gitmesine yasak gelmiş, esnaf uzun bir süre diğer ilçelere gidememişti. Yeni normal dönemde uygulamaların gevşetilmesine rağmen durum değişmedi. Keşan’ın daha önceden diğer şehir esnafına yasaklar devam etmesine rağmen yaptığı ‘gelin tezgahınızı açın’ çağrıları karşılık bulmadı.
Konunun büyümesinin ardından, durumu konuşmak üzere 3 Temmuz Cuma günü Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ve esnaf bir araya gelerek toplantı yaptı.

“Görüşme iptal oldu”

Toplantının açılış konuşmasını Mustafa Helvacıoğlu yaptı. Sözlerine ‘Bir mağduriyet söz konusu” diyerek başlayan Helvacıoğlu şu ifadeleri dile getirdi: “40 yıldır komşularımızla yaptığımız pazaryeri ticaret ilişkiler mola verdi. Ama bu mola başka bir yere geldi. Gelibolu, Şarköy, Gelibolu ve Malkara belediye başkanlarıyla görüşme fırsatı oldu. Gelibolu Belediye Başkanı Münir Mustafa Özacar‘a ‘bizi topla ve bu işe bir nokta koyalım’ çağrısında bulundum; ancak toplantı gerçekleştirilemedi. Müsait olmadıkları için buluşma iptal oldu.” dedi.

‘Centilmenlik bozuldu’ diyeceğim”


Sonrasında Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ile görüştüğünü belirten Helvacıoğlu, “Biz komşuyuz, buna hiçbir şey mani olamaz. Adımıza şarkılar türküler yazılmış ‘hoppala paşam, Malkara-Keşan’ denmiş. Bizden iki kat daha fazla gelin, yeter ki bizi kabul edin başım üstündesiniz’ dedim, ama neler oluyor bilmiyorum” diyerek bundan sonra izlenecek yol ile ilgili şu şekilde konuştu: “Sizden önce gıda esnafı ile konuştum, sizinle konuşuyorum. İki cumartesi Malkara, Şarköy ve Gelibolu pazarcılarının gelmelerini istiyoruz. Onları bizi almamalarına rağmen yollarda karşılayacağız. Bu, bizim şanımıza yakışır. Ama iki hafta sonra bizi hala almıyorlarsa, bizi pazarlarına almayan başkanlarıma yazı yazacağım ve ‘Centilmenlik bozuldu’ diyeceğim. Bizi kabul etmiyorsanız yapacak bir şey yok, ağabeyliğini Keşan gösterdi, yeni kararlar alacağız”
Bu sözler üzerine esnaf alkışla karşılık verdi.

“Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz”


Mustafa Helvacıoğlu’nun ardından konuşan Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ise yasak olmasına rağmen Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun istisna kararı ile diğer esnafı aldıklarını dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Ona rağmen arkadaşlar bizi almamakta ısrar ediyorlar. 15 gün süre verdik ve hala bizi çağırmazlarsa ‘Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz‘ dedik. Hala da haber yok. Aile içinde konuşup karar vereceğiz”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu