Haberler

Hasan Kocaman, çevre ilçelerin pazar yeri tutumunu eleştirdi

Korona virüs tedbirleri dolayısıyla alınan kararlar gereği başka şehirlere gidemeyen Keşanlı pazarcılar, gevşetilen uygulamalar sonrasında da, komşu şehirlere gidemedi. Başka şehirlerden gelen esnafın geçtiğimiz hafta davet üzerine geldiğini ama halen Keşanlı esnafın çevre pazarlara gidemediğini belirten Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, durumun fırsatçılığa çevrildiğini söyleyerek, “Yetkililer kararlarını gözden geçirsin, o zamana kadar biz de gidemediğimiz şehirlerin pazarcılarını Keşan’a almayacağız” dedi

“Davet ettik geldiler, aynısını bekledik olmadı”

Geçtiğimiz hafta, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile yaptıkları görüşme sonrasında alınan Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını bir defa iyi niyetle başta Malkara olmak üzere diğer çevre ilçelerden gelen pazarcı esnafını davet ettiklerini ve onların da geldiklerini belirten Hasan Kocaman, “Pandemi sürecinde yasak devam etmesine rağmen kendilerini davet ettik. Onlardan da aynı adımı beklerdik ancak olmadı. Topu birbirlerine, kaymakamlıklarına ve belediyelerine, olmadı valiliklerine atıyorlar. Bir araya gelip toplanamıyorlar da; bu da esnafa yansıyor.” dedi.

“Sıkıntı had safhada”

Yaşanan sürecin esnafın zaten zor olan durumunu daha güçleştirdiğinin altını çizen Kocaman,”Herkesin bir ödeme planı var, çekilen krediler var. Biz neyle ödeyeceğiz bunları. Onlar gelmesin, biz gitmeyelimle olmaz. Yanlış anlaşılmasın ama sanki eyalet sistemine döndük.” şeklinde açıklama yaparak, “Sıkıntı had safhada” dedi.

“Kimse buraya gelip de masraf etmesin”

Başka şehirlerden gelen esnafın Keşan’a tezgah açması; ancak kendilerinin komşu ilçelere gidememeleri sebebiyle bazı radikal kararlar almak zorunda kaldıklarını dile getiren Hasan Kocaman, “Esnafımızın baskısıyla onların aldıkları kararın aynısını biz de almak zorunda kaldık. Bugün diğer oda başkanlarına da çağrı yaptık ve ‘Siz esnaflarımızın önününü açamıyorsanız, kusura bakmayın onlar da bize gelmesin’ dedik. Ayın çağrıyı yine yapıyorum lütfen kimse buraya gelip de masraf etmesin, gitmediğimiz ilçelerden buraya esnaf arkadaşımız da gelmesin diyerek, çevre ilçelerin yetkililerine seslendi: “Lütfen kararı gözden geçirin”.

“İş fırsatçılığa döndü”

Kocaman, Keşan’dan çevre ilçelere giden esnaf sayısının 100’ün üzerinde olduğunu ve diğer ilçe esnafının bu sayı karşısında azınlıkta olduğunu ancak yine de her şeye rağmen yıllarca beraber yaşadıklarını belirterek, çevre ilçelere Keşanlı esnafın gitmemesi sonrasında ilçe pazarlarında yeniden üstünlük kuran pazarcıların durumdan çıkar sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekleyerek şöyle konuştu: “Bizim gitmediğimiz yerde pazarlar düzgün kurulmuyor. Rekabet olmayınca fiyatlar yukarı çekiliyor. Biz gitmeyince fiyatlardaki çıta bir anda yukarı çıkıyor. Biraz fırsatçılığa döndü gibi geliyor bana”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu