Ekonomi

Kocaman’dan esnaf için özel tarife çağrısı: “Aksi halde esnaf bu zamların altından kalkamaz”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, yılbaşından itibaren yapılan zamlar ile ilgili yaptığı açıklamada, zincir marketler konusunda birliktelik içerisinde yapılan çalışmaların da sevindirici olduğunu söyledi.

Kocaman, yılbaşından sonra birçok başlıkta zam yapıldığının altını çizerek, “Esnaflarımızın bu zamların altından kalkması mümkün değil. Bu zamlar ile esnafın ışığı yanmaz, sokaklar aydınlanmaz çünkü vitrinin lambalarını söndürmek zorunda kalır. Bunların olmaması için esnaf için özel tarife uygulanmalı. Dolmuş, taksi, kamyon ve minibüsler kontak açamaz, marşa basamaz. Onun için ÖTV ve KDV indirime gidilmeli.” dedi.

“Pandemide oldukça zor günler geçiren, Bağ-kur’unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyen esnafımız, bu zamların altından kalkamaz”

Esnafların Bağ-kur primlerini ödeyemez duruma geldiğini kaydeden Hasan Kocaman, “Aralık ayı için açıklanan enflasyon oranı yıllık 36.08 artarak, beklentinin de üzerinde son 19 yılın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte yeni yıla yüksek zamlarla girilmesi başta esnafımız olmak üzere tüm kesimleri olumsuz etkiledi. Zaten pandemide oldukça zor günler geçiren, Bağ-kur’unu, vergisini ve iş yerinin kirasını ödeyemeyen esnafımız, bu zamların altından kalkamaz. Hatta dolabını çalıştıramaz, sokağı aydınlattığı vitrinlerinin lambalarını yakamayacak duruma gelir. Acilen esnafın bu durumu göz önüne alınarak zamlarda ve yeniden değerleme oranlarında esnekliğe gidilmeli. Elektrik ve doğalgazda esnafa özel tarife uygulanmalı.” diye konuştu.

“Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanımıza bu konuya gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz”

Geçtiğimiz gün Ankara’da, TOBB ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya katılan Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı‘nın, Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ile yaptığı görüşmede zincir market konusunu ilettiğini hatırlatan Kocaman, yerel esnafı koruma noktasında birlikte hareket etmekten dolayı mutluluk duyduklarının da altını çizerek, “Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanımıza bu konuya gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz. Yerel esnafların ekonomiye katkısı yadsınamaz. Dolayısıyla birliktelik içerisinde yapacağımız çalışmalar sonucunda olumlu yansımalar olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu