Ekonomi

KOSGEB Temsilcisi Tunç, genç istihdama geri ödemeli faizsiz 100 bin TL destek kredisi hakkında bilgi verdi

Geçtiğimiz günler yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 75 bin gence istihdam müjdesi vermiş, KOSGEB’in destek programı kapsamında işletmelere 100 bin lira destek vereceklerini kaydetmişti. 2 yıl sonra 24 ayda geri ödenecek olan faizsiz destek kredisinin kapsamı hakkında, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç açıklamalarda bulundu.

Kredi şartları neler?

Yeni yılda KOSGEB’in mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programının devam etmekte olduğunu belirten Tunç, “Geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlattığımız imalatçılara yönelik olan kredi desteğimizi yeni yıl itibariyle sektör bazlı olarak daha fazla geliştirerek, bölgemizin en önemli yemeklerinin yer aldığı hizmet sektörüne dahil ederek KOSGEB desteklerinin sürdürmekteyiz.” diyerek yeni sistem hakkında şu ifadeleri kullandı: “Açıklanan yeni destek programında ilave istihdamına ve genç istihdamına firmaların ölçeğine göre değişiklikler göstermekle beraber kişi başı 100 bin, toplamda 500 bin TL’ye kadar faizsiz geri ödemeli kredi destek sağlıyoruz. Bu kredinin işveren tarafındaki en önemli kriterimiz, 2021 yılındaki ortalama SGK gün sayısı kaç ise bunun 2022 yılında da devam ettirip 2022 yılı itibariyle ilave bir personel istihdam etmesidir. Bu kapsamda kişi başı 100 bin TL kadar KOSGEB’den faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi desteği sağlayabiliyor.”


İşletmelerin hangi şartlar altında kredi programından yararlanabilecekleri hakkında da konuşan Tunç, “İşletme tarafındaki tek belirleyici olan kriterimiz istihdamını korumuş olması ve mevcut ilave kişi almasıdır, bu yeni program kapsamında. İşveren tarafındaki kriterimiz ise 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite veyahut teknik meslek lisesi mezunu olması. Normalde KOSGEB desteklerinde lise mezunları yoktu; bu destek programında ilave olarak meslek lisesi mezunu da dahil edildi ve 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olup son, 3 yılda 180 günden fazla sigortasız ise bir yerde çalışmamış ise bu destekten işçi tarafındaki kriterleri de sağlayıp, işletme faizsiz 24 ay ödemesiz, 24 ay sonra da 6 taksitte toplam 4 er ay aralıklarla 6 taksitte bu krediyi bizden alabiliyor.
Hiç çalışanı olmayıp veya 9 çalışana kadar olan işletmelerde 2 personel yani 200 bin lira, 9 dan fazla yani 10 ile 49 kişi çalışan arasında olan küçük işletmelerde ise kişi başı 100 bin lira olmak kaydıyla toplamda 500 bin tl işletme sahibi faizsiz ve 2 yıl ödemesiz geri ödemeli kredi desteği bizden alabiliyor.” diye konuştu.

Son olarak “Bu desteğimizi son başvurusu 31 Mart 2022 olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişilerin e-devlet üzerinden KOSGEB sistemine tamamen online ve ücretsiz olarak başvuruda bulunabilirler.” diyen KOSGEB Temsilcisi Kadir Can Tunç konu ile ilgili bilgi almak isteyenlerin KTSO’da bulunan KOSGEB temsilciliğine başvurabileceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu