Genel

Kısıtlamalar kalktı, sahiller doldu taştı!

Kısıtlamaların kalkması ardından tatilciler sahillere akın etti. Gün içinde denizin her türlü niyetinden faydalanan günübirlikçilerin arkalarında bıraktıkları çöpler, toplanmayan konteynerler birikip dağ oldu.

Temmuz ayı itibariyle koronavirüs kısıtlamalarının kalkmasının ardından, haftanın ilk pazar günü sahiller doldu taştı. Bu zamana kadar her pazar evlerinde oturmak zorunda kalan vatandaşlar; sıcaklar sebebiyle bunalarak soluğu Saros sahillerinde aldı.
Günün ilk saatlerinde uzun konvoylar halinde yola çıkan günübirlikçilerin en çok tercih ettikleri yer ise Mecidiye sahili oldu. Geçtiğimiz aylarda muhtarlık tarafından düzlenen kumsala gelenlerin park ettikleri araçlar, kalabalığı gözler önüne koyarken aynı saatlerde bölgeye yüzlerce araç daha giriş yaptı.Kısıtlamasız ilk pazar gününde havanın rüzgarlı ve denizin de dalgalı olması günübirlikçilerin şevkini kıramadı. Zaman zaman güneşin de bulutların ardına girmesine aldırış etmeyen vatandaşlar doya doya denize girdi; kimileri çadırlarında kimileri ise kanavama çevirdikleri kamyonlarda piknik yaptı.

Sahilden ayrılma zamanı geldiğinde ise manzara daha önceki senelerle aynı oldu. Tatilcilerin arkalarında bıraktıkları çöpler, çöp konteynerlerinden taşarken sıcaklar ile birlikte kötü kokular da yayıldı. Rüzgarlı hava ise çöplerin çevreye çevreye yayılmasına sebep oldu. Bunun yanında çöplerin yanı başında duran kuru otlar da yangına davetiye çıkardı.


Daha önce de sık sık yaşanan kirlilik sebebiyle mağdur olduklarını söyleyen Mecidiye sahili sakinleri, çöplerin toplanmamasına tepki göstererek “Her sene bu böyle, çöpler alınmıyor kalan burada kalıyor, Her sabah çöpün manzarasına uyanıyoruz. Sıcak havalarda çöplerden koku da geliyor. Çevresinde toplanan sinekler ise cabası” diyerek dert yandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu