Genel

Keşan’ın gazetecileri vefa ödülleri gecesinde onurlandırıldı

Keşan Belediyesi ve Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi işbirliğiyle düzenlenen Keşan Gazetecilik Vefa Ödülleri dün akşam gerçekleştirilen törene sahiplerini buldu.

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, siyasi parti temsilcileri, esnaf odası başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar, gazeteciler ve vatandaşlar ile gazetecilerin aileleri katıldı.

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Üyesi Arzu Dağ’ın sunumunda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Törende daha sonra Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir konuştu.

DEMİR: KEŞAN BASININ NE KADAR BÜYÜK BİR AİLE OLDUĞUNU, HEP BİRLİKTE ÇOK AÇIK VE NET OLARAK GÖRÜYORUZ

Demir, konuşmasında şunları söyledi: “TYBB Edirne Şubesi olarak Edirne’de hiç yapılmayan bir şey yaptık. Tüm ilçelerimizde ve Edirne merkezinde gazetecilik mesleğine ömrünü adayan uzun yıllar hizmet veren arkadaşlarımıza gazetecilik-vefa ödülleri verebilmek için adım attık. İlk törenimizi 30 Ekim’de Enez’de, ikinci ödül törenimizi 28 Aralık’ta İpsala’da gerçekleştirdik. Bugün de üçüncü ödül törenimizde Keşan’ımızdayız. TYBB Edirne Şubesi Yönetim kurulumuza bu konuda çok teşekkür ederim. Hepsi büyük bir gayret gösteriyorlar. Bugün Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun büyük katkıları ile Keşan’da 64 gazeteci arkadaşımıza ödüllerini takdim edeceğiz. Bu akşam sizlere takdim edeceğimiz ödüller bizim için gerçekten önemli. Çünkü gazeteciler çoğu zaman hak ettiği değeri bulamıyor. Bu gece sahipleri ile buluşturacağımız ödüllerimizle meslektaşlarımıza bu değeri hissettirmek istiyoruz. Bu geceye katkılarından dolayı Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na TYBB Edirne Şubesi adına böylesine kapsamlı bir projede yanımızda olduğu için teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlerin huzurunda; aramızdan ayrılan Keşanlı Tevfik Işık, Ümmü Aktan, Cumhur Birsel ve Ferhat Ezerçe’yi rahmet ve özlemle anıyorum. Bu akşam Keşan basının ne kadar büyük bir aile olduğunu, hep birlikte çok açık ve net olarak görüyoruz.”

Keşan’da basına hizmet eden herkesi birarada buluşturmanın ve ebediyete ayrılan gazetecileri anmanın onuru ve gururunu hep birlikte yaşadıklarına işaret eden Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Edirne basın tarihinde ilçeler ve il merkezi de dahil olmak üzere bu kadar geniş kapsamlı bir etkinliği ilk kez gerçekleştirerek, basına hizmet eden meslektaşlarımızı bir araya getirerek ne kadar büyük bir Keşan basın camiası olduğunu ortaya koyduk. Bizler sahada zamanla, çeşitli imkansızlıklarla ve mesleğimizin getirdiği acı, tatlı olaylarla hep birlikte mücadele verenleriz. Bilmeliyiz ki büyük bir ailenin en önemli özelliği iyi ve kötü günde birbirine kenetlenebilmesidir. Bizleri en iyi anlayabilecek kişiler yine bizleriz. Birbirimizi anlayamazsak, hep birlikte düşeriz, birbirimizi anlarsak anlayışlı olursak hep birlikte yükseliriz. Ve eğer biz gerçek ve dürüst bir aileysek, tarafsızlık ilkesini benimsemişsek, halkımızın haber alma özgürlüğünde en önemli halkayız demektir. Keşan basını olarak; yaptığımız ve yapacağımız haberlerle bölgemizde ve ülkemizde ilçemizin sesinin daha yüksek sesle duyurabilmeliyiz. Buradan sonra ödül törenlerimiz Uzunköprü de olacak. Sonrasında Havsa’da son ödül törenimizi de Edirne’de gerçekleştireceğiz. Bugün burada şunu da belirtmek istiyorum; bizler bir kitapçık halinde bütün Edirne ve ilçelerinde bu görevi ifa eden arkadaşlarımızın yer aldığı bir kitapçığa kavuşmalarını istiyoruz. Bu mesleğe büyük emek veren arkadaşlarımızın isimlerini de yaşatmak istiyoruz. Bu konuda da bir çalışmamız olacak. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

Erdoğan Demir’in konuşmasının ardından Keşan BSM (Belediye Sanat Merkezi) tarafından hazırlanan skeç izlendi.

Törende daha sonra Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ve Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaları gerçekleştirildi.

HELVACIOĞLU: TAM BASINA GÖRE BİR BELEDİYEYİZ

Vefa Ödüllerinde daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu kürsüye geldi.

Keşan Belediyesi ve Türkiye Yerel Basın Birliği işbirliğiyle düzenlenen Keşan Gazeteciler Vefa Ödülleri Programına katılan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Bu gecenin adında vefa var. Hacı Bektaş Veli’nin bir sözünü not ettim. Diyor ki; <Her gördüğün âmayı, kör sanma. Göze nur, gönülden gelir. Asıl körlük, nankörlüktür.> Gururla söylüyorum ki; basın mensuplarımıza kör olmadık, nankör olmadık, asla da olmayacağız. Bu gece altını çizerek söyleyeyim ki; basın mensubu arkadaşlarımın, kardeşlerimin kıymetini unutmadık, unutmuyoruz ve unutmayacağız. Bir Atasözümüzdür. <Kele, köseden yardım gelmez.> Haber peşinde koşan için de verimli haber kaynağına paha biçilmez. İyi bir basın mensubu için üreten bir yerel yönetim çok önemlidir. Takdir sizlerindir, lakin bana kalırsa, tam basına göre bir belediyeyiz. Çünkü, haber için devamlı üreten bir kaynağız. Keşan için sürekli proje üretiriz, Keşanlılar için durmadan faaliyet yaparız, size de haber çıkar. Rekorlara, enlere, ilklere imza atarız. Haberlerinize konu olur. Keşan’da yerel yönetim ve basın etkileşimi örnek seviyededir. Ben tüm emeklerinden dolayı, basınımızla ilgilenen çalışma arkadaşlarımıza ve tüm birimlerimize huzurunuzda teşekkür ederim. Daha büyük bir teşekkürü biz değil asıl siz hak ediyorsunuz. Bugün Keşan, Trakya’da en bilinen, en tanınan ilçedir. Keşan ulusal gündemde en fazla yer bulan şehirlerden. Bunda sizin çok büyük bir katkınız var. Sizler Keşan’ın şanına şan kattınız. Sizlere tüm Keşanlılar adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

BASIN MENSUPLARIMIZIN MESLEK YAŞAMLARINDA NİCE BAŞARILARA İMZA ATMALARINI DİLİYORUM

Basın mensuplarının yakınlarının da bu gecede en büyük pay sahiplerinden olduğunu ifade eden ve basın mensuplarının özverili çalışmalarında her zaman destekçileri olan ailelerine de teşekkür eden Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Kim bilir haftanın hangi gününde ve günün hangi saatinde, ansızın bir habere yetişmeniz gerektiğinde; kimi zaman uykunun en derin anında ve bir gecenin yarısında, kimi zaman yarım kalan bir yemek sofrasında, kaç defa bozulup bozulup yapılan planların tam ortasında sizinle birlikte özveride bulunan kıymetli eşinize, sevdiğinize şahsımın ve toplumun şükranlarını sunarım. Bir haberi topluma duyurmak için, gözünü objektiften, gözünü bilgisayar ekranından ayırmamak zorunda kalırken, açıklamalar, bültenler, haberler, mailler derken birlikte geçirilecek vaktinden alınan o güzel evlatlarınıza ve en sevdiklerinize teşekkür ederim. Bugün vefa ödülleri, basın mensuplarına verilecek. Ama o ödülün ortakları var. Sahibi sahnedekiler kadar, sahnede olmayanlardır. Biliyorum ki onlar sizin ailenizdir, yavrunuzdur, sevdiğinizdir. Onlara minnetlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum. Bu vesileyle Keşan’da basına ve şehrimize büyük emek vermiş olan yitirdiğimiz değerlerimizden Merhum Gazeteci Tevfik Işık’ın ruhu şad olsun. Merhum Gazeteci Ümmü Aktan’ın mekanı Cennet olsun. Merhum Gazeteci Ferhat Ezerçe’ye rahmetler olsun. Merhum Gazeteci Cumhur Birsel huzur içinde uyusun. Ve ismini sayamadığım yitirdiğimiz tüm gazetecilerimize Allah gani gani rahmet eylesin. Ve son olarak; bu gecede emeği bulunan herkese ve bilhassa Türkiye Yerel Basın Birliği’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Ödül alan basın mensuplarımızı candan kutluyorum. Meslek yaşamlarında nice başarılara imza atmalarını diliyorum. Keşan’ımızın, Keşan Belediyemizin ve sadece bir başkan olarak değil haberdar ettiğiniz bir vatandaş olarak sizlere şükranlarımı sunuyorum. Vefa olmazsa cefa olur. Vefa olursa sefa olur. Bu akşam ve her daim sefanız olsun.”

Törende daha sonra CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuştu ve yerel basın ve gazeteciliğin önemi konusunda görüşlerini paylaştı.

Tören; Keşan’da gazetecilik görevi yapan basın mensuplarına, törene katılan protokol üyelerinin plaket takdimi ve birlikte hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Keşan Gazetecilik- Vefa Ödül töreninde ödül alan gazeteciler ise şu isimlerden oluştu:

1-Feyzullah Aktan

2-Necdet Uybaş    

3-İrfan Tongo

4-Ömer Çakıcı        

5-Erdoğan Demir   

6-Serkan Korkmaz (Fotomaç Köşe Yazarı- NTV- ATV ve A Spor Eski Spor Müdürü)

7-Sonay Can            

8-Tevfik Işık (Merhum)

9-Ümmü Aktan (Merhum)        

10- Yılmaz Özkaya

11-Ferhat Gülver (Uzun Yıllar Türkiye ve Sabah Gazetesi’nde çalıştı) 

12-Cavit Deniz

13-Gürol Kenar (Uzun Yıllar Sabah’ta ve çeşitli gazetelerde çalıştı)

14- Hilmi Dinçer

15- Cengizhan Aktan

16-  İbrahim Birsel

17-Cumhur Birsel (Merhum)

18-Ferhat Ezerçe (Merhum)

19-Mehmet İlman

20-Neşe Tosun 

21- Hasan Özkan

22-Bülent Saylam

23-Ünsal Yücel

24 -Mehmet Aytaç

25-İlker Gürel

26-Deniz Çil

27-Semra Anlar

28-Ali Osman Öngür

29-Ayhan Gülver

30-Ayşin Seçil Gezer

31-Buket Çayır

32-Elif Atay

33-Emre Akarca

34-Gülin Akarca

35-Arzu Fatma Dağ

36-Nuray Buruk

37-Remziye Güven

38- İlknur Sal

39- Asuman Halil

40-Ersin Fıçıcı

41- Gökhan Yumuşak

42- Didem Çakmak 

43- Nilüfer Balcı

44- Selim Şen

45- Derya Aktan

46- Bilgesu Aktan

47-Erkan Danacı

48- Metin Sal

49- Şengül Hacı Güner

50- Ömür Çakıcı

51- Gizem Görür Serçe

52- Serdar Özkan

53- İsmail Baltan

54- Osman Coşkun

55- Nur Kurt

56- Eşref Emir

57- Ekrem Özdemir

58- Ramazan Kök 

59- Oğuz Yaşar Aktan

60-Neslihan Koç

61- Gökhan Aksoy

62- Mehmet Atıcı

63- Umut Çatal

64- Hüseyin Avacık

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu