Haberler

Keşan’ın 4. Belediye Başkanı Zati Yörüker, mezarı başında anıldı

Keşan’ın Merhum belediye başkanlarından 4.Belediye Başkanı Hüseyin Zati Yörüker, ölümünün 24. yıldönümünde 3 Şubat 2020 Çarşamba günü mezarı başında anıldı.

Keşan Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen tören, saat 12.00 sıralarında başladı ve Yörüker’in Asri Mezarlık’ta bulunan mezarı başında gerçekleştirildi.

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yörüker Ailesi katıldı.

Törende konuşan Helvacıoğlu, Merhum Belediye Başkanı Hüseyin Zati Yörüker’i 24. ölüm yıldönümünde anmak için Keşan Belediyesi, ailesi ve sevenleri ile birlikte toplandıklarını ifade ederek, “Keşan’ımızın 4. Belediye Başkanı Hüseyin Zati Yörüker’i hizmetleriyle herkes hatırlar. Rahmetli Zati Yörüker’in babası Mustafa Bey de Cumhuriyet öncesinde 1920’li yıllarda Keşan Belediye başkanlığı yapmış. 2 dönem görevde bulunmuş. Bugün bunu öğrendik. Zati Yörüker başkanım da 3 Şubat 1997 yılında vefat etmiştir. Yörüker, 1929-1930 ve 1934-1946 yılları arasında olmak üzere 3 dönem Keşan Belediye Başkanlığı yapmıştır. Zati Yörüker, Keşan’ımıza yaptığı hizmetlerle Keşanlılar tarafından sevilip sayılan bir belediye başkanıydı. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına da bir kez daha sabır ve başsağlığı diliyorum. Eski başkanlarımızı mezarları başında anma törenleri düzenleyerek şükranlarımızı dile getirme geleneğini devam ettiriyoruz. Şahsım göreve gelmeden önce de bu törenler yapılıyordu. Biz de devam ettiriyoruz. Bizim dönemimizden sonra da bu törenlerin devam edeceğine yürekten inanıyorum. Keşan belediye başkanlarına sahip çıkıyor. Her belediye başkanı hizmet için yola çıkar. Herkesin gönlü iyi şeyler yapmak için atar. Zati Yörüker ismi verilen büyük bir caddemiz var. Onun anısına, çalışkanlığı hatırlamak üzere bu caddemiz üzerindeki çalışmalarımızı bitirdik. Zati Yörüker Caddemizi merhum belediye başkanımızın adına yakışır şekilde yeniledik. Hayatta olan iki belediye başkanımız var. Mustafa Ürek ve Mehmet Özcan. Onlar da Allah sağlıklı ömürler versin, başımızdan eksik olmasınlar, rahmetli başkanlarımızı da dualarımız ile anıyoruz Bütün katılımcılara merhum Yörükler ve ailesi adına çok teşekkür ediyorum. Merhum Belediye Başkanımız Keşan’a yıllarını vermiş. Onuruyla Keşan’a hizmet etmiş. Geride bıraktıklarına Allah uzun ömürler

versin. Hüseyin Zati Yörüker’e Allah’tan rahmet diliyorum, nur içinde yatsın. Yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımızı iletiyorum.” şeklinde konuştu.

Keşan İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Remzi Eralp tarafından dualar okundu.

Daha sonra söz alan Merhum Belediye Başkanı Hüseyin Zati Yörüker’in oğlu Mehmet Ali Yörüker, Keşan’a hizmet eden tüm belediye başkanlarına rahmet diledi.

Katılımcıların Yörüker ve aile mezarlığına ellerindeki karanfilleri bırakmasının ardından tören sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu