Haberler

KE-HAYKO Başkanı Cebeci: “Sahiplenme sınırlamasını kabul etmiyoruz”

Keşan’da sahipsiz ve korumasız kalan sokak hayvanlarına eziyet devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir kedinin üzerine kızgın yağ dökülürken, birinin burnu koptu, bir diğer yavru kedinin ise gözü dışarı çıktı. Yaralı kediler tedavi altına alınırken, onlar için evlerinde yuva açıp sahiplenecek hayvan severler bekleniyor.

Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, Keşan’da gerçekleşen olaylar ve yakın zamanda meclis gündemine gelerek yasalaşması beklenen Hayvan Hakları Yasası’nda 3 hayvan sahiplenmesi sınırlaması hakkında değerlendirmede bulundu.

Tedavi altına alındılar ama…

Yaklaşık 15 gün kadar gün önce bazı sokak hayvanlarının durumunun kötü olduğu yönünde derneğe ihbar geldiğini ve mağdur olan hayvanların derhal tedaviye alındığını belirten Cebeci, “Bir yavru kedimizin gözü dışarıya çıkmış, diğerinin de üzerine yağ döküldüğü için çok kötü duruma geldiklerini bize ilettiler. Bunun yanı sıra; bir kedinin de burnunun koptuğu yönünde bir ihbar geldi. Bu canlarımız hemen tedavi altına alındı. Ancak yaşları küçük olduğu için hemen ameliyata alınamıyor, yavru kedilerin bu zamana kadar evlerinde kalabilecekleri can dostlarına ve geçici yuvalara ihtiyaç var. İki canımız için Erikli’de iki ayrı ailemize teslim ettik. Canlarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Bizlerin manevi desteğe ihtiyacı var. Can evimizde, çok yavrularımız var ve onlarda yeni yuvalarına kavuşmayı bekliyorlar. Ayrıca, mamaya ihtiyacımız var. Fırınlarımız, bayat ekmek bağışında bizlere bulunurlarsa, seviniriz.” dedi.
Aynı zamanda bu zor kış aylarında barınacak bir çatı arayan hayvanlara yer açılması konusunda bir kez daha çağrı yapan Cebeci, “Manevi desteğe çok ihtiyacımız var. Herkesin bir çatı katı, kapalı bir balkonu veya bir bodrum katı vardır. Kaplayabilecekleri alan zaten iki avucunuzun içi kadar. O yüzden biz rica ediyoruz, can evlerimizde çok sayıda yavrumuz var. Onlara evinizde yer açın” dedi.

Hayvan sahiplenme sınırlaması kabul edilemez

Hayvanları Koruma Kanunun gündemde olduğunu ve en fazla 3 hayvanın sahiplenilmesiyle ilgili söylemlerin dile getirildiğini hatırlatan Sevinç Cebeci sözlerine şöyle devam etti: “Yeni yasa daha geçmiş değil. Yeni yasa tasarısına göre; bir kişinin en fazla 3 cana bakabileceği dile getiriliyor. Fakat, bu ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bu düşünceye bizler katılmıyoruz. Benim evimde 2 kedim, 3 köpeğim var. Bununla ilgili bir sınırlama getirilmemeli. İnsanlar gücü oranında ne kadar bakabiliyorsa bakmalı. Örnek vermek gerekiyorsa, insanlara kaç çocuğu olacak şeklinde bir sınırlama getirebiliyor musunuz” Elbette ki, hayır. Bizlerde bu canları evlatlarımız olarak bakıyoruz. Benim gücüm varsa, 3’e, 5’e ya da 10’a bakarım. Hayvanseverler olarak, bunu kabul etmiyoruz.”

“Maaş için değil, sevenler gelsin”

Cebeci, sözlerini şöyle tamamladı: “Cezaların sadece vatandaşlara değil; görevini yapmayan belediye barınaklarına da uygulanmalı. Türkiye’de bazı belediyelerin hayvanları aç bıraktıklarını, kısırlaştırıp yağmurun altına nasıl attıklarını görüyoruz. Bunlar kabul edilebilir bir durum değildir. Belediye barınaklarında maaş için değil, hayvanları gerçekten seven insanların çalışmasını istiyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu