Genel

Keşan’daki beton fiyatları, müteahhitleri isyan ettirdi

Keşan’da faaliyet göstren müteahhitler, beton fiyatlarındaki yüksek artışa isyan etti. Aynı betonun diğer çevre il ve ilçelerdeki beton fiyatlarında %50 daha az olduğunu söyleyen müteahhitler, ülkede yaşanan kur artışı nedeniyle, inşaat sektörünün de zor günler yaşadığını ifade eden müteahhitler, “Fahiş fiyat artışları ve hemen hemen her gün değişen etiketler, konut ve inşaat sektöründeki istikrarlı ortamı yok etmiştir.” dedi.

Çevre il ve ilçelerdeki beton fiyatlarının Keşan’daki beton fiyatlarının neredeyse yarı yarıya olduğunu vurgulayan müteahhitler fiyatların geri çekilmesini istedi. Beklenen söz konu çekilmenin gerçekleşmemesi durumunda çözüm arayışlarına gireceklerini söyleyen müteahhitler, konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada şunlara yer verdi:

“İstikrarlı ortam yok oldu”

“2021 yılının son çeyreğinde ülkemizde yaşanan kur artışı ve pandeminin etkileriyle dünyada yaşanan emtia fiyatlarının artışı nedeniyle konut ve inşaat sektörü zor günler yaşamaktadır. Fahiş fiyat artışları ve hemen hemen her gün değişen etiketler konut ve inşaat sektöründeki istikrarlı ortamı yok etmiştir. Bu durumdan dolayı konut fiyatlarındaki girdi maliyetleri artmış ve bu da konut fiyatlarına maalesef yansımıştır. Ülkemizin ekonomik olarak içerisinde bulunduğu bu süreçte hepimize düşen görev bazı fedakârlıklar yaparak, bu zor dönemden çıkmaya katkı sağlamaktır.

“Sadece Keşan’da var”

Biz müteahhitler bu anlayışta iken üzülerek belirtmek isteriz ki sektörümüzdeki bazı tedarikçilerin bu anlayıştan çok uzakta olduğunu görmekteyiz. Konut üretiminde önemli bir girdiye sahip olan beton kaleminde ‘kentimizde’ akıl almaz derecede zamlar uygulanmaktadır. en, ödemesi yapılarak alınan betona dahi zam uygulamaktadır. Bu durumun en üzücü tarafı ise bahse konu zamların sadece Keşan’ımızda uygulanmasıdır.

“Keşan’da yüzde 50 daha pahalı”

“İlçemizdeki beton üretici santraller, kısa zaman dilimlerinde beton fiyatlarına sürekli zam uygulamaktadır. Hatta sözleşmeyle fiyatı belirlenen, ödemesi yapılarak alınan betona dahi zam uygulamaktadır. Bu durumun en üzücü tarafı ise bahse konu zamların sadece Keşan’ımızda uygulanmasıdır. Beton fiyatlarına çevre ilçelerde uygulanan zamlar ile Keşanımızda uygulanan zamlar arasında bir Hayri fark bulunmaktadır. Yaptığımız araştırmalarımız neticesinde Keşan’daki beton, komşu ilçelerdeki beton fiyatlarından %50 oranda daha fazladır.

“Şüphe duyuyoruz”

“Beton santrallerinin beton üretiminde ana kalemleri olan agrega ve çimento bölgemiz Trakya’dan temin edilmektedir. Trakya bölgesinde bu fiyatlar hemen hemen aynıdır. Bu durumda yapılan zamların mantıklı bir izahatı da bulunmamaktadır. Müteahhitler olarak bu tabloya baktığımızda şüphe ve endişe uyandıran bir tutumla karşı karşıya kaldığımızı görmekteyiz

“Boykot edeceğiz, gerekirse beton santrali açılmasına destek vereceğiz”

Üretici beton santrallerini sağduyuya davet edip, fiyatları çevre ilçelerdeki gibi makul seviyelere çekmelerini talep ediyoruz. Talebimizin, beton firmaları tarafından anlayışla karşılık bulacağını umut ediyoruz. Aksi takdirde müteahhitler olarak çözüm arayışlarına gireceğimizi bildirmek istiyoruz.

Gerektiği takdirde bu çözüm arayışlarımız;

– Belirli bir süre beton dökmeyip, inşaatlarımızı durdurarak bu durumu boykot etmek,

– Keşan dışındaki alternatif firmalardan Keşan’a beton getirmek,

– Fahiş fiyatlar nedeniyle rekabet kurulu ve araştırma komisyonuna konunun bildirilmesi,

– Gerekirse yatırımcı bulup ve finanse edip beton santrali açılmasına destek vererek Keşan’daki beton fiyatlarını makul seviyelere çekmek olacaktır.

Bu çerçevede tüm beton üretici santralleri sağduyuya davet ediyor, yapılan fahiş zamların geri çekilmesi ve bu vesile ile enflasyonla mücadeleye katkı sağlamalarını bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu