Eğitim

Keşan’da Bilim Şenliği başladı! Eğlenerek öğreniyor, üretiyor, paylaşıyorlar

Keşan’da bilimi tüm öğrencilere sevdirmek, okul dışı öğrenme ortamında bilimsel bilgi hakkında temel kavramlara ulaşmalarını sağlamak, veli, öğretmen ve öğrencilerin yaşayarak öğrenme fırsatı yakalayabilmelerini sağlayabilmek amacıyla bilim şenliği başladı.
4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ve 16 kurumun işbirliği ile düzenlenen ‘Keşan Bilimle Şenleniyor’ etkinlikleri şehir meydanında oluşturulan geniş katılımlı kortej yürüyüşü ile start aldı. Kortejin şenlik alanı olan Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ne girmesinin ardından açılış töreni yapıldı. Protokol konuşmaları sonrasında ise öğrenciler alanda bulunan atölyelerde, öğrenciler tarafından okullarında hazırlanılan projeleri ve hayata geçirdikleri ürünler tanıtıldı.

15 bin katılımcı hedefleniyor

Açılış konuşmasında konuşan Proje Yürütücüsü Gökçe Tüfekçi Ergin proje hakkında şu bilgileri paylaştı: “TUBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı 2020 birinci çağrı döneminde ‘bilimi eğlenerek öğrenmeyen kalmasın ilkesiyle’ başvuruda bulunduğumuz projemiz Türkiye’nin 53 projesinden biri olmasının yanı sıra, Trakya bölgesinde destek almaya hak kazanan tek projedir. 17 kurumla iş birliği yapılarak matematik, kimya, çevre, mühendislik, akıl – zekâ oyunlar, sanat, spor, yaratıcı drama, bilgi işlemsel düşünme gibi içerik yönünden oldukça zengin 36 atölye çalışması ve 8 konferans planlanmıştır. Atölye çalışmalarımızın ve konferanslarımızın 5 ile 18 yaş aralığındaki öğrencilerimizin yanı sıra öğretmenlerimize ve velilerimize de hitap etmesi göz önüne alınarak en az 15 bin katılımcıya ulaşılması amaçlanmıştır. İlaveten Çanakkale Savaşları Gezici Müze TIR’ı ve Gezici Kütüphane şenliğimize güç katmaktadır.”

“Bilimin zor ve sıkıcı bir öğrenme alanı olduğu sadece okulda öğrenilebileceği gibi yanlış önyargıların kırılmasını hedefledik”

Daha sonra konuşan Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ise, öğrenmenin yalnızca okullarla sınırlı kalmayacağını vurgulyarak; “Bilim şenliğimizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul lise ve lisans düzeyi öğrencilerin yanında, her branştan öğretmenlerimiz velilerimiz ve tüm bölge halkımızın bilim faaliyetlerine olan ilgisini ve hedef kitlenin eğitime sağladığı desteğin artırılması amaçlamaktayız. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın bilimsel düşünce ile yetiştirmenin ve bu tür şenliklerin öğrencilerimizin yeteneklerinin keşfedilmesine vesile olduğuna inanıyoruz. Biliyoruz ki bu tür etkinlikler hayal gücüyle yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının bir amacıda bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. ‘Keşan Bilimle Şenleniyor’ projesi ile bilimin zor ve sıkıcı bir öğrenme alanı olduğu sadece okulda öğrenilebileceği gibi yanlış önyargıların kırılmasını hedefledik. Aynı zamanda öğrencilerimize, akranlarıyla işbirliği içinde yapacağı çalışmaların da etkisiyle bilimin aslında eğlenceli bir öğrenme süreci olduğunu ve her yaştan insana hitap edilebileceğini, deneyimleyerek öğrenebileceği ortamları ve fırsatları oluşturduk. Böylece katılımcılarımız Keşan Bilim Şenliği’mizle, çok çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler, farklı sportif etkinlikler, geleneksel çocuk oyunları, müzikal etkinlikler, akıl zeka oyunları, konferanslar, yaratıcı drama, tanıtım çalışmaları, Çanakkale Gezici Müze TIR’ı ve Gezici Kütüphane ziyaretleri gibi bir çok etkinliklerle baş başa kalacaklar. TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde desteklenen 53 proje arasına giren TÜBİTAK 4007 Keşan Bilimle Şenleniyor projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen proje yürütücümüzü, tüm eğitimcilerimizi öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu